Christina Ricci I

biografie

(2)
 • Christina Ricci przyszła na świat w Santa Monica w Kalifornii jako czwarte i ostatnie dziecko Sary - agentki nieruchomości i Ralpha - prawnika i psychiatry. Jej rodzina przeniosła się do Montclair w New Jersey, gdzie Christina dorastała uczęszczając do kilku różnych szkół, takich jak Edgemont Elementary School, Glenfield Middle School, Montclair High School oraz Morristown-Beard School, aby na ostatni rok liceum przenieść się do Professional Children's School w Nowym Jorku.

  Jej kariera aktorska rozpoczęła się od szkolnego przedstawienia w podstawówce, kiedy została odkryta przez krytyka Bergena Recorda.W wieku dziesięciu lat grała już w pełnometrażowym filmie u boku Cher i Winony Ryder, ale popularność i masę propozycji filmowych udało jej się zdobyć dopiero po wcieleniu się w Wednesday Addams w filmach: "Rodzina Addamsów" i "Rodzina Addamsów 2". Oba filmy okazały się box office'owymi hitami.

  Od tego czasu kariera filmowa Christiny rozwijała się w bardzo szybkim tempie. W 1997 roku zaczęła grać coraz bardziej dojrzałe role, pojawiła się m.in. w pozytywnie przyjętym przez krytykę dramacie Anga Lee - "Burza lodowa", "Buffalo '66" Vincenta Gallo oraz w filmie "Wojna płci", za który to otrzymała nominację do nagrody Złoty Glob. Zaczęła pojawiać się w coraz większych produkcjach i grać u boku coraz większych gwiazd. Do takich obrazów na pewno należy zaliczyć: "Jeździec bez głowy" z Johnnym Deppem i "Monster" z oscarową rolą Charlize Theron.

  Christina nie ograniczyła się tylko do ról w mainstreamowych, filmowych produkcjach i spróbowała swoich sił w serialach. Wypadła bardzo dobrze w epizodzie "Chirurgów", za który otrzymała nominację do nagrody Emmy czy w "Ally McBeal", gdzie była ostatnią nadzieją producentów na podniesienie spadającej w szybkim tempie oglądalności.

  Wciąż cieszy się popularnością zarówno w świecie filmu, jak i w kręgach różnych organizacji, z którymi się utożsamia. Działa między innymi dla RAINN (Rape, Abuse and Incest National Network for the United States) i VOX-Voices. Prowadzi także firmę producencką Blaspheme Films, co pozwoliło jej na wyprodukowanie dwóch filmów, w których zagrała - "Pokolenie P" i "Pumpkin".

 • Christina, najmłodsza z czwórki rodzeństwa, urodziła się 12 lutego 1980 roku. Jej ojciec pracował jako psycholog, zaś matka jako modelka. Od najmłodszych lat Christina pragnęła zaistnieć na dużym ekranie. Ostatecznie zauważona została podczas jednego ze szkolnych przedstawień. Wówczas to wzbudziła zainteresowanie jednego z krytyków teatralnego, który zasugerował rodzicom dziewczynki, by skierowali ją w stronę aktorstwa.
  Na ekranie zadebiutowała u boku Cher i Winony Ryder w "Mermaids" Richarda Benjamina. Film ów został pozytywnie przyjęty przez publiczność i wkrótce dziesięcioletnia gwiazda pojawiła się w programie Oprah Winfrey, a także w teledysku Cher do piosenki "The Shop Shop Song". Kolejnym sukcesem Christiny była rola demonicznej nastolatki w kultowej już chyba czarnej komedii "Rodzina Addamsów" i jej kontynuacji. W 1995 roku Ricci została wyróżniona prestiżowymi nagrodami N.A.T.O. Show East Star of the Year oraz Star of Tommorow Award przyznanymi przez Motion Picture Booker's Club. W 1996 aktorka zagrała kolejną znakomitą rolę w filmie Brada Silberlinga "Casper". Później ujrzeć ją można było także u boku Melanie Griffith i Demi Moore w dziele "Now and Then".
  Po zakończeniu zdjęć do "Now and Then" Christina przestała być dzieckiem. Zaczęła pragnąć grywać dojrzałe role. Jednak mimo starania agentów Ricci nie otrzymała wymarzonej roli w "Jurassic Park" ani także w "Little Women". Z pomocą przyszedł jej film niezależny, w którym nie była obciążona hollywoodzkim image nastolatki.
  Rok 1997 przyniósł Christinie nową szanse. Szanse, którą aktorka postanowiła wykorzystać. Ricci otrzymała nareszcie upragnioną dojrzalszą rolę. Tym razem zagrała u boku Kevina Klina i Sigourney Weaver w "Ice Storm". Natomiast rok później dziewczyna zaprezentowała się w filmie "Small Soldiers".
  W następnych latach Christina zagrała w takich filmach jak "Las Vegas Parano", "The Opposite of Sex" czy "Sleepy Hollow". Za swój talent otrzymała nominacje do nagrody Złotego Globu, American Comedy i Independent Spirit Award. Natomiast w roku 2000 uhonorowano ją Saturnem za najlepszą rolę żeńską w filmie "Sleepy Hollow" - przyznaną w Los Angeles przez Akademię Science Fiction, Fantasy i horroru.

opinie i nagrody
multimedia