Nastassja Kinski

Nastassja Aglaia Nakszynski

7,7
1 749 ocen gry aktorskiej
Córka Klausa Nakszyńskiego. W 1975 roku oboje przyjęli nazwisko matki Nastassji - Kinski. Jako trzynastolatka zagrała niemą żonglerkę, żyjącą ze starszym mężczyzną w filmie Wima Wendersa "Fałszywy ruch". Pracowała też dla berlińskiej telewizji, zdobywając kilka niemieckich nagród filmowych. W 1976 roku rzuciła szkołę i rozpoczęła karierę modelki. Na jednym z przyjęć poznała Romana Polańskiego, dzięki któremu na Seszelach mogła pozować do zdjęć, które później ukazały się we francuskim magazynie Vouge. W 1979 roku zagrała główną rolę w filmie Polańskiego "Tess". Postać Tessy Durbeyfield jest uważana za największe osiągnięcie w karierze aktorskiej Nastassji, co potwierdza przyznana jej nagroda Złotego Globu dla najlepszej aktorki. W 1983 roku Kinski w roli Loretty wystąpiła u boku Gérarda Depardieu we francuskim filmie "Księżyc w rynsztoku" Jean-Jacquesa Beineixa. Rok później pojawiła się filmie Tony'ego Richardsona, "Hotel New Hampshire". W tym samym czasie aktorka ponownie spotkała się z reżyserem, Wimem Wendersem podczas zdjęć do filmu "Paryż, Teksas". Zagrała też tytułową bohaterkę w "Kochankach Marii" Andrieja Konczałowskiego, za którą otrzymała nagrodę na festiwalu Italian National Syndicate of Film Journalists dla najlepszej aktorki. Na początku lat 90. Kinski grywała u europejskich reżyserów - Jerzego Skolimowskiego czy braci Paola  i Vittoria Taviani. Ukoronowaniem tego okresu jest rola Raphaeli w filmie Wendersa "Tak daleko, tak blisko". W 1997 roku zagrała w kobiecej wersji "Ojca chrzestnego" -"Kobiety mafiiDavida Greene'a. Trzy lata później wystąpiła w nominowanym na Berlinale obrazie "Królowie życia". Następnie zagrała m.in. w "Kobiecie muszkieter", "Inland Empire" czy "Sugar".
Nastassja Kinski, a właściwie Nastassja Aglaia Nakszynski przyszła na świat 24 stycznia 1961 roku w Berlinie (RFN, obecnie Niemcy). Jest córką wybitnego, niemieckiego aktora Klausa Kinskiego. Rodzice Nastassji rozwiedli się, gdy miała siedem lat. Po ukończeniu dziesiątego roku życia bardzo rzadko widywała się z ojcem. W 1972 roku przeprowadziła się wraz z matką do Monachium. Gdy miała czternaście lat rozpoczęła karierę modelki. Pomogło jej to w zdobyciu pierwszych, ważnych ról. W 1975 roku zagrała niemą żonglerkę, żyjącą ze starszym mężczyzną w filmie "Fałszywy ruch" (debiut filmowy). 

Popularność w Niemczech przyniosła jej rola młodziutkiej zakonnicy Catherine w horrorze "Córka dla diabła". W rywalizacji o nią pokonała m.in brytyjską piosenkarkę Olivię Newton-John. W obu filmach pokazała się nago, mimo iż w czasie produkcji nie miała ukończonych osiemnastu lat. Pomimo młodego wieku stała się w Niemczech obiektem westchnień wielu mężczyzn. Pojawiała się na okładkach popularnych magazynów dla nastolatek, takich jak "Bravo" czy "Bunte". Przełom w jej karierze nastąpił, gdy na jednym z przyjęć poznała popularnego reżysera Romana Polańskiego ("Dziecko Rosemary", "Chinatown"), który powierzył jej tytułową rolę w ekranizacji powieści Thomasa Hardy'ego "Tess". Sukces filmu był ogromny. Nic więc dziwnego, że Nastassja została okrzyknięta Gwiazdą Jutra i w 1980 roku nagrodzono ją Złotym Globem. Niestety skomplikowane życie osobiste i liczne skandale nie pozwoliły jej wówczas kontynuować kariery. W owym czasie legendarny fotograf Richard Avedon wykonał zdjęcie na którym Nastassja leży nago z wężem oplecionym wokół ciała, które sprawiło, że została okrzyknięta symbolem seksu lat 80. Wraz z Sigourney Weaver wręczała Oscara za najlepsze kostiumy podczas 53. Gali rozdania nagród.

Na ekrany powróciła w 1982 roku i nie mogła narzekać na brak pracy. Zagrała drugoplanową rolę w romansie Francisa Forda Coppoli "Ten od serca", piękną Irene w dreszczowcu "Ludzie-koty" (nominacja do Saturna 1983), młodą pianistkę w "Symfonii wiosennej" i Niedźwiedzicę Susie w "Hotelu New Hampshire" u boku Jodie Foster. Zagrała też tytułową bohaterkę w "Kochankach Marii" Andrieja Konczałowskiego. Krytycy jednogłośnie twierdzili, że Nastassja jest jedną z tych aktorek u których uroda idzie w parze z talentem. Była członkinią jury na festiwalu w Cannes w 1988 roku. Pod koniec lat 80. nagrała słynną reklamówkę dla "Solidarności", w której wołała "Lech Walesa, I love You". W przeciągu 10 lat pojawiła się na okładkach ponad 100 pism. 

W latach 90. wystąpiła w wielu ambitnych produkcjach europejskich reżyserów. W 1997 roku zagrała w dwóch przebojowych komediach: "Dniu ojca", u boku Billy'ego Crystala i Robina Williamsa oraz "Grze w serca" z gwiazdorską obsadą. Największe uznanie krytyki przyniosła jej w tym okresie rola w niemieckim dramacie "Tak daleko, tak blisko". W 2000 roku na stałe zamieszkała w USA. Od tej pory występowała już praktycznie w samych produkcjach amerykańskich. Zagrała rolę zwariowanej skrzypaczki w głośno reklamowanej komedii "Romanssidło", która mimo udziału wielkich gwiazd (Warren Beatty, Goldie Hawn, Diane Keaton) okazała się finansową klapą i została uznana za jeden z najgorszych filmów roku. Świetne recenzje zebrała za rolę w dramacie "Amerykańska rapsodia" ze Scarlett Johansson, gdzie wcieliła się w postać węgierskiej emigrantki. W 2004 roku ponownie zagrała w produkcjach francuskich: "Kobiecie muszkieter" z Gérardem Depardieu i thrillerze "Jak dwie krople wody". Była żona Ibrahima Moussa, jednak związek przetrwał tylko osiem lat. Ma trójkę dzieci - syna Aljoszę i córki Sonję i Kenyę. 

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones