Ta kwota robi wrażenie. Ile stracił Matt Damon, rezygnując z "Avatara"?

Joblo / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Matt+Damon%2C+%22Avatar%22+i+stracone+250+milion%C3%B3w+dolar%C3%B3w.+Cameron%3A+pog%C3%B3d%C5%BA+si%C4%99+z+tym-148893
Ta kwota robi wrażenie. Ile stracił Matt Damon, rezygnując z "Avatara"?
Rezygnowanie z lukratywnych projektów na rzecz tych mniej dochodowych i lata plucia sobie w brodę - taki los spotkał większość hollywoodzkich gwiazd. Mało która jednak może równać się z Mattem Damonem, któremu koło nosa przeszła dziesięcioprocentowa kwota od box-office'owych zysków z "Avatara". James Cameron jest jednak dla niego bezlitosny: "Pogódź się z tym". 

Ile Matt Damon mógł zarobić za "Avatara"?Damon odrzucił propozycję zagrania głównej roli w "Avatarze" z powodu konfliktu w grafiku - chciał dokończyć cykl filmów o Jasonie Bournie, co zbiegło się w czasie z okresem pre-produkcyjnym i zdjęciowym opus magnum Camerona. Nie wiadomo, ile miała wynosić jego gaża. Wiadomo natomiast, że dzięki kontraktowi mógł liczyć na 10% zysków z kinowych kas. Co przy 2,5-miliardowych wpływach filmu dawałoby mu dziś ok. 250 milionów dolarów. "Przejdę do historii jako aktor, który odrzucił największe pieniądze za rolę" - zdradził w niedawnym wywiadzie.

W rozmowie z radiem BBC Cameron skomentował całą sprawę. "Niepotrzebnie się tym umartwia. Matt, jesteś jedną z największych gwiazd filmowych na świecie, więc pogódź się z tym". Spytany o możliwość zatrudnienia Damona w epizodzie kolejnych sequeli "Avatara", reżyser odparł ironicznie: myślę, że trzeba będzie to zrobić, żeby w przyrodzie znów zapanowała równowaga. Ale swoich 10 procent nie dostanie, pieprzyć to!". 


"Avatar: Istota wody", a potem "Avatar 3", "Avatar 4" i "Avatar 5"Akcja filmu "Avatar: Istota wody" rozgrywa się  blisko półtorej dekady po wydarzeniach z pierwszej części. Jake (Worthington) i Neytiri (Zoe Saldana) są rodzicami piątki dzieci: Neteyama (Jamie Flatters), Lo'aka (Britain Dalton) i Tuktirey (Trinity Bliss), którzy są ich biologicznym potomstwem, a także adoptowanych Kiri (Sigourney Weaver) oraz Milesa (Jack Champion). Zaprawieni w bojach bohaterowie starają się zapewnić swoim bliskim bezpieczeństwo, mimo tragedii, których wspólnie doświadczają, a także bitew, które muszą stoczyć, aby przeżyć.   

Przypomnijmy, że "Avatar: Istota wody" był kręcony jednocześnie z "Avatarem 3". Jeśli filmy okażą się przebojami box office'u (czytaj: każdy z nich zarobi co najmniej 2 miliardy dolarów), wytwórnia Disneya da zielone światło na realizację kolejnych części.  

"Avatar 3" trafi do kin 20 grudnia 2024 roku. "Avatar 4" ma zaplanowaną datę premiery na 18 grudnia 2026, a "Avatar 5" - 22 grudnia 2028.    

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones