Tarantino, Lee, Almodovar, von Trier walczą o Złotą Palmę

cannes-logo.jpg
Dziś organizatorzy Festiwalu Filmowego w Cannes ogłosili listę filmów, które powalczą o Złotą Palmę, jedną z najbardziej prestiżowych nagród w świecie kina. Już teraz wiemy, że będzie gorąco, wśród wytypowanych produkcji są najnowsze dzieła wielu uznanych twórców.

I tak:

Quentin Tarantino, zdobywca Złotej Palmy w 1994 roku za "Pulp Fiction", będzie walczył o nagrodę z filmem "Bękarty wojny".

Ang Lee, dwukrotny zdobywca nagrody w Wenecji, po raz drugi spróbuje swoich sił w Cannes obrazem "Taking Woodstock".

Pedro Almodovar pokaże w konkursie "Przerwane objęcia". Reżyser pokazał w Cannes do tej pory dwa filmy, oba zdobywały nagrody, ale nie tę najważniejszą.

Jane Campion pokaże "Bright Star". To pierwszy film reżyserki w konkursie od 16 lat. Campion ma już na swoim koncie dwie Złote Palmy.

Po raz 9 w konkursie głównym znajdzie się film Kena Loacha. Tym razem jest to "Looking for Eric". Reżyser ma szczęście do francuskiego festiwalu. W Cannes zdobył już 11 nagród, w tym Złotą Palmę w 2006 roku.

Lars von Trier spróbuje zdobyć drugą Złotą Palmę w swojej karierze, tym razem prezentując na festiwalu egzystencjalny horror "Antychryst".

Po raz piąty w konkursie weźmie udział Michael Haneke. Dotąd nie zdobył Złotej Palmy, ale wyróżniono go m.in. Wielką Nagrodą Jury i nagrodą za reżyserię. W Cannes pokaże swój najnowszy film "Das weiße Band".

W konkursie będzie również podopieczna Almodovara Isabel Coixet z filmem "Map of the Sounds of Tokyo". Reżyserka po raz pierwszy pojawi się w Cannes. To ostatni z wielkich festiwali, w których dotąd nie uczestniczyła.

Swoją szóstą szansę na Złotą Palmę będzie miał Marco Bellocchio, który pochwali się w Cannes filmem "Vincere".

"Antychryst" nie będzie jedynym horrorem w konkursie głównym. Koreańczyk Park Chan-wook powalczy o główną nagrodę filmem "Thirst". Reżyser zdobył już Wielką Nagrodę Jury w 2004 roku za "OldBoya".

Johnnie To pojawi się w Cannes po raz drugi, tym razem z filmem "Vengeance".

Również Brillante Mendoza będzie walczył w Cannes po raz drugi. Przed rokiem nie udało mu się z filmem "Serbis", teraz spróbuje z obrazem "Kinatay".

Po raz trzeci w konkursie pojawi się Tsai Ming-liang, tym razem z filmem "Visages".

Również po raz trzeci w konkursie wystartuje Lou Ye, prezentując swoje najnowsze dzieło "Spring Fever".

W konkursie jest też "Les herbes folles" Alaina Resnais. Dla reżysera jest to czwarta szansa na główną nagrodę.

Zdobywca nagrody za scenariusz w 1996 roku Jacques Audiard powalczy o Złotą Palmę filmem "Un prophète".

Xavier Giannoli, który zdobył Złotą Palmę w konkursie filmów krótkometrażowych w 1998 roku, po raz drugi został zakwalifikowany do konkursu głównego. Tym razem z filmem "À l'origine".

Gaspar Noé również po raz drugi jest w konkursie głównym. Organizatorzy przyjęli jego nowy film "Enter the Void".

Do Cannes powraca też Andrea Arnold, która w 2006 roku zdobyła nagrodę Jury za film "Red Road". Tym razem pokaże na festiwalu "Fish Tank".

Swój drugi film w Cannes pokaże też Palestyńczyk Elia Suleiman. Jest to "The Time That Remains", opowieść z 60 lat życia pewnej rodziny.

Poza konkursem pokazane zostaną m.in. "Drag Me to Hell" Sama Raimiego, "The Imaginarium of Doctor Parnassus" Terry'ego Gilliama i "Agora" Alejandro Amenabara.

Imprezę otworzy "Odlot", trójwymiarowa animacja Pixara, a zamknie "Coco Chanel & Igor Stravinsky". 62. edycja Festiwalu Filmowego w Cannes potrwa od 13 do 24 maja.
Ostatnio odwiedzone
wyczyść historię