Nie żyje aktor William Hurt. Laureat Oscara miał 71 lat

Deadline / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Nie+%C5%BCyje+aktor+William+Hurt.+Laureat+Oscara+mia%C5%82+71+lat-145819
Nie żyje aktor William Hurt. Laureat Oscara miał 71 lat
źródło: Getty Images
autor: Earl Gibson III
W niedzielę w wieku 71 lat zmarł wybitny aktor oraz laureat Oscara, William Hurt. O śmierci artysty poinformował w mediach społecznościowych jego syn Will: odszedł w spokoju, w otoczeniu rodziny, z przyczyn naturalnych.      

William Hurt: ponad 40 lat w branży filmowejWilliam Hurt urodził się 20 marca 1950 roku w Waszyngtonie. Jego ojciec pracował w Agencji Rozwoju Międzynarodowego, w związku z czym gwiazdor spędził najmłodsze lata życia w tak egzotycznych miastach jak Lahore, Mogadisz i Chartum. Hurt ukończył studia teologiczne na Uniwersytecie Tuft. Fascynacja aktorstwem popchnęła go ostatecznie w kierunku wydziału teatralnego Juilliard School. Jego kolegami z roku byli tam Robin Williams i Christopher Reeve.     

Hurt miał na koncie ponad 100 ról filmowych i telewizyjnych. Na dużym ekranie zadebiutował w 1980 roku w horrorze Kena Russella "Odmienne stany świadomości". Zagrał głównego bohatera - naukowca prowadzącego na sobie ryzykowne badania przy użyciu halucynogennego narkotyku. Kreacja przyniosła Hurtowi nominację do Złotego Globu dla najbardziej obiecującego nowego aktora.                         
 
Kolejne lata to role w takich produkcjach jak "Żar ciała" (1981), "Wielki chłód" (1983) oraz "Park Gorkiego" (1983), w którym wystąpiła także polska aktorka Joanna Pacuła. W 1985 roku Hurt wziął udział w ekranizacji powieści Manuela Puiga "Pocałunek kobiety-pająka". Kreacja homoseksualisty Luisa, który zostaje niesłusznie skazany na więzienie, przyniosła aktorowi Oscara. W kolejnym sezonie Amerykańska Akademia Filmowa nominowała go za "Dzieci gorszego Boga", a rok później - za "Telepasję". Czwartą nominację do Oscara Hurt otrzymał w 2006 roku za drugoplanowy występ w "Historii przemocy".      

Zwiastun filmu "Historia przemocy"
Inne głośne filmy z udziałem Hurta to m.in. "Przypadkowy turysta" (1988), "Alicja" (1990), "Dym" (1995), "Mroczne miasto" (1998), "Kropla słońca (1999), "Osada" (2004), "Syriana" (2005) oraz "Wszystko za życie" (2007). Młode pokolenie kinomanów znało aktora z roli generała Thaddeusa Rossa w produkcjach ze stajni Marvela: "Incredible Hulk", "Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów",  "Avengers: Wojna bez granic", "Avengers: Koniec Gry" oraz zeszłoroczna "Czarna Wdowa".         

"Ukryta gra", czyli polski epizod Williama HurtaPrzypomnijmy, że William Hurt miał zagrać główną rolę w polskim filmie, szpiegowskim dreszczowcu "Ukryta gra" (2019). W wywiadzie dla Filmwebu reżyser Łukasz Kośmicki wspominał: kiedy po rozmowie telefonicznej ze mną William Hurt wyraził zainteresowanie "Ukrytą grą", Piotr Woźniak-Starak i Krzysztof Terej (producenci filmu - przyp. red.) powiedzieli mi, żebym natychmiast wsiadał w samolot do Los Angeles i gonił swoją gwiazdę. Dwa tygodnie później byłem w Kalifornii. Po pięciu dniach spędzonych z Williamem wiedziałem już, że mam odtwórcę głównej roli. Angaż Hurta, który w USA jest guru dla wielu aktorów, spowodował, że nasz projekt zyskał zupełnie inną rangę.  Niestety, niedługo po rozpoczęciu zdjęć do "Ukrytej gry" Hurt doznał niespodziewanej kontuzji, która uniemożliwiła jego dalszy udział w filmie. Ostatecznie na ekranie zastąpił go Bill Pullman.       

William Hurt był dwukrotnie żonaty: w latach 1971-1982 z Mary Beth Hurt, zaś od 1989 do 1991 roku - z Heidi Henderson. Aktor miał czworo dzieci. W maju 2018 roku ogłoszono, że zmaga się z nieuleczalnym rakiem prostaty.  

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones