Najlepsze seriale o rycerzach. Top 10 seriali, które warto obejrzeć

Filmweb autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Najlepsze+seriale+o+rycerzach.+Top+10+seriali%2C+kt%C3%B3re+warto+obejrze%C4%87-152782
Najlepsze seriale o rycerzach. Top 10 seriali, które warto obejrzeć
Najlepsze seriale historyczne mają kilka punktów wspólnych. Z tłumu podobnych wyróżnia je nietuzinkowa estetyka, wyraziste postacie i fabuła, która łączy ze sobą realia epoki i dramaturgię dobrej opowieści. Ten ranking zawiera tytuły, które wyróżniają się tymi samymi cechami, ale niekoniecznie odnoszą się do wydarzeń z przeszłości. Bohaterami tych seriali są rycerze - ci z minionych wieków i ci z wyobrażonych światów. Zarówno dawno, dawno temu, jak i w innym uniwersum, dzielnego wojownika łatwo rozpoznać. Wystarczy miecz i zbroja, wymyślna i ozdobna, albo obita przez wielu przeciwników. Sami zakładajcie własne pancerze, zasiadajcie prze telewizorami i innymi ekranami. Przed wami produkcje przedstawiające niesamowite historie, szlachetne czyny i wielkie pojedynki. Oto nasze wybory.

Sprawdźcie także nasze pozostałe rankingi: najlepsze filmy o czarownicach, najlepsze filmy i seriale o czarodziejach czy najlepsze seriale o supermocach.


Wybieramy najlepsze seriale o rycerzachBrytania, V wiek. Od kilkudziesięciu lat na Wyspy nie sięga już Imperium Rzymskie. Po śmierci króla czarownik Merlin widzi wizje dotyczące mrocznych czasów. Nieznany syn władcy, Artur, nigdy nie był szkolony na monarchę, ale za poleceniem maga ogłasza się królem. Wraz z matką, przyszywanym bratem i wiernymi wojownikami nowy władca wprowadza się do zamku Camelot. Tymczasem na życie Artura czyha jego przyrodnia siostra, wygnana przez ojca, która chce doprowadzić do kolejnej zmiany i władzy i przejąć koronę. Nadchodzi czas wielkiej próby, dla Artura i całego państwa. Na serial uwagę zwraca całkowicie poważne potraktowanie fabuły fantasy, którą po prostu łatwo obśmiać. Choć sztafaż jest przejęty z formuły, którą wypracowały seriale historyczne pokroju "The Crown", serial stacji Starz udanie łączy powagę z łotrzykowską opowieścią. Niestety, historia doczekała się jedynie dziesięciu odcinków. 


"Rycerze Zodiaku" to kultowe anime na podstawie mangi autorstwa Masamiego Kurumady. Produkcja opowiada o tytułowych śmiałkach, którzy przywdziewają zbroje i stają się obrońcami wcielenia bogini Ateny. Każda z postaci nosi wyjątkowy pancerz odpowiadający gwiezdnej konstelacji, a także ma unikalne umiejętności. Seiya Rycerz Pegaza, Shiryu Rycerz Smoka, Hyouga Rycerz Łabędzia, Shun Rycerz Andromedy i Ikki Rycerz Feniksa mają chronić, poświęcając nawet życie. Serial łączy motywy zaczerpnięte z różnych mitologii światowych. "Saint Seiya" powstaje do dziś w różnych formach. Niedawno Tomasz Bagiński nakręcił fabularny film "Rycerze Zodiaku".


Serial "Przygody Merlina" to opowieść o początkach fachowca od magii, który w przyszłości będzie towarzyszył Rycerzom Okrągłego Stołu. Przyszły czarodziej przyjeżdża do zamku Camelot jeszcze jako nastolatek i szybko poznaje młodego księcia Artura. Serialowa adaptacja legendy znacznie odbiega od klasycznej wersji, uwspółcześniając formułę do przygód dwóch przyjaciół w świecie pełnym niesamowitości. Młodzi bohaterowie wyruszają w podróż, podczas której nie braknie akcji, przygody, wielkich pojedynków i tajemnicy. Spadkobierca tronu króla przewodzi produkcji emitowanej w latach 2008-2012. W rolach głównych wystąpili: Colin Morgan, Bradley James, Angel Coulby i Katie McGrath.


"Templariusze" to serial stworzony dla stacji telewizyjnej History, z której zlecenia powstali także słynni "Wikingowie". Telewizyjna produkcja opowiada o założonym w XII wieku Zakonie Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Salomona. Głównym bohaterem jest sir Landry, który znajdzie się w samym środku politycznych i religijnych intryg, które doprowadzają do zniszczenia Zakonu przez Filipa Pięknego na początku XIV wieku. Niechybny upadek królestwa, gra o wielką władzę, podwójni agenci, korupcja, sojusze, przeciwstawne interesy tworzą kocioł pełen różnorakich zależności, intryg niczym z seriali "Rodzina Borgiów" czy "Dynastia Tudorów". Wyemitowano łącznie dwa sezony produkcji, a po 18 odcinkach historię postanowiono przerwać. Dziś serial do obejrzenia na platformie streamingowej Netflix.


6

Miecz prawdy

Legend of the Seeker
42 min.
"Miecz prawdy" to serial na podstawie serii książek autorstwa Terry'ego Goodkinda. W wykreowanym przez pisarza świecie siły zła ciągle ścierają się z dobrem. Ale teraz zmienia się układ sił. Armia Rahla Posępnego, demonicznego czarnoksiężnika, który chce zawładnąć światem, rozpoczyna wędrówkę ku podbojom. W tym czasie młodzieniec imieniem Richard Cypher dowiaduje się, że został wybrany w przepowiedni jako ten, który pokona bezwzględnego maga. Postać musi zaakceptować swój los i wyruszyć za nieznany horyzont, aby proroctwo się dopełniło i wokół zapanował spokój. To rasowe fantasy z elementami akcji, romansu i przygody. W rolach głównych wystąpili: Craig Horner, Bridget Regan, Bruce Spence i Tabrett Bethell. Serial produkowany przez m.in. twórcę "Martwego zła" Sama Raimiego został skasowany po dwóch sezonach.


Ruy Díaz de Vivar to bohater hiszpańskiego serialu "Cyd Waleczny". Na dworze następcy kastylijskiego tronu ma zamiar się wsławić swoja sprawnością, aby w niedalekiej przyszłości awansować w hierarchii społecznej i stale gościć u boku przyszłego władcy. Ale akcja serialu zabiera go w sam środek spisku, który ma za zadanie zabić księcia. Prowadzi to tylko do rozlewu krwi, chrześcijan i muzułmanów. Produkcja Amazona pokazuje to, co wyróżnia najlepsze seriale historyczne. Realia epoki, XI wieku, oddane są naprawdę przekonująco, na czym nie cierpi dramaturgia. Choć nie jest to jeden z najbardziej znanych seriali z rankingu, jest warty poświęconego czasu. Dotychczas powstały dwa sezony.


4

Filary Ziemi

The Pillars of the Earth
1 godz.
Ken Follett dał światowej literaturze prawdziwe perły powieści historycznej. Fabuła książki, która stanowiła podstawę scenariusza serialowych "Filarów Ziemi", rozgrywa się w XII wieku. Osią akcji jest wieloletnia budowa katedry w fikcyjnym mieście Kingsbridge. Wydarzenia z ekranu zbiegają się z trudnym okresem w życiu Anglii, gdy walka o tron doprowadza do wybuchu wojny domowej. Na kartach kilkusetstronicowej książki została stworzona historia zawierająca w sobie pomniejsze wątki drugoplanowych bohaterów tworzące zajmujący mariaż motywów. Na ekranie odegrała je plejada gwiazd: Ian McShane, Donald Sutherland, Matthew Macfadyen, Rufus Sewell, Eddie Redmayne i Hayley Atwell. Naprawdę gęsty klimat, temat bezkompromisowego życia w mrocznych czasach udało się świetnie oddać na ekranie. Jeśli szukacie szukacie rycerskich pojedynków, krwawych intryg i romansów, trafiliście pod właściwy adres. Produkcja ma swoją kontynuację w postaci ekranizacji kolejnej powieści autora - "Świat bez końca". 


3

Czarna Żmija

The Black Adder
35 min.
Brytyjczycy znają swoją historię jak mało kto. Dzieje polityczne i społeczne Wysp rozciągają się przecież od czasów, gdy te ziemie zasiedlali wikingowie, a potem, gdy o tron walczyły kolejne rody, a życie toczyło się w rytm wojen i konfliktów. Serial "Czarna Żmija" to produkcja stacji BBC, która cofa się do czasów Wojny Dwóch Róż. Szybko dowiadujemy się, że wersja faktów historycznych nieco różni się od fabuły serialu. Saga rodu Blackadderów obfitowała w wybitnych mężów, o których dzieje zapomniały. Edmund próbuje przejąć władzę po Ryszardzie IV, w czym mają pomóc mu jego dwaj słudzy. Z jednej strony mamy tu świetnie napisanych bohaterów, z drugiej dużo komedii. Serial stworzony przez Richarda Curtisa ("To właśnie miłość", "Czas na miłość") i Rowana Atkinsona (Jaś Fasola) zyskał swoją sławę dzięki kolejnym trzem sezonom, które przenosiły kolejnych Edmundów do aż czasów I wojny światowej.


"Galavant" to słynny serial stacji ABC stworzony przez Dana Fogelmana, showrunnera "Tacy jesteśmy" i scenarzystę filmów "Kocha, lubi, szanuje", "Zaplątani" czy "Auta". Historia skupia się wokół tytułowego rycerza (Joshua Sasse), który chce zemścić się na porywaczu swojej ukochanej, królu Richardzie. Bohaterowi pomaga księżniczka Isabella (Karen David), której ziemie również podbił król, oraz oddany giermek Sid (Luke Youngblood). W serialu pojawili się też: Vinnie Jones, Al Yankovic, Rutger Hauer, John Stamos, a także gościnnie Ricky Gervais i Kylie Minogue. Najbardziej zaskakująca nie jest natomiast obsada, ale rodzaj historii, którą przedstawiono jako muzyczną komedię nie stroniącą od wstawek musicalowych. Za piosenki odpowiadał wybitny duet Alan Menken (autor muzyki do najsłynniejszych filmów Disneya) oraz Glenn Slater (współpracownik Andrew Lloyda Webbera). Razem stworzyli nietuzinkową produkcję, emitowaną przez dwa sezony.

Zobacz zwiastun serialu "Galavant"
Wszyscy dobrze wiedzą, że "Gra o tron" to jeden z najlepszych seriali w historii współczesnej telewizji. Wyprodukowana przez HBO saga Siedmiu Królestw biła rekordy popularności, a za sprawą jej prequela "Ród Smoka" nadal nie traci na zainteresowaniu. W pierwszym sezonie towarzyszymy Nedowi Starkowi, namiestnikowi królewskiemu, który z dalekiej Północy przyjeżdża do stolicy. W okresie wzmożonej czujności rozgrywają się polityczne intrygi między przedstawicielami dworu. Nad światem wisi widmo nadchodzącej zimy, okresu w historii wiążącego się raczej z czasem walki, a nie pokoju. Rozpisana na wiele rodzin i wątków opowieść wyszła spod pióra George'a R.R. Martina, a na ekranie tworzy angażujące wydarzenia, wielką stawkę i emocje, o które przecież chodzi w takiej sadze. Jak szybko przekonuje się widz, rycerskość staje się towarem deficytowym, ponieważ wyznający ją śmiałkowie szybko giną. Pomimo potknięć przy ostatnich sezonach, "Gra o tron" to nadal świetny serial, nie tylko w kategoriach fantasy o rycerzach i smokach.