Jodorowsky: nikt nie potrafi zrobić "Diuny"

indieWIRE / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Czy+Alejandro+Jodorowsky+zobaczy+now%C4%85+%22Diun%C4%99%22-138775
Jodorowsky: nikt nie potrafi zrobić "Diuny"
"Diuna" Alejandro Jodorowsky'ego jest jednym z legendarnych niezrealizowanych filmów - do tego stopnia, że powstają o niej dokumenty. Na horyzoncie jest jednak nowa adaptacja - "Diuna" w reżyserii Denisa Villeneuve'a - Jodorowsky został więc zapytany, czy zamierza ją obejrzeć. Okazuje się, że tak.

Z chęcią zobaczę film, bo będzie inny. To nie to samo - to byłoby niemożliwe, powiedział reżyser "El Topo" i "Świętej góry".

Oczywiście przed Villeneuve'em powieść Franka Herberta przeniósł na ekran David Lynch ("Diuna", 1984). Jodorowsky przypomniał nam jednak, że nie ceni sobie jednak jego wizji: Pierwszy raz kiedy uznano, że można bezpiecznie ekranizować "Diunę", zrobił to David Lynch, a ja to poważnie odchorowałem, bo było to moje marzenie. Kiedy pokazywali film w Paryżu, mój syn powiedział, że muszę go zobaczyć. Początkowo nie chciałem. W końcu jednak to zrobiłem i z minuty na minutę byłem szczęśliwszy, bo film był beznadziejny. Dotarło do mnie, że nikt nie potrafi zrobić "Diuny". To legenda.

Twórca wyjaśnił też, czemu jego zdaniem powieść Herberta nie nadaje się do ekranizacji: To książka, która jest jak Proust. To science-fiction, ale bardzo, bardzo literackie. Trudno przepisać je na obrazy. Ja miałem pomysł, by nakręcić film w czasach ekologicznego kryzysu. Czułem wówczas to, co czują ludzie dziś. Mamy problem ekologiczny, bo Ziemia się zmienia, a wasz (amerykański) prezydent w to nie wierzy. Taki jest początek "Diuny".

"Diuna" Jodorowsky'ego miała powstać przy udziale takich wspołpracowników, jak m.in. H.R. Giger, Salvador Dali, Orson Welles, Gloria Swanson, Udo Kier i Mick Jagger. Wersja Denisa Villeneuve'a ma wejść do kin w grudniu.
Udostępnij: