Najlepsze filmy i seriale o templariuszach. Top 8 produkcji, które warto obejrzeć

Filmweb autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Najlepsze+filmy+i+seriale+o+templariuszach.+Top+8+produkcji%2C+kt%C3%B3re+warto+obejrze%C4%87-151515
Najlepsze filmy i seriale o templariuszach. Top 8 produkcji, które warto obejrzeć
Na stacjonarnych i przenośnych ekranach od ponad tygodnia możemy oglądać nową ekranizację powieści Zbigniewa Nienackiego "Pan Samochodzik i templariusze". Z okazji tej głośnej premiery postanowiliśmy przyjrzeć się właśnie Zakonowi Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Salomona, który powstał ponad 900 lat temu i przez dwa stulecia byli jednym z ważnych podmiotów w średniowiecznej Europie. Do dziś przetrwały zaledwie relikty ich dawnej świetności, co widać także w filmach i serialach.  

Nasza lista zawiera przede wszystkim opowieści o wspaniałych skarbach templariuszy, na które polował Filip IV Piękny, pogromca potęgi zakonu. Niektóre z tytułów obrały sobie zakonnika za bohatera opowieści. Taki rycerz najczęściej znajduje się w samym centrum historycznych wydarzeń, które kształtowały średniowieczną Europę. Oto nasze wybory.

Sprawdźcie też nasze pozostałe rankingi. Wybieraliśmy w nich m.in. najlepsze filmy o świętych, najlepsze filmy i seriale o monarchach czy najlepsze seriale o wikingach.

Wybieramy najlepsze filmy i seriale o templariuszach"Ostatni templariusz" to trzygodzinny kanadyjski serial emitowany w Stanach Zjednoczonych w 2009 roku. Produkcja powstała jako adaptacja powieści Raymonda Khoury'ego o tym samym tytule. Bohaterowie książki i jej kolejnych odsłon, agent FBI Sean Reilly i archeolożka Tess Chaykin, wyruszają w pogoń na złodziejami, którzy wtargnęli na nowojorską galę otwarcia prestiżowej wystawy artefaktów z watykańskich archiwów i ukradli średniowieczne urządzenie rzekomo mające pokazać drogę do legendarnego skarbu templariuszy. Poszukiwania zaprowadzą ich śladami Zakonu po całym świecie. Fani powieści nie darzą go szczególną sympatią, wytykając serialowi przede wszystkim luźne potraktowanie materiału źródłowego. W rolach głównych Mira Sorvino i Scott Foley. Partneruje im m.in. legendarny aktor Omar Sharif ("Lawrence z Arabii", "Doktor Żywago").


Film przygodowy "Zaginiony skarb templariuszy" to pierwszy z serii o nastoletnich poszukiwaczach, których drogi splatają się w trakcie poszukiwań bajońskich fortun i legendarnych przedmiotów z przeszłości. Katrine, Nis, Mathias i Fie stają w szranki z gangiem przestępców. Grupa natrafia na trop zakonu templariuszy, którzy w XII wieku trafili na wyspę Bornholm i mogli zachować tu swoje skarby. Być może pod którymś z zachowanych do tej pory charakterystycznych okrągłych kościołów ukryty został legendarny relikt rycerzy powracających z Ziemi Świętej - Arka Przymierza. Produkcja skierowana do młodszego odbiorcy bierze dobrze znany trop (templariusze jako posiadacze gigantycznych, skrzętnie schowanych skarbów) i wokół niego tworzą lekki film z celem w postaci tajemnicy do odkrycia. Fabuła została napisana m.in. przez Philipa LaZebnika, scenarzystę kultowych filmów animowanych: "Mulan", "Droga do El Dorado", "Pocahontas" czy "Książę Egiptu".


6

Żelazny rycerz

Ironclad
2h 1m

Niemcy

Szwajcaria

USA

Wielka Brytania

Akcja filmu "Żelazny rycerz" rozgrywa się na początku XIII wieku. Twórcy osadzają bohaterów na Wyspach Brytyjskich, gdzie zbuntowana przeciw wyzyskowi szlachta wymusza podpisanie przez króla Anglii Jana Wielkiej Karty Swobód, gwarantującej prawo dla każdego wolnego Anglika. Już kilka miesięcy później władca chce zachować tron i razem z armią duńską rusza na walkę z baronami. W samym środku zamieszania znajduje się trzej templariusze, którzy przyjęli śluby milczenia. Jeden z nich, Thomas Marshall (James Purefoy), trafia do grupy żołnierzy, która ma obsadzić jedną z najważniejszych budowli warownych na drodze pochodu króla - zamek Rochester. Rozpoczyna się krwawe oblężenie twierdzy. Widzowie, którzy są fanami kostiumowych filmów, w których ważną rolę odkrywa prawdziwa historia, powinni poczuć się usatysfakcjonowani seansem "Żelaznego rycerza". templariusze nie są tu bowiem legendami sprzed wieków - to bohaterowie, których bezpośrednio dotyczy akcja. W obsadzie Brian Cox, Kate Mara, Paul Giamatti, Vladimir Kulich, Mackenzie Crook, Jason Flemyng, Derek Jacobi i Charles Dance.


Ben Gates (Nicolas Cage) to poszukiwacz skarbów, który wywodzi się z rodziny od wieków zainteresowanej znalezieniem tytułowego skarbu narodów - legendarnej fortuny zebranej w zakonie templariuszy i schowanej na terenie Stanów Zjednoczonych przez Ojców Założycieli oraz przedstawicieli Masonerii. Do tego potrzeba mapy, która znajduje się na odwrocie oryginału Deklaracji Niepodległości - kolejnej przeszkody na drodze ku chwale. Tym czasem bohaterowie muszą się pospieszyć, gdyż tą samą drogą podążają chciwi antagoniści. Wyścig z czasem, ukryte zagadki sprzed wieków i wielka stawka - czego chcieć więcej od filmu przygodowego? Na ekranie pojawiają się także Sean Bean, Justin Bartha i Diane Kruger.

Nicolas Cage poszukuje legendarnego skarbu templariuszy. Zobacz zwiastun "Skarbu narodów"
"Templariusze" to serial stworzony dla stacji telewizyjnej History, z której zlecenia powstali także słynni "Wikingowie". Telewizyjna produkcja opowiada o założonym w XII wieku Zakonie Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Salomona. Głównym bohaterem jest sir Landry, który znajdzie się w samym środku politycznych i religijnych intryg, które doprowadzają do zniszczenia Zakonu przez Filipa Pięknego na początku XIV wieku. Niechybny upadek królestwa, gra o wielką władzę, podwójni agenci, korupcja, sojusze, przeciwstawne interesy tworzą kocioł pełen różnorakich zależności, którego bulgotanie ogląda się z ogromnym zainteresowaniem. Wyemitowano łącznie dwa sezony produkcji, a po 18 odcinkach historię postanowiono przerwać. Dziś serial do obejrzenia na platformie streamingowej Netflix.


Dla Polaków zakon templariuszy wiąże się oczywiście z bohaterem powieści dla dzieci i młodzieży autorstwa Zbigniewa Nienackiego. Wydana w 1966 roku książka "Pan Samochodzik i templariusze" stała się podstawą kilku ekranizacji (w tym najnowszej, na zlecenie platformy Netflix), w tym pięcioodcinkowego miniserialu ze Stanisławem Mikulskim w roli pana Tomasza, historyka sztuki, poszukiwacza i właściciela jednego z dziwniejszych pojazdów czterokołowych. Ekipa filmowa nie pracowała na pojezierzu suwalskim, gdzie rozgrywa się akcja powieści, ale w Radzyniu Chełmińskim, gdzie znajdują się ruiny zamku krzyżackiego czy w słynnym Malborku. Fabuła "Samochodzika i templariuszy" nie odbiega znacząco od historii przedstawionej w powieści. Wraz z pomocą grupy harcerzy tytułowy bohater skupia się na poszukiwaniu skarbu templariuszy. Źródło dziecięcych fantazji o skarbach i tajemnicach do odkrycia nadal ma swoją siłę oddziaływania, dziś jednak bardziej nostalgiczną niż przed laty.


"Indiana Jones i ostatnia krucjata" to tytuł, który przychodzi na myśl od razu po pomyśleniu o temacie templariuszy w kinie i telewizji. Trzecia osłona przygód ulubionego ekranowego archeologa prowadzi do Wenecji, gdzie podczas poszukiwań Świętego Graala zaginął jego ojciec, dr Henry Jones Sr. Podziemny labirynt prowadzi Indy'ego i nową towarzyszkę Elsę do grobowca jednego z rycerzy pierwszej krucjaty, który ułatwi im odnalezienie Świątyni Słońca i kielicha Chrystusa. Przed poszukiwaczem stanie wiele wyzwań, ale przede wszystkim rozmowa z bratem zmarłego krzyżowca, który od wieków pilnował Graala. Skarb na wyciągnięcie ręki, lecz w serii na drodze chciwości stają zawsze siły nadprzyrodzone. Wspaniała ekranowa relacja Harrisona Forda i Seana Connery'ego, lawinę udanych gagów i przejmująca historia stworzyły z "Ostatniej krucjaty" film kultowy, według wielu najlepszy z cyklu.


Na miejscu pierwszym mógł pojawić się tylko jeden tytuł. Najdroższa produkcja w dziejach szwedzkiego przemysłu filmowego mogła wystąpić tu w kilku formach - jednego lub dwóch filmów czy serialu. Monetyzowanie adaptacji książek autorstwa Jana Guillou przebiegało różnorako, ale najbardziej znana jest oryginalna dylogia "Templariusze: Krew i miłość" oraz "Arn - Królestwo na końcu drogi". Imponująca rozmachem opowieść przenosi się do dwunastego stulecia, gdzie śledzi życie Arna, syna skandynawskiego szlachcica. W klasztorze cystersów wychowano go na mężnego człowieka, ale w skutek wydarzeń bohater zostaje zmuszony do wyjazdu na wyprawę krzyżową wraz z templariuszami. Gdy w ręce dzierży miecz, sieje postrach między innowiercami. Lecz to dopiero początek jego przygód. W realizacyjnym rozpasaniu nie ginie przede wszystkim interesująca opowieść, którą na tle realiów epoki znakomicie się śledzi.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones