Najlepsze seriale o wikingach. Top 6 seriali, które warto zobaczyć

Filmweb autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Najlepsze+seriale+o+wikingach.+Top+6+seriali%2C+kt%C3%B3re+warto+zobaczy%C4%87-146779
Najlepsze seriale o wikingach. Top 6 seriali, które warto zobaczyć
Był już ranking przedstawiający najlepsze filmy o wikingach, a w nim m.in. "Valhalla: Mroczny wojownik", "Jak wytresować smoka" oraz "Długie łodzie Wikingów". Teraz pora na seriale! Przekonajcie się, jakie produkcje o nordyckich wojownikach warto zobaczyć na małym ekranie. Jeśli jesteście miłośnikami historii, a przy okazji lubicie pełne przemocy i zwrotów akcji opowieści awanturnicze, to zestawienie jest dla Was. 

Top: najlepsze seriale o wikingach. Ragnar Lothbrok i spółkaWikingowie to mężni wojownicy, niezrównani żeglarze i brawurowi podróżnicy, którzy tysiąc lat temu decydowali o kształcie Europy. Są tak bardzo kojarzeni z konkretną epoką historyczną, że wydaje się oczywiste, iż seriale o nich będą przede wszystkim widowiskami historycznymi, dramatami kostiumowymi albo przygodami rozgrywanymi w półmitycznych sceneriach. Jak się jednak przekonacie serial o wikingach wcale nie musi trzymać się kurczowo prawdy historycznej. Na naszej liście znalazła się bowiem i absurdalna komedia w stylu Monty Pythona ("Norsemen"), i animacja dla całej rodziny ("Jeźdźcy smoków").

Jeśli ten top nie zaspokoi Waszego apetytu, sprawdźcie inne nasze rankingi. Proponujemy przejrzeć listę najlepszych filmów o starożytności, najlepszych filmów o rycerzach oraz najlepszych filmów o średniowieczu.    


Realizowany dla platformy Netflix serial to kontynuacja megahitu "Wikingowie". "Valhalla" rozgrywa się ponad 100 lat po zakończeniu wydarzeń opowiedzianych w oryginale. Serial relacjonuje losy trojga słynnych postaci historycznych: Leifa Erikssona, jego bezkompromisowej siostry Freydis Eriksdotter, a także żądnego sławy i władzy  księcia Haralda Sigurdssona . Nordyccy śmiałkowie przecierają szlaki i walczą o przetrwanie w ciągle zmieniającym się, ewoluującym świecie. Jeśli uwielbialiście klimat pierwszych "Wikingów", istnieje szansa, że polubicie się także z "Valhallą". Serial Netflix to pełnokrwiści bohaterowie, wciągająca historia oraz brutalna akcja. Gwiazdami serialu są Sam Corlett, Frida Gustavsson oraz Leo Suter. Stanowisko showrunnera piastuje Jeb Stuart, scenarzysta takich klasyków jak "Szklana pułapka" i "Ścigany".

Realizowani w latach 2012-2014 "Jeźdźcy smoków" to telewizyjny spin-off kasowej serii kinowej "Jak wytresować smoka". Serial zabiera widzów na wyspę Berk, gdzie grupa młodych wikingów trenuje swoje smoki i poznaje ich tajemnice. Czkawka wraz z przyjaciółmi pokazuje mieszkańcom wioski, jak żyć w harmonii ze skrzydlatymi bestiami i jak wykorzystywać ich możliwości. Animacja z wikingami w roli głównej tak jak filmowy pierwowzór oferuje widzom mnóstwo humoru, przygód i wzruszeń. Każdy odcinek to gwarancja dobrej zabawy dla całej rodziny.
"Norsemen" bliżej raczej do "Eryka wikinga" niż "Upadku królestwa". Norweski serial to absurdalna czarna komedia opowiadająca o mieszkańcach małej nordyckiej wioski Norheim. Odkrycie przez Wikingów szlaków żeglugowych na Zachód wywraca życie bohaterów do góry nogami.  Pierwszy sezon "Norsemen" spotkał się z fenomenalnym przyjęciem w kraju i zagranicą. "The New York Times" umieścił dzieło  Jona Ivera Helgakera i Jonasa Torgersena na liście 10 najlepszych nieamerykańskich seriali roku. Z kolei krytyk "The Guardian" określił norweski show mianem miksu Monty Pythona oraz "Gry o tron".  Trzy dotychczasowe sezony można obejrzeć na platformie Netflix. Aktualnie trwają prace nad czwartym sezonem.

Liczący pięć sezonów serial "Upadek królestwa" (The Last Kingdom) to ekranizacja powieściowego cyklu "Wojny wikingów" pióra Bernarda Cornwella. Akcja serialu rozgrywa się w drugiej połowie IX wieku. To czas, gdy rozdarta przez wewnętrzne konflikty Wielka Brytania zmagała się z najazdem Duńczyków. Widzowie śledzą historię osieroconego i wychowanego przez Wikingów Uhtreda z Bebbanburga. Zmagający się z kryzysem tożsamości bohater walczy po stronie brytyjskiego króla Alfreda Wielkiego, próbując odzyskać zagrabione ziemie swoich przodków. Zręcznie lawirując między skłóconymi nacjami,  Uhtred przyczynia się do zjednoczenia narodu. Główną rolę w serialu gra Alexander Dreymon, a partnerują mu m.in. Adrian Bower, David Dawson, Eva Birthistle i Ian Hart. Początkowo "Upadek królestwa" powstawał dla stacji BBC, jednak po drugim sezonie został przejęty przez Netflix. Po zmianie domu serial nie stracił na jakości. Pozostał wciągającą mieszanką kostiumowego dramatu, kina przygodowego oraz lekcji historii.

Serial "Vinland Saga" to ekranizacja słynnej mangi autorstwa Makoto Yukimury, która na całym świecie sprzedała się w ponad 5-milionowym nakładzie. Anime opowiada historię młodego wikinga Thorfinna, który jest świadkiem śmierci swojego ojca z rąk przywódcy najemników, Askeladda. Trawiony żądzą zemsty bohater dołącza do oddziału ojcobójcy z zamiarem zgładzenia go w pojedynku. W miarę upływu czasu sytuacja zaczyna się jednak komplikować, ponieważ Askeladd staje się mentorem Thorfinna. Moralna ambiwalencja, jaką nacechowane są niemal wszystkie ekranowe relacje, to z pewnością jedna z większych zalet serialu. Poza tym "Vinland Saga" to pięknie narysowana, a zarazem niezwykle brutalna opowieść o odwadze, ambicji i szukaniu siebie.

"Wikingowie" - realizowana w latach 2013-2020 produkcja stacji History - to bez wątpienia najbardziej znany telewizyjny tytuł poświęcony nordyckim najeźdźcom. Dzieło Michaela Hirsta relacjonuje dzieje legendarnego rodu Lothbroków, który na przełomie VIII i IX wieku stał się postrachem Europy. Pod wodzą charyzmatycznego Ragnara familia wywalczyła sobie ogniem i mieczem władzę pośród konkurencyjnych skandynawskich klanów. Główną rolę w sezonach 1-4 gra Travis Fimmel. W dwóch kolejnych pierwsze skrzypce należą do Katheryn Winnick i Alexandra Ludwiga. "Wikingowie" to zarazem pełne akcji oraz intryg wystawne widowisko historyczne, przesiąknięta mistycyzmem podróż do świata skandynawskich mitów, wreszcie porywająca rodzinna saga. O skali popularności serialu świadczy najlepiej fakt, że doczekał się on nawet własnej odsłony gry planszowej "Monopoly". Idealna propozycja dla każdego fana, który chce poczuć się jak Ragnar i rozstrzygnąć, kto jest pionkiem, a kto królem.


Zwiastun serialu "Wikingowie"
Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones