Christoph Waltz jako legendarny reżyser. Co wiemy o filmie "Billy Wilder & Me"?

Deadline / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Waltz%2C+Hawke%2C+Turturro+i+Hamm+gwiazdami+filmowej+biografii+Billy%27ego+Wildera-153924
Christoph Waltz jako legendarny reżyser. Co wiemy o filmie "Billy Wilder & Me"?
źródło: Getty Images
autor: Amy Sussman
Christoph Waltz, Maya Hawke, John Turturro i Jon Hamm zagrają w biografii Billy'ego Wildera. Film "Billy Wilder & Me" wyreżyseruje Stephen Frears.

Co wiemy o filmowej biografii Billy'ego Wildera?


"Billy Wilder & Me" to adaptacja powieści Jonathana Coe. Scenariusz napisał Christopher Hampton, laureat Oscarów za wyreżyserowane przez Stephena Frearsa "Niebezpieczne związki" i "Ojca" Floriana Zellera. Zdjęcia mają ruszyć na początku 2025 roku w Grecji.

Akcja filmu toczy się w 1977 roku, gdy legendarny reżyser, grany przez Christopha Waltza, pracuje nad melodramatem "Fedora". Znajomość z nim odmienia życie Calisty (Maya Hawke), młodej kobiety zaangażowanej w produkcję. Jon Hamm wcieli się w aktora Williama Holdena, który zagrał jedną z głównych ról w "Fedorze". Z kolei Johnowi Turturro przypadła rola I.A.L. Diamonda, scenarzysty, który współpracował z Wilderem przy takich filmach jak "Miłość po południu", "Pół żartem, pół serio" czy "Garsoniera".

O czym opowiada "Fedora"? Zobacz zwiastun


"Fedora" to historia hollywoodzkiego producenta (William Holden), który chce przekonać swoją byłą kochankę, gwiazdę filmową Feodrę (Marthe Keller), do powrotu na wielki ekran. Zobaczcie zwiastun: Kim był Billy Wilder?


Billy Wilder urodził się w 1906 roku w leżącej wówczas na terenie Austro-Węgier miejscowości Sucha (dziś Sucha Beskidzka w województwie małopolskim). Pierwsze filmy, m.in. nakręconych wspólnie z Robertem Siodmakiem "Ludzi w niedzielę" i "Człowieka, który szuka mordercy", realizował w Niemczech. Po dojściu Hitlera do władzy musiał jednak opuścić kraj. W Stanach Zjednoczonych szybko stał się jednym z najbardziej cenionych reżyserów i scenarzystów. Filmy "Stracony weekend", "Bulwar Zachodzącego Słońca" i "Garsoniera" przyniosły mu Oscary. W swoim dorobku miał zarówno klasyki kina noir ("Podwójne ubezpieczenie"), jak i dramaty wojenne ("Stalag 17"). Największą sławę przyniosły mu jednak komedie z Audrey Hepburn ("Sabrina", "Miłość po południu") i Marilyn Monroe ("Słomiany wdowiec", "Pół żartem, pół serio"). Jego filmografię zamyka komedia "Najlepszy kumpel" z Jackiem Lemmonem i Walterem Matthau w rolach głównych. 

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones