WENECJA 2023: Jane Campion i Martin McDonagh przyznają Złotego Lwa. w jury również Mia Hansen-Løve i Laura Poitras

Deadline / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/WENECJA+2023%3A+Jane+Campion+i+Martin+McDonagh+w+jury-151437
WENECJA 2023: Jane Campion i Martin McDonagh przyznają Złotego Lwa. w jury również Mia Hansen-Løve i Laura Poitras
źródło: Getty Images
autor: Stefania D'Alessandro
Poznaliśmy nazwiska kolejnych osób świata kina, które zdecydują o tym, kto w tym roku wyjedzie z wyspy Lido ze Złotym Lwem. Międzynarodowy Festiwal w Wenecji ogłosił, że w jury Konkursu Głównego zasiądą m.in. Jane Campion i Martin McDonagh. Przewodniczącym kapituły - jak ujawniono w maju - jest Damien Chazelle.

Kto przyzna Złotego Lwa?GettyImages-1422587661.jpg Getty Images © Vittorio Zunino Celotto


Oprócz Chazelle'a w jury Konkursu Głównego zasiądą Saleh Bakri, Jane Campion, Mia Hansen-Løve, Gabriele Mainetti, Martin McDonagh, Santiago MitreLaura Poitras oraz Shu Qi. Kapituła przyzna szereg nagród, wśród których jest m.in. Złoty Lew dla najlepszego filmu festiwalu. Jurorzy nie będą mogli rozdzielać głosów i przyznawać nagród ex aequo.

Saleh Bakri to palestyński aktor ("Turkusowa suknia", "Salvo. Ocalony"). Jane Campion to reżyserka z Nowej Zelandii ("Fortepian", "Anioł przy moim stole"), która w 2021 roku zdobyła w Wenecji Srebrnego Lwa za reżyserię filmu "Psie pazury". Mia Hansen-Løve to francuska reżyserka ("Co przynosi przyszłość", "Wyspa Bergmana"). Gabriele Mainetti jest włoskim reżyserem ("Jeeg Robot", "Freaks Out"). Irlandczyk Martin McDonagh to reżyser i scenarzysta, który zdobył w Wenecji nagrody za scenariusze filmów "Duchy Inisherin" oraz "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri". Santiago Mitre to argentyński reżyser i scenarzysta ("Argentyna, 1985", "Petite Fleur"). Amerykańska reżyserka Laura Poitras, laureatka Oscara za dokument "Citizenfour", jest zeszłoroczną laureatką Złotego Lwa za film "Całe to piękno i krew". Shu Qi to tajwańska aktorka ("Zabójczyni", "Transporter").

Damien Chazelle dwukrotnie otwierał festiwal w Wenecji, biorąc udział w konkursie głównym. Po raz pierwszy Chazelle pojawił się na Lido w 2016 roku z filmem "La La Land". Nie udało mu się zdobyć Złotych Lwów, jednak film został doceniony. Puchar Volpi dla najlepszej aktorki festiwalu otrzymała Emma Stone. Dwa lata później Chazelle powrócił do Wenecji z filmem "Pierwszy człowiek". Miał jednak pecha, bo w konkursie głównym były wtedy "Roma" (zdobywca Złotych Lwów) i "Faworyta" (którą wyróżniono Wielką Nagrodą Jury).

80. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji odbędzie się w dniach 30 sierpnia - 9 września.

Guadagnino na otwarcie WenecjiTegoroczny Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji otworzy najnowszy film Luki Guadagnino, "Challengers", którego gwiazdami są Zendaya, Mike Faist i Josh O'Connor.

Bohaterką filmu jest Tashi (Zendaya), była tenisistka, a obecnie trenerka. Dzięki wysiłkom kobiety jej mąż Art z przeciętnego gracza zmienił się w światowej klasy czempiona. Niestety od jakiegoś czasu ma złą passę. Aby ją przerwać, Tashi zgłasza go do udziału w turnieju "Challenger". Na korcie mężczyzna będzie musiał zmierzyć się z Patrickiem – niegdyś obiecującym zawodnikiem, swoim byłym przyjacielem i ekspchłopakiem Tashi.


"Challengers" – zobacz zwiastun


Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones