E3 2012: Ellen Page, Asasynka i Harry Potter – podsumowanie konferencji Sony

Filmweb autor: /
https://www.filmweb.pl/news/E3+2012%3A+Ellen+Page%2C+Asasynka+i+Harry+Potter+%E2%80%93+podsumowanie+konferencji+Sony-85923
Wszyscy czekaliśmy na konferencję Sony z nadzieją na ujawnienie następcy PlayStation 3. Jak się jednak okazało, japonski gigant ma zupełnie inne plany i zamiast wypuszczać nowy sprzęt, woli skupić się na grach. Co dokładnie pokazano?

Najważniejsze były oczywiście tytuły ekskluzywne na PlayStation 3. Nowa gra studia Quantic Dream, „Beyond: Two Souls” z Ellen Page w roli głównej, zachwyca grafiką i animacją postaci. Page wcieliła się w Jodie, dziewczynę, która ma zdolność wyczuwania duchów. Ciekawostką na pewno jest fakt, że będziemy towarzyszyć bohaterce przez 15 lat jej życia i w zależności od podejmowanych przez nas decyzji, gra może potoczyć się w zaskakującym kierunku. Nie zaprezentowano, jak będzie wyglądała rozgrywka, ale znając Quantic Dream, możemy spodziewać się czegoś na wzór „Heavy Raina”.

Kolejny wielki tytuł to „The Last of Us”, nowa gra twórców serii “Uncharted”. Sony zaprezentowało po prostu fragment jej rozgrywki. Gra poza piękną grafiką i świetną animacją zaskakuje również wysokim poziomem brutalności – nie codziennie przecież rozwalamy przeciwnikowi głowę o szafkę.


Trzecim, bardzo oryginalnym tytułem jest „Wonderbook”, czyli interaktywne książki, prawie jak gazety w “Harrym Potterze”. O co chodzi? Otrzymujemy specjalną książkę z wydrukowanymi w niej kodami AR (Rozszerzona rzeczywistość) i siadamy z nią przed konsolą. Kamera PlayStation Eye skanuje obraz i wyświetla go na ekranie telewizora, nakładając po drodze różnego rodzaju animacje czy interaktywne elementy na naszą „magiczną książkę”. Pierwszą z nich ma być „Book of Spells”, czyli coś dla fanów uniwersum Harry’ego Pottera.


Ostatni warty wspomnienia tytuł to „PlayStation All-Stars Battle Royale”, czyli odpowiedź Sony na serię “Smash Bros” od Nintendo. W nasze ręce zostaną oddani tacy zawodnicy, jak Nathan Drake, Big Daddy, Kratos, Parappa, Sweet Tooth czy Sly Cooper. Gra zaoferuje walkę do 4 osób na jednym ekranie oraz funkcję Cross-Play, dzięki czemu grając w nią na PS3, będziemy mogli walczyć z osobami posiadającymi ten tytuł na PlayStation Vicie. Tak, przy okazji potwierdzono jego obecność na Vicie.

Pozostałe zaprezentowane na PlayStation 3 tytuły to „God of War: Wstąpienie” (nowy gameplay), „Assassin’s Creed III” (ekskluzywne DLC), „Far Cry 3” (ekskluzywne DLC), „LittleBigPlanet 2” (patch pozwalający na sterowanie PS Vitą) oraz „LittleBigPlanet Karting” (nowy zwiastun).

Zaprezentowano również dwa tytuły na PlayStation Vitę - „Call of Duty: Black Ops: Declassified” oraz „Assassin’s Creed III: Liberation”. O ile o pierwszym nie wiadomo nic poza faktem, że wyjdzie, o tyle „Liberation” zapowiada się na tytuł, dla którego warto mieć Vitę. Zupełnie nowa historia, nowa główna bohaterka (!), łączność między tą grą a „Assassin’s Creed III” na PlayStation 3 i grafika pokazująca moc Vity.


Zawiedzeni? Jeśli czekaliście na pokaz nowego sprzętu, to pewnie tak, jednak w temacie gier Sony pokazało całkiem dużo. Zapowiedziano, że do końca roku ukaże się 60 nowych gier na PS Vitę, więc poza tymi dwoma zaprezentowanymi jest jeszcze więcej w produkcji. PlayStation 3 nie umiera i kto wie, może doczekamy się jeszcze kilku mocnych tytułów. Byle do czerwca 2013, wtedy musi być już nowy hardware.