KINO/TEATR w Iluzjonie: Śmierć komiwojażera

Informacja nadesłana przez organizatora /
https://www.filmweb.pl/news/KINO+TEATR+w+Iluzjonie%3A+%C5%9Amier%C4%87+komiwoja%C5%BCera-69896
8 lutego, o godz. 20.00 kino Iluzjon i Teatr Narodowy zapraszają na kolejne spotkanie w ramach cyklu - KINO/TEATR.

Tym razem w ramach projektu zostanie wyświetlona pierwsza z adaptacji głośnej sztuki Arthura Millera w reżyserii László Benedeka "Śmierć komiwojażera".

Prelekcję przed filmem wygłosi Maciej Karpiński – prozaik, dramaturg, scenarzysta, krytyk literacki i teatralny. Debiutował w 1969 tekstami satyrycznymi w programie Teatru STS. Od 1991 wykładowca Studium Scenariuszowego PWSFTviT w Łodzi. Wieloletni dyrektor Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W latach 2005–2010 pełnomocnik Dyrektora PISF, a obecnie jego doradca d/s międzynarodowych. Autor m.in. książek „Andrzej Wajda – teatr”, „Życie i śmierć ma Broadwayu”, „Scenariusz. Niedoskonałe odbicie filmu”. Współscenarzysta m.in. filmów Andrzeja Wajdy ("Nastazja" i "Pierścionek z orłem w koronie"), Feliksa Falka ("Koniec gry" i "Daleko od siebie"), Agnieszki Holland ("Kobieta samotna").

ŚMIERĆ KOMIWOJAŻERA (Death of a Salesman)* 109 min.
reż.: László Benedek; scen.: Stanley Roberts; zdj.: Franz Planer; wyk.: Fredric March, Jesse White, Cameron Mitchell, Kevin McCarthy, Mildred Dunnock i inni / USA 1951

Trwająca przez całe dotychczasowe życie wiara sześćdziesięcioletniego Willy’ego Lomana – tytułowego sprzedawcy – w sukces i karierę, która czeka na niego tuż za rogiem, legła w gruzach. Stracił pracę i szacunek swoich dwóch synów, nie jest w stanie dłużej utrzymywać rodziny, rozważa nawet myśl o samobójstwie. Bohater rozmyśla nad swoim życiem, próbując zrozumieć, jakie błędy popełnił. Wierna adaptacja dramatu Arthura Millera zgromadziła na ekranie większość teatralnej obsady sztuki, cieszącej się na Broadwayu ogromnym uznaniem. Film został z uznaniem przyjęty przez krytykę, obsypany wieloma nagrodami, ale nie odniósł sukcesu u publiczności, która w 1951 roku nie chciała przyjąć do wiadomości, iż słynny amerykański sen może być mitem. Złoty Glob za reżyserię, zdjęcia czarno-białe, rolę główną – dla najlepszego aktora dramatycznego – Fredrica Marcha i najbardziej obiecującego aktora – Kevina McCarthy’ego; 5 nominacji do Oscara – dla najlepszego aktora w roli głównej, dwie role drugoplanowe, za reżyserię i zdjęcia.

Program cyklu Kino / Teatr ma na celu przybliżyć widzom pogranicze dwu pokrewnych sztuk, które już u zarania kinematografii zaczęły się przenikać i czerpać z siebie nawzajem. Pokazuje szeroki wachlarz powstających na tym pograniczu zagadnień, postępując chronologicznie: od dzieciństwa kina po jego dojrzałość.

W sezonie 2010/2011 zapraszamy raz w miesiącu do Iluzjonu Filmoteki Narodowej na pokazy filmowe poprzedzone prelekcjami znawców tematu.  Wśród zaplanowanych tytułów znajdą się m.in.: "Król Edyp" (reż. P. Pasolini), "Ran" (reż. A. Kurosawa), "Ubu król" (reż. P. Szulkin).

Kolejne spotkania z cyklu Kino/Teatr będą odbywać się w każdy drugi wtorek miesiąca o godz. 20.00.

Plan projekcji na kolejne miesiące:

MARZEC - "Król Edyp", reż. Pier Paolo Pasolini, komentarz: Agnieszka Jakimiak
KWIECIEŃ - "Niedokończony utwór na pianolę", reż. Nikita Michałkow, komentarz: Katarzyna Osińska.
MAJ - "Ran", reż. Akira Kurosawa, komentarz: Wojciech Świdziński
CZERWIEC - "Ubu król", reż. Piotr Szulkin, komentarz: Jan Gondowicz

Więcej informacji na stronach internetowych Teatru Narodowego (www.narodowy.pl) i Filmoteki Narodowej (www.fn.org.pl).

Kino Iluzjon Filmoteki Narodowej
Biblioteka Narodowa, al. Niepodległości 213, wejście A

Bilety do nabycia w kasie kina Iluzjon w cenie 11 zł
tel.: 22 646 12 60 begin_of_the_skype_highlighting            22 646 12 60      end_of_the_skype_highlighting (czynny na pół godziny przed pierwszym seansem)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones