Radosław Marek Pazura

[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktor"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"/person/ajax/roles/273/6","url":"/ranking/person/actors/male"},"rating":{"count":4704,"rate":6.290603741496598,"desc":"oceny","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":20,"name":"voices","above5p":true,"career":{"name":"aktor dubbingowy"},"ranking":{"name":"Ról głosowych","link":"/person/ajax/roles/273/20","url":"/ranking/person/voices"},"rating":{"count":515,"rate":8.05631067961165,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":22,"name":"guest","above5p":false,"career":{"name":"gościnnie"},"ranking":{"name":"Występów gościnnych","link":"/person/ajax/roles/273/22","url":"/ranking/person/guest"},"rating":{"count":431,"rate":7.078886310904872,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":21,"name":"himself","above5p":false,"career":{"name":"we własnej osobie"},"ranking":{"name":"Występów","link":"/person/ajax/roles/273/21","url":"/ranking/person/himself"},"rating":{"count":26,"rate":5.8076923076923075,"desc":"ocen","profession":"występów osoby"}}]
6,3
4 704 oceny gry aktorskiej
Radosław Pazura
Radosław Pazura urodził się 7 maja 1969 roku w Tomaszowie Mazowieckim. Dzieciństwo spędził w Niewiadowie, gdzie w szkole podstawowej grał w miejscowym klubie sportowym MKS Stal Niewiadów.
Naukę kontynuował w II Liceum Ogólnokształcącym w Tomaszowie Mazowieckim, gdzie również grał w piłkę nożną (III ligowy klub Lechia Tomaszów Mazowiecki). W tym czasie po raz pierwszy zainteresował się aktorstwem. Pierwsze kroki na scenie stawiał w przedstawieniach amatorskiego kółka teatralnego przy liceum. Grał w spektaklach na podstawie dramatów patrona tego liceum, Stefana Żeromskiego, takich jak: "Uciekła mi przepióreczka", "Generał Sułkowski". Brał udział również w licznych konkursach recytatorskich, odnosząc sukcesy na szczeblu rejonowym i wojewódzkim.
Po ukończeniu liceum dostał się do PWST w Warszawie. Po roku nauki z przyczyn polityczno-ekonomicznych wyjechać do Austrii do obozu dla uchodźców koło Wiednia. Po półrocznym pobycie w Austrii oraz w związku z transformacjami w Polsce postanowił wrócić do kraju. Jego zainteresowania skierowane były znowu w kierunku aktorstwa i po raz drugi z powodzeniem zdał do szkoły aktorskiej, tym razem do Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi.
Już na pierwszym roku dostał propozycję zagrania niewielkiej roli w filmie Jacka Bromskiego pt. "1968. Szczęśliwego Nowego Roku" - studenta Rafała. To z kolei zaowocowało otrzymaniem głównej roli w filmie Juliusza Machulskiego pt. "Szwadron". Półroczny okres zdjęciowy spowodował, że aktor przeszedł na indywidualny tok nauczania, dzięki czemu już po trzecim roku ukończył studia.
W tym czasie zdążył jeszcze zagrać w kilku produkcjach filmowych takich jak "Pożegnanie z Marią" Filipa Zylbera, "Oczy niebieskie" Waldemara Szarka, serialu "Nowe przygody Arsena Lupin" Alaina Nahuma oraz obronił pracę magisterską i otrzymał tytuł magistra sztuki. Pracę dyplomową zaliczył rolami Jeremina w filmie "Szwadron" Juliusza Machulskiego oraz Clifa w przedstawieniu "Miłość i gniew" w reżyserii Krzysztofa Kolbergera. Tylko raz zagrał na deskach Teatru na Woli w sztuce "Cud na Greenpoincie" w roli Punka. Do tej pory zaistniał w ponad 20 filmach kinowych i telewizyjnych, w kilkunastu serialach i teatrach telewizji, grając główne oraz drugoplanowe role.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 7 maja 1969

miejsce urodzenia: Tomaszów Mazowiecki, Polska

wzrost: 187 cm

żona Dorota Chotecka (od 2003), córka Klara Maria (ur. 21.01.2007)
W 2003 roku przeżył wypadek samochodowy, w którym zginął inny znany aktor Waldemar Goszcz - kierowca auta. Radek przeszedł operację, a potem długą rehabilitację - przez pewien czas chodził o kuli.
Zaangażował się w kampanię reklamową, zachęcającą ludzi do oddawania krwi.
W 1994 roku ukończył wydział aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi (Polska).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych