Najlepsze filmy o Wietnamie. Top 15 filmów, które warto obejrzeć

Filmweb autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Najlepsze+filmy+o+Wietnamie.+Top+15+film%C3%B3w%2C+kt%C3%B3re+warto+obejrze%C4%87-138670
Najlepsze filmy o Wietnamie. Top 15 filmów, które warto obejrzeć
Opowieści o bohaterstwie. Historie okrutnej przemocy. Filmy pokazujące konsekwencje przeżytej traumy wojennej. To wszystko znajdziecie w naszym rankingu najlepszych filmów o wojnie w Wietnamie. Sprawdźcie, co warto obejrzeć.


RANKING NAJLEPSZYCH FILMÓW O WOJNIE W WIETNAMIE
Wojny toczone na terenie dzisiejszego Wietnamu w drugiej połowie XX wieku stały się tematem wielu filmów. Szczególnie chętnie sięgali po niego Amerykanie, dla których wojna w Wietnamie stanowiła wydarzenie definiujące całe pokolenia. Nic więc dziwnego, że to właśnie wśród filmów wojennych o Wietnamie znalazły się największe arcydzieła światowego kina, które każdy powinien obejrzeć. Są wśród nich: "Łowca jeleni", "Full Metal Jacket" i "Czas apokalipsy". Oczywiście znajdziecie jest w naszym rankingu.

Listę uzupełniliśmy o kilka mniej oczywistych tytułów. Jest "Spokojny Amerykanin", który przypomina, że zanim wybuchła wojna w Wietnamie, mieliśmy do czynienia z konfliktem zbrojnym w Indochinach. Uwzględniliśmy też "Jaja w tropikach", które są raczej filmem o kręceniu filmu o wojnie w Wietnamie niż filmem o wojennych działaniach żołnierzy amerykańskich.

Zapraszamy też do zapoznania się z innymi naszymi rankingami: najlepsze filmy o więzieniu, najlepsze filmy postapokaliptyczne, najlepsze filmy o snajperach.

15
plakat filmu Drabina Jakubowa
FILM
Jacob's Ladder
55 min.
1990
7,6 37 905 ocen społeczności
31 070 chce zobaczyć
Zaczynamy od filmu, który nie jest opowieścią o wojnie w Wietnamie. Konflikt jest tu raczej punktem wyjścia. W "Drabinie Jakubowej" reżyser Adrian Lyne opowiada historię weterana wojny w Wietnamie, którego prześladują wspomnienia tego, co czynił na wojnie. Ma problemy ze spaniem, na jawie też dręczą go przerażające wizje. Zaczyna podejrzewać, że to skutki eksperymentu, jakiemu został poddany w Wietnamie. Sugestywna i niepokojąca wizja traumy. W głównej roli wystąpił Tim Robbins.

14
plakat filmu Hamburger Hill
FILM
52 min.
1987
6,8 2 716 ocen społeczności
1 588 chce zobaczyć
"Hamburger Hill" nie jest filmem równie znanym co "Łowca jeleni", "Czas apokalipsy" czy "Full Metal Jacket", warto jednak go obejrzeć. Jest to bowiem wstrząsający obraz bezsensowności działań wojennych i pochylenie się nad żołnierzami, którzy w Wietnamie zginęli. Opowiada o krwawej bitwie toczonej przez żołnierzy amerykańskich przez 10 dni. Tytuł odnosi się do nazwy jaką nadano jej po zakończeniu walk i widoku ciał zabitych żołnierzy, które wyglądały jak mielone mięso na hamburgery.

13
plakat filmu Powrót do domu
FILM
Coming Home
6 min.
1978
7,5 1 617 ocen społeczności
3 954 chce zobaczyć
Dramat wojenny i historia miłosna w jednym. "Powrót do domu" opowiada historię Sally, której mąż jest kapitanem armii amerykańskiej i przebywa w Wietnamie. Sally zostaje wolontariuszką w szpitalu, w którym przebywają weterani wojny w Wietnamie. Jednym z nich jest jej kolega z liceum. Kiedy zaczyna się nim opiekować, budzi się między nimi uczucie, które łączyło ich w szkole. Wzruszająca historia, której gwiazdami są: Jane Fonda, Jon Voight i Bruce Dern.

12
plakat filmu Spokojny Amerykanin
FILM
The Quiet American
41 min.
2002
6,6 2 379 ocen społeczności
2 072 chce zobaczyć
Temat wojny w Wietnamie z żołnierzami z USA w roli głównej można uznać za aspekt szerszej historii brutalnych konfliktów, jakie wstrząsały regionem w drugiej połowie XX wieku. Wcześniej do krwawych starć dochodziło pomiędzy Wietnamczykami a francuskimi kolonizatorami. Właśnie na tle I wojny indochińskiej rozgrywa się akcja filmu "Spokojny Amerykanin". Phillip Noyce opowiada historię brytyjskiego reportera Thomasa Fowlera. Jest podstarzałym cynikiem, który na świat patrzy przez opary opium. Traf chce, że zakochuje się w pięknej Wietnamce, którą zauważył również agent CIA... Gwiazdą filmu jest Michael Caine, który za swoją rolę zdobył nominacje do Oscara, Złotego Globu i BAFTA.

11
plakat filmu Jaja w tropikach
FILM
Tropic Thunder
47 min.
2008
5,8 101 621 ocen społeczności
9 112 chce zobaczyć
Są w naszym rankingu filmy wojenne i jest jeden film, który porusza temat kręcenia filmów o działaniach wojennych. "Jaja w tropikach" są brawurową komedią sprawnie łączącą satyrę na amerykański przemysł filmowy z opowieścią kumpelską. Obraz wyróżnia się fantastycznymi kreacjami komediowymi, wśród których prym wiodą Tom Cruise i Robert Downey Jr. Ben Stiller nakręcił bezpardonową, pozbawioną wszelkich hamulców, a przy tym zaskakująco inteligentną rozrywkę.

10
plakat filmu Operacja Świt
FILM
Rescue Dawn
6 min.
2006
7,0 19 920 ocen społeczności
9 178 chce zobaczyć
Film wojenny inspirowany prawdziwą historią. Bohaterem filmu jest pilot Dieter Dengler, który został schwytany przez Wietnamczyków. Oglądamy jego losy w obozie jenieckim i dramatyczną walkę o przetrwanie. Od innych filmów o wojnie w Wietnamie wyróżnia go skupienie na obozowej egzystencji, położenie nacisku na konfrontację z samym sobą i z otaczającą naturą. "Operacja Świt" to jeden z dwóch filmów o Danglerze, jakie nakręcił Werner Herzog. Drugim jest dokument "Ucieczka z Laosu". W głównej roli wystąpił Christian Bale.

9
plakat filmu Ofiary wojny
FILM
Casualties of War
53 min.
1989
7,6 15 295 ocen społeczności
8 009 chce zobaczyć
Brian De Palma spróbował poszerzyć kanon filmów wojennych o Wietnamie, do którego należą "Łowca jeleni", "Czas apokalipsy" i "Full Metal Jacket". "Ofiary wojny" poruszają temat ceny, jaką muszą zapłacić ci, którzy na wojnie chcą pozostać sprawiedliwymi. W trakcie kilkudniowego patrolu w Wietnamie, grupa żołnierzy amerykańskich porywa młodą dziewczynę. Tylko młody poborowy sprzeciwia się nieludzkiemu traktowaniu dziewczyny i próbuje ją ocalić. Jego wysiłki na nic się zdają, dziewczyna ginie. Po powrocie młody żołnierz, nie zważając na groźby kolegów, składa skargę u przełożonych. Za muzykę do tego filmu nominację do Złotego Globu zdobył Ennio Morricone. W obsadzie znaleźli się m.: Sean Penn i Michael J. Fox.

8
plakat filmu Urodzony 4 lipca
FILM
Born on the Fourth of July
25 min.
1989
7,3 46 572 oceny społeczności
18 526 chce zobaczyć
Swego czasu filmy o wojnie w Wietnamie były znakiem rozpoznawczym twórczości Olivera Stone'a. Temat wojny w Wietnamie i tego, co działo się z żołnierzami po ich powrocie z frontu walk, reżyser poruszył w słynnym filmie "Urodzony 4 lipca". To historia idealisty, który zaciągnął się do armii USA, by walczyć z wrogami ukochanego kraju. Rzeczywistość okazała się jednak inna. Chłopak wylądował w egzystencjalnym piekle. Wstrząsający dramat, który spokojnie można postawić obok takich filmów o wojnie w Wietnamie jak "Czas apokalipsy", "Łowca jeleni" i "Full Metal Jacket". Film warto też obejrzeć dla znakomitej kreacji, jaką stworzył Tom Cruise.

7
plakat filmu Byliśmy żołnierzami
FILM
We Were Soldiers
15 min.
2002
7,6 73 550 ocen społeczności
20 289 chce zobaczyć
Film wojenny i Mel Gibson idealnie do siebie pasują. Co prawda reżyserem "Byliśmy żołnierzami" jest Randall Wallace, czyli scenarzysta "Braveheart", to Gibson odegrał w jego realizacji istotną rolę jako gwiazda i producent. Film opowiada o pierwszym starciu armii USA z Wietkongiem, które zapoczątkowało koszmar wojny i setki tysięcy ofiar. W niedzielę, 14 listopada 1965 roku o godz. 10:48, 400 amerykańskich żołnierzy wylądowało w Ia Drang, zwanej Doliną Śmierci. Tam zostali otoczeni przez 2000 Wietnamczyków. W przeciwieństwie do takich filmów wojennych o Wietnamie jak "Czas apokalipsy" czy "Pluton" tu nie pada tu ani jedno pytanie typu "po co tu jesteśmy?". Przesłanie skierowany jest raczej przeciwko absurdowi wojny w ogólnym jej znaczeniu.

6
plakat filmu Good Morning, Vietnam
FILM
59 min.
1987
7,6 36 862 oceny społeczności
15 165 chce zobaczyć
W porównaniu z takimi filmami o wojnie w Wietnamie jak "Czas apokalipsy" czy "Łowca jeleni" "Good Morning, Vietnam" może wydawać się filmem lekkim i przyjemnym. Barry Levinson za temat filmu obrał nie tyle wojenny koszmar, co raczej starcie nonkonformistycznej jednostki ze sztywną strukturą armii USA. Bohaterem jest Adrian Cronauer, który prowadzi audycję w rozgłośni wojskowej. Jest za pan brat ze zwykłymi żołnierzami, a dowódcy go nienawidzą. Robin Williams stworzył brawurową kreację, która przeszła do historii kina i to nie tylko w temacie filmów o wojnie w Wietnamie.

5
plakat filmu Hearts and Minds
FILM
52 min.
1974
7,9 85 ocen społeczności
402 chce zobaczyć
Film wojenny, który należy do najbardziej kontrowersyjnych, jakie opowiadają o wojnie w Wietnamie. Studio Columbia Pictures odmówiło jego dystrybucji. A kiedy w końcu został pokazany, Amerykanie byli podzieleni w jego odbiorze. Jedni widzieli w nim arcydzieło dokumentu politycznego, inni zarzucali mu stronniczość. Niezależnie od oceny intencji twórców zdjęcia archiwalne sprawią, że nikt obok tego filmu nie przejdzie obojętnie. Wstrząsające świadectwo tego, jak Amerykanie - i szerzej: świat zachodni - traktują Azję i jej mieszkańców.

4
plakat filmu Pluton
FILM
Platoon
1986
8,1 127 022 oceny społeczności
45 969 chce zobaczyć
Absolutna czołówka filmów o wojnie w Wietnamie, która spokojnie może rywalizować o prymat z takimi arcydziełami jak "Czas apokalipsy", "Łowca jeleni" i "Full Metal Jacket". Jest to dramat młodego człowieka, który zostaje wrzucony w sam środek obcej mu wojny. Na domiar złego znalazł się w oddziale, w którym faktyczną władzę mają dwaj różni jak ogień i woda sierżanci. "Pluton" to opowieść o ludziach za młodych, aby umierać, zbyt niedojrzałych, by ustrzec się przed spustoszeniem, jakie w ich duszach dokonuje brutalna wojna.

3
plakat filmu Full Metal Jacket
FILM
56 min.
1987
8,0 158 091 ocen społeczności
56 097 chce zobaczyć
"Full Metal Jacket" Stanleya Kubricka jest swoistą kwintesencją kina wojennego w ogóle. Reżyser wykorzystuje wszystkie znane z filmów o wojnie w Wietnamie (i każdej innej) klisze, tworząc swoisty ekstrakt opowieści o przerażający ciężarze ludzkiej egzystencji, której nieodzowną częścią zdaje się konflikt. "Full Metal Jacket" jest krytyką wzorca męskości opartego na przemocy i agresji, pokazując do jakże tragicznych skutków prowadzi. Gwiazdami filmu są: Matthew Modine, Vincent D'Onofrio i R. Lee Ermey.

2
plakat filmu Czas Apokalipsy
FILM
Apocalypse Now
27 min.
1979
8,2 178 489 ocen społeczności
72 743 chce zobaczyć
"Jądro ciemności" Josepha Conrada powstało na bazie doświadczeń pisarza wstrząśniętego bestialstwa, jakiego był świadkiem w Wolnym Państwie Kongo. Francis Ford Coppola uznał, że książka ta świetnie oddaje również to, co miało miejsce w czasach wojny w Wietnamie. I tak powstał "Czas apokalipsy" - jedno z największych dzieł kina oraz mistrzowski film o wojnie w Wietnamie. Opowiada on historię kapitana Willarda, który otrzymuje misję odnalezienia pułkownika Kurtza. "Czas apokalipsy" od swojego powstania obrósł legendą. Martin Sheen podczas kręcenia filmu przeszedł zawał serca. A o zachowaniu Marlona Brando można usłyszeć wiele przedziwnych historii.

1
plakat filmu Łowca jeleni
FILM
The Deer Hunter
2 min.
1978
8,1 125 456 ocen społeczności
59 000 chce zobaczyć
"Łowca jeleni" to film inny niż wszystkie. To monumentalna Saga Amerykańska, która pokazuje, jak wielki wpływ na mieszkańców USA miała wojna rozgrywająca się po drugiej stronie świata. W filmie "Łowca jeleni" nie ma efektownych wybuchów, szarż helikopterów w rytm muzyki Wagnera, nie ma wielkich scen batalistycznych, a jednak groza, degeneracja społeczeństwa i absurd wojny, które film pokazuje, są niemalże namacalne. Opowieść pozbawiana nadętych metafor i alegorii jest zwyczajna, tak jak zwyczajni są ludzie, którzy na wojnie giną i zabijają. Siłą tego filmu o wojnie w Wietnamie jest również niesamowita gra aktorów. Gwiazdami obrazu są: Robert De Niro, Christopher Walken, John Savage i Meryl Streep.
Udostępnij: