Rocky miał być bandytą? Kto przekonał Sylvestra Stallone'a do zmian w scenariuszu?

Deadline / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Rocky+mia%C5%82+by%C4%87+bandyt%C4%85+Kto+przekona%C5%82+Sylvestra+Stallone%27a+do+zmian+w+scenariuszu-152712
Rocky miał być bandytą? Kto przekonał Sylvestra Stallone'a do zmian w scenariuszu?
W piątek na Netflix trafił poświęcony Sylvestrowi Stallone'owi dokument "Sly", który zadebiutował na tegorocznym festiwalu w Toronto. Szczególne miejsce w filmie, opowiadającym o karierze legendarnego aktora, jest przełomowy dla niego dramat "Rocky".

Stallone o pracy nad "Rockym"


Sylvester Stallone zdradził, że początkowo Rocky miał w sobie coś z bandyty. Inspiracją dla tej postaci byli bohaterowie "Ulic nędzy" Martina Scorsesego. Aktor i autor scenariusza zdecydował się przepisać scenariusz po rozmowie z przyjaciółką. Stwierdziła ona, że Rocky jest zbyt okrutny, by publiczność mogła go polubić. Stallone, który wziął sobie jej uwagi do serca, tak wspomina rozmowę: 

Popłakała się i powiedziała: "Nienawidzę Rocky'ego. Nienawidzę go. Jest okrutny. Bije ludzi, robi im krzywdę". Zapytałem: "A gdyby się powstrzymywał? Może to coś, co robi, to jego praca, ale się wycofuje?". Powiedziała: "To byłoby fajne". "A gdyby miał dziewczynę?", zapytałem. "Dobry pomysł", stwierdziła. No więc wracam i zaczynam pisać: "Dziewczyna. Miły".

Aktor opowiedział też, jak starcie z Dolphem Lundgrenem z czwartej części franczyzy skończyło się dla niego w szpitalu: 

Dolph Lundgren dosłownie mnie zmiażdżył – powiedział. Później tej nocy dostałem obrzęku serca – co zdarza się, kiedy serce uderza o klatkę piersiową – a ciśnienie skoczyło mi do 260. Myślałem już, że zaraz będę rozmawiał z aniołami. Następne, co pamiętam, to że jestem na oddziale intensywnej opieki, gdzie otaczają mnie zakonnice. Pomyślałem: "Ok, kurtyna". Dolph położył mnie do szpitala na dziewięć dni.

Lekarze wytłumaczyli Stallone'owi, że w wyniku ciosu, jaki otrzymał w żebra, jego serce zaczęło się obijać w klatce piersiowej. Zjawisko to obserwuje się zwykle w wypadkach samochodowych, w których dwa pojazdy zderzają się ze sobą czołowo. To tak, jakby uderzył mnie autobus – zażartował aktor. 

"Rocky" w programie Na skróty


Przypominamy odcinek programy Na skróty poświęcony filmowi "Rocky". W 1977 roku został on nagrodzony Oscarami w kategoriach najlepszy film, najlepszy reżyser i najlepszy montaż. Walczył też o statuetki m.in. za scenariusz oraz pierwszo- i drugoplanowe role. Rocky (Sylvester Stallone) jest zawodnikiem klubu z Filadelfii, który nie ma na koncie żadnych większych sukcesów, jednak, przewrotność losu sprawia, że to właśnie jego wybiera mistrz świata wagi ciężkiej Apollo Creed (Carl Weathers) na swego kolejnego przeciwnika. Dla Creeda ta walka to jedynie kolejne szumne przedstawienie, a dla Rocky'ego olbrzymie wyzwanie. W czasie przygotowywania się do walki, pod czujnym okiem trenera (Burgess Meredith), Rocky zakochuje się w Adrian (Talia Shire), nieśmiałej młodej kobiecie i kiedy zbliża się walka, ich miłość rozkwita, dając Rocky'emu jeszcze więcej siły i determinacji by pokonać potężnego przeciwnika.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones