Matt Damon

Matthew Paige Damon

[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktor"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"/person/ajax/roles/158/6","url":"/ranking/person/actors/male"},"rating":{"count":66971,"rate":8.116348867420227,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":1,"name":"screenwriter","above5p":false,"career":{"name":"scenarzysta"},"ranking":{"name":"Scenariuszy","link":"/person/ajax/roles/158/1","url":"/ranking/person/screenwriter"},"rating":{"count":437,"rate":8.508009153318078,"desc":"ocen","profession":"scenariuszy"}},{"id":20,"name":"voices","above5p":false,"career":{"name":"aktor dubbingowy"},"ranking":{"name":"Ról głosowych","link":"/person/ajax/roles/158/20","url":"/ranking/person/voices"},"rating":{"count":157,"rate":8.101910828025478,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":7,"name":"producer","above5p":false,"career":{"name":"producent"},"ranking":{"name":"Produkcji","link":"/person/ajax/roles/158/7","url":"/ranking/person/producer"},"rating":{"count":106,"rate":7.830188679245283,"desc":"ocen","profession":"pracy producenta"}},{"id":22,"name":"guest","above5p":false,"career":{"name":"gościnnie"},"ranking":{"name":"Występów gościnnych","link":"/person/ajax/roles/158/22","url":"/ranking/person/guest"},"rating":{"count":39,"rate":7.589743589743589,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":21,"name":"himself","above5p":false,"career":{"name":"we własnej osobie"},"ranking":{"name":"Występów","link":"/person/ajax/roles/158/21","url":"/ranking/person/himself"},"rating":{"count":10,"rate":8.3,"desc":"ocen","profession":"występów osoby"}},{"id":10,"name":"montage","above5p":false,"career":{"name":"montażysta"},"ranking":{"name":"Montażu","link":"/person/ajax/roles/158/10","url":"/ranking/person/montage"},"rating":{"count":6,"rate":8.166666666666666,"desc":"ocen","profession":"montażu"}}]
8,1
66 971 ocen gry aktorskiej
W 2007 roku został wybrany przez magazyn "People" najseksowniejszym żyjącym mężczyzną.
Był brany pod uwagę do zagrania głównej roli w filmie "Kryptonim U.N.C.L.E.". Angaż otrzymał Henry Cavill.
Był brany pod uwagę do roli Deadshota w filmie "Legion samobójców". Angaż ostatecznie otrzymał Will Smith.
Był brany pod uwagę do roli Lexa Luthora w filmie "Batman v Superman: Świt sprawiedliwości". Ostatecznie angaż otrzymał Jesse Eisenberg.
Wraz z Jakem Gyllenhaalem był pierwszym wyborem do roli Jake'a Sully'ego w filmie "Avatar". Ostatecznie reżyser James Cameron wolał postawić na mniej znanego Sama Worthingtona.
Był brany pod uwagę do roli Arthura Curry'ego / Aquamana w filmie "Batman v Superman: Świt sprawiedliwości". Ostatecznie angaż otrzymał Jason Momoa.
Zdjęcia do filmu "Krwawa uczta" miały pierwotnie rozpocząć się w 2001 roku, zaś Damon miał zagrać Hot Wheelsa. Ostatecznie projekt powstał cztery lata później a angaż otrzymał Josh Zuckerman.
Był brany pod uwagę do jednej z ról w filmie "Candy Store".
Był brany pod uwagę do roli Rogera Martina w filmie "Grzeszna propozycja". Ostatecznie angaż otrzymał Neil Patrick Harris.
Wystąpił w następujących reklamach:
- 1997 r. - kanał muzyczny MTV;
- 1998 r. - Independent Film Channel;
- 2005 r. - National Mentoring Month;
- 2013 r. - kawa Nespresso;
- 2015 r. - spot kampanii na rzecz oszczędzania wody pt. "Buy a Lady a Drink" fundacji Water.org i marki Stella Artois;
- 2018 r. - spot marki Stella Artois i fundacji Water.org pt. "Make Your Super Bowl Party Matter".
Odrzucił rolę Troya Barlowa w filmie "Złoto pustyni". Angaż otrzymał Mark Wahlberg
Był brany pod uwagę do roli Arthura Curry'ego / Aquamana w filmie "Aquaman". Ostatecznie angaż otrzymał Jason Momoa.
Do roli Marka Whitacre w filmie "Che. Boliwia" przytył ponad 15 kilogramów.
Ma starszego brata Kyle'a (ur. 1967 r.), który jest rzeźbiarzem.
Był brany pod uwagę do roli Ricka O’Connella w filmie "Mumia", ale ostatecznie angaż otrzymał Brendan Fraser.
Zrezygnował z roli Jake'a Roedela w filmie "Przejażdżka z diabłem". Ostatecznie angaż otrzymał Tobey Maguire.
Brano go pod uwagę do roli Homera Wellsa w filmie "Wbrew regułom". Ostatecznie angaż dostał Tobey Maguire.
Był kandydatem do roli Franka Wheelera w filmie "Droga do szczęścia", jednak musiał zrezygnować ze względu na wcześniejsze zobowiązania. Ostatecznie angaż otrzymał Leonardo DiCaprio.
Był brany pod uwagę do roli Paula Kerseya w filmie "Życzenie śmierci". Angaż ostatecznie otrzymał Bruce Willis.
Starał się o rolę do filmu "Za wszelką cenę", która ostatecznie przypadła dla Joaquina Phoenixa.
Odrzucił główną rolę w filmie "Majestic", którą otrzymał Jim Carrey.
Przygotowując się do roli w filmie "Nazywał się Bagger Vance" przez miesiąc trenował grę w golfa pod okiem profesjonalisty Tima Mossa.
Był brany pod uwagę do roli Dicka Eklunda w filmie "Fighter", którą ostatecznie otrzymał Christian Bale.
Rozważano jego kandydaturę przy obsadzaniu roli legendarnego boksera Jima Braddocka w filmie "Człowiek ringu", którą ostatecznie zagrał Russell Crowe.
Był rozważany do roli Charliego Simmsa w filmie "Zapach kobiety". Ostatecznie angaż otrzymał Chris O'Donnell.
Był brany pod uwagę przy obsadzaniu roli Inmana w filmie "Wzgórze nadziei". Ostatecznie przypadła ona dla Jude'a Lawa, który w 2004 roku został wyróżniony za nią nominacją do Oscara.
W 2000 roku był zaręczony z Winoną Ryder.
Był jednym z głównych kandydatów producentów "Podziemnego kręgu" do roli Narratora, jednak reżyser David Fincher wolał zaangażować Edwarda Nortona.
W ramach przygotowań do tytułowej roli w filmie "Utalentowany pan Ripley" uczył się gry na fortepianie i zrzucił ponad 13 kilogramów.
Pierwotnie miał zagrać postać Jacka Hoyta w filmie "Dzień próby", jednak ostatecznie wycofał się z projektu. Jego miejsce zajął Ethan Hawke, który w 2002 roku został wyróżniony za tę rolę nominacją do Oscara.
Odrzucił rolę Bobby'ego Mercera w filmie "Czterej bracia", ponieważ uznał, że scenariusz jest zbyt brutalny. Jego miejsce zajął Mark Wahlberg.
Miał zagrać rolę Dana White'a w filmie "Obywatel Milk", lecz musiał się wycofać z powodu prac nad filmem "Green Zone". Ostatecznie rola przypadła dla Josha Brolina.
Był brany pod uwagę do roli Dave'a Skylarka w filmie "Wywiad ze Słońcem Narodu". Ostatecznie angaż otrzymał James Franco.
Rozważano jego kandydaturę przy obsadzaniu roli Matta Murdocka w filmie "Daredevil", którą w końcowym rezultacie zagrał Ben Affleck.
Starał się o rolę w filmie "Lęk pierwotny", którą ostatecznie otrzymał Edward Norton.
Odrzucił główną rolę w filmie "Szybcy i martwi", którą ostatecznie otrzymał Leonardo DiCaprio.
Rozważano jego kandydaturę przy obsadzaniu roli Danny'ego Witwera w filmie "Raport mniejszości", którą ostatecznie zagrał Colin Farrell.
Proponowano mu rolę Michaela Jenningsa w filmie "Zapłata", jednak odrzucił ją, ponieważ film był zbyt podobny do "Tożsamości Bourne'a", w której grał główną rolę. Jego miejsce zajął Ben Affleck.
Producenci filmu "Pearl Harbor" chcieli go zaangażować do roli kapitana Danny'ego Walkera, jednak Damon miał wtedy inne zobowiązania. Ostatecznie zamiast niego zagrał Josh Hartnett.
Był brany pod uwagę do roli tytułowej w filmie "Hancock", jednak ostatecznie angaż otrzymał Will Smith.
Odrzucił rolę Harvey'a Denta ("Dwie Twarze") w filmie "Mroczny rycerz". Ostatecznie przypadła ona w udziale Aarona Eckharta.
Początkowo w filmie "Nieustraszeni bracia Grimm" Damon miał zagrać Jacoba, zaś Heath Ledger - Wilhelma. Ostatecznie jednak aktorzy zamienili się rolami.
Był pierwszym wyborem do roli Dietera Denglera w filmie "Operacja Świt", jednak ostatecznie zrezygnował. Angaż otrzymał Christian Bale.
Był rozpatrywany do roli Ennisa Del Mara w filmie "Tajemnica Brokeback Mountain". Ostatecznie rolę otrzymał Heath Ledger, który został wyróżniony za nią nominacją do Oscara.
Zadzwonił do J.J Abramsa, gdy tylko dowiedział się o możliwości obsadzenia go w roli kapitana Jamesa T. Kirka w "Star Treku". Reżyser jednak grzecznie odmówił, stwierdzając, że aktor jest "zbyt stary" do tej roli. Ostatecznie zaangażowany został Chris Pine.
Rozważano jego kandydaturę przy obsadzaniu roli Robina w filmie "Batman Forever", którą ostatecznie zagrał Chris O'Donnell.
Miał zagrać rolę Lance'a Dowdsa w filmie "Clerks - Sprzedawcy 2", jednak przeszkodziły mu w tym obowiązki na planie "Dobrego agenta". Ostatecznie zaangażowany został Jason Lee.
W 1998 roku razem z Benem Affleckiem i Chrisem Moorem założył Pearl Street Productions.