"Czas Apokalipsy" kończy 45 lat. Za co kochamy film Francisa Forda Coppoli?

Filmweb autor: /
https://www.filmweb.pl/news/%22Czas+Apokalipsy%22+ko%C5%84czy+45+lat.+Za+co+kochamy+film+Francisa+Forda+Coppoli-155494
"Czas Apokalipsy" kończy 45 lat. Za co kochamy film Francisa Forda Coppoli?
źródło: Getty Images
autor: Sunset Boulevard
"Czas Apokalipsy" – legendarny film Francisa Forda Coppoli – obchodzi dziś 45-lecie premiery. Z tej okazji przypominamy archiwalny odcinek programu Na skróty, w którym opowiadamy o jego fenomenie.

"Czas Apokalipsy" w programie Na skróty


"Czas Apokalipsy", będący luźną adaptacją "Jądra ciemności" Josepha Conrada, zadebiutował na festiwalu w Cannes w 1979 roku. Od tego wydarzenia mija dziś dokładnie 45 lat. Przypominamy odcinek programu Na skróty, w którym opowiadamy o fenomenie tego filmu: "Czas Apokalipsy" został uznany w Cannes za najlepszy film ex aequo z "Blaszanym bębenkiem" Volkera Schlöndorffa. W 1980 roku dzieło Francisa Forda Coppoli zostało nominowane do Oscarów w ośmiu kategoriach, w tym należących do najważniejszych – najlepszy film, najlepszy reżyser, najlepszy scenariusz. Film zdobył tylko dwie statuetki – za zdjęcia i dźwięk, przegrywając ze "Sprawą KramerówRoberta Bentona.

Kulisy powstawania "Czasu Apokalipsy"


"Czas Apokalipsy" zapisał się w historii kina jako jedna z najbardziej kłopotliwych produkcji. Okres zdjęciowy, zaplanowany na pięć miesięcy, wydłużył się ponad dwukrotnie. Scenografia została zniszczona przez tajfun. Harvey Keitel, który początkowo miał zagrać kapitana Willarda, zrezygnował po dwóch tygodniach, a Martin Sheen, który ostatecznie go zastąpił, w trakcie zdjęć doznał ataku serca. Wydarzenia te dokumentowała Eleanor Coppola, żona reżysera. Zrealizowany przez nią materiał trafił do dokumentu "Serca ciemności" George'a Hickenloopera i Faksa Bahra

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones