Najlepsze filmy o policji. Top 15 filmów, które warto obejrzeć

autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Najlepsze+filmy+o+policji.+Top+15+film%C3%B3w%2C+kt%C3%B3re+warto+obejrze%C4%87-148313
Najlepsze filmy o policji. Top 15 filmów, które warto obejrzeć
Jakiś czas temu prezentowaliśmy rankingi najlepszych seriali i gier o policji. Dziś przyszedł czas na policjantów z wielkiego ekranu. Choć ich zadaniem jest chronić i służyć, ich działania często wykraczają poza granice prawa – jak w przypadku Harry'ego Callahana. Przypominamy odcinek programu Na skróty poświęcony "Brudnemu Harry'emu", czyli pierwszej części cyklu z ikoniczną rolą Clinta EastwoodaNajlepsze filmy o policji


Wśród najlepszych filmów o policji nie mogło zabraknąć takich klasyków jak "Brudny Harry" czy "Serpico", ale znalazło się też miejsce na mniej znane tytuły (klasyk polizioteschi "Żyj jak glina, zgiń jak mężczyzna"). W naszym rankingu klasyka kina europejskiego ("Glina" Jeana-Pierre'a Melville'a) idzie pod rękę z amerykańskim hitami ery VHS ("Tango i Cash", "Zabójcza broń", "Gliniarz z Beverly Hills"). Choć wiele filmów na naszej liście to rasowe thrillery ("Brudny Harry"), nie zabraknie też szalonych komedii ("Akademia policyjna", "Ekipa Ameryka: Policjanci z jajami"), a nawet melodramatu ("Mój policjant").

Lubicie filmy o policjantach? Którego ekranowego glinę lubicie najbardziej? A może uważacie, że w naszym zestawieniu zabrało jakiegoś filmu? Dajcie znać w komentarzach.

Melodramat "Mój policjant" to adaptacja powieści Bethan Roberts. W czasach, gdy w Wielkiej Brytanii homoseksualizm był penalizowany, tytułowy stróż prawa, grany przez Harry'ego Stylesa Tom, wiąże się z zakochaną w nim nauczycielką Marion (Emma Corrin). Nie może jednak zapomnieć o Patricku (David Dawson) swojej prawdziwej miłości. Film Michaela Grandage'a pokazuje walkę głównego bohatera, który musi wybrać między oddaniu służbie a własną naturą.

"Drogówka" to historia siedmiu policjantów, których, poza pracą, łączy przyjaźń, imprezy, sportowe samochody i wspólne interesy. Ich mały, zamknięty świat z pozoru działa doskonale. Wszystko się zmienia, gdy w tajemniczych okolicznościach ginie jeden z nich. O morderstwo zostaje oskarżony sierżant Ryszard Król (Bartłomiej Topa). Próbując oczyścić się z zarzutów, odkrywa prawdę o przestępczych powiązaniach na najwyższych szczeblach władzy.

Twórcy "Miasteczka South Park" brzmią jak idealni kandydaci do przeniesienia humoru znanego z małego ekranu na parodie filmowe. Ich "Ekipa Ameryka: Policjanci z jajami" opowiada o tytułowej grupie amerykańskich bohaterów pilnujących pokoju na świecie. Zespół musi stawić czoła atakom terrorystycznym na całym świecie i dyktatorowi pośredniczącemu w sprzedaży broni terrorystom. Chris, Sara, Lisa oraz Joe zatrudniają do pomocy Gary'ego, aspirującego aktora broadwayowskiego, który ma inwigilować szeregi wroga. Filmowe kukiełki to na pierwszy rzut oka niezbyt interesujące postaci, ale ich niewybredne żarty na pewno przypadną do gustu fanom serialu Stone'a i Parkera..

Policjanci z warszawskiego Wydziału Zabójstw nawiązują kontakt z Worem (Ryszard Filipski), który w świecie przestępców pełni rolę "sędziego". W warszawskim półświatku działa Said (Waldemar Walisiak), odpowiedzialny za liczne porwania i morderstwa ormiańskich handlarzy. Said ukrywa się za granicą. Wor chce go wyeliminować rękami warszawskich policjantów. Do tego celu wybiera oficera Wydziału Zabójstw Despero (Marcin Dorociński), któremu wystawia córkę Saida – Dżemmę (Weronika Rosati). Jedna noc niespodziewanie przeradza się w romans... Zwabiony Said wraca do Warszawy.

"Brutalny glina" to reżyserski debiut Takeshiego Kitano, twórcy takich filmów jak "Zatoichi" czy "Hana-bi". Bohaterem tej przejmującej opowieści o świecie wyzutym z wartości jest Azuma – tytułowy brutalny glina, który próbuje naprawiać bezwzględny świat równie bezwzględnymi metodami. Dzięki niekonwencjonalnym metodom pracy jakie stosuje na jaw wychodzi afera narkotykowa, w którą zamieszany jest przyjaciel Azumy. Kiedy zostaje odnalezione jego ciało, pomiędzy policjantem a gangsterem należącym do Yakuzy rozpoczyna się śmiertelny pojedynek, w którym kartą przetargową staje się wymagająca specjalnej opieki siostra policjanta.

Twardy i nieustępliwy Lloyd Hopkins (James Woods) pracuje jako policyjny detektyw w wydziale zabójstw w Los Angeles. Mężczyzna jest na tropie seryjnego mordercy, który od piętnastu lat morduje młode kobiety. Sprawa jest jego wielką obsesją. Pewnego dnia wpada na ślad, który prowadzi go do księgarni. Jej właścicielką jest autorka feministycznej poezji (Lesley Ann Warren). Od jakiegoś czasu dostaje ona wiersze od tajemniczego wielbiciela…

Niektórzy policjanci są kumplami, inni – wręcz przeciwnie. Ray Tango (Sylvester Stallone) i Gabe Cash (Kurt Russell), bohaterowie kultowego klasyka ery VHS, czyli komedii sensacyjnej "Tango i Cash", rywalizują ze sobą w wydziale policji Los Angeles. Mają jednak jedną wspólną cechę: każdy z nich myśli, że to właśnie on jest najlepszy. Kiedy ktoś próbuje wrobić ich w zbrodnię, której nie popełnili, muszą połączyć siły. Razem stanowią mieszankę wybuchową.

"Zabójcza broń" to kolejny klasyk ery VHS na naszej liście i kolejny film, którego bohaterowie, delikatnie mówiąc, nie pałają do siebie sympatią. Martin Riggs słynie z niemal samobójczej brawury w ściganiu przestępców. Czyni to z niego "zabójczą broń" dla tych, z którymi walczy, czasami i też dla tych, z którymi pracuje. Zaś Roger Murtaugh to typowy detektyw przed emeryturą, mający cudowną rodzinę, piękny dom i pensję, której nie chce stracić. Wyobraźcie sobie jego przerażenie, gdy dowiaduje się, że jego partnerem będzie właśnie Martin. Tych dwóch gliniarzy praktycznie wszystko dzieli, a łączy tylko jedno: absolutna niechęć do współpracy ze swoim partnerem.

Nowa pani burmistrz ogłasza, że każda osoba może zostać policjantem, co nie podoba się dowództwu policji. Do szkoły policyjnej, pod opiekę komendanta Lassarda (George Haynes), trafia bardzo dużo ludzi, którzy na pierwszy rzut oka nie pasują do siebie. Jest wśród nich między innymi fanatyk broni strzeleckiej Tackleberry (David Graf), twardy i bardzo silny Hightower (Bubba Smith), wystraszona i skromna Hooks (Marion Ramsey), umiejący udawać wszystkie odgłosy Jones (Michael Winslow) oraz Mahoney (Steve Guttenberg) - drobny cwaniaczek, który zakochuje się w Thompson (Kim Cattrall). Mimo wielu różnic wszyscy się zaprzyjaźniają. Niestety na drodze do ukończenia szkoły staje porucznik Harris (G.W. Bailey), który zrobi wszystko, aby uprzykrzyć im pobyt w szkole i doprowadzić do ich rezygnacji.

Axel Foley jest gliniarzem pracującym w Detroit. Żeby rozwiązać sprawę śmierci przyjaciela, Mikeya udaje się do Beverly Hills. Odkrywa, że Mikey miał informacjęo nielegalnych interesach swojego pracodawcy, Victora Maitlanda. Axel sądzi, że to on zlecił zabójstwo. Informuje o tym porucznika Andrew Bogomila. Oficer daje Foley'owi do zrozumienia, że powinien opuścić miasto. Foley na własną rękę próbuje dojść do prawcy.

Kolejni filmowi policjanci działający na granicy prawa to bohaterowie klasyka polizioteschi "Żyj jak glina, zgiń jak mężczyzna" w reżyserii Ruggero Deodato. Alfredo i Antonio nalezą do specjalnej brygady policji walczącej z bezprawiem na nierównych warunkach. Sprawy się komplikują, kiedy do akcji wkracza hazardzista Roberto Pasquini, który rządzi w Rzymie podziemnym światem przestępczym.

Występ w "Serpico" ugruntował pozycję Ala Pacino, który rok wcześniej po raz pierwszy w karierze został nominowany do Oscara. Dziś rola to wymieniana jest wśród najważniejszych w dorobku legendarnego aktora. Film Sidneya Lumeta to oparta na faktach historia młodego, bezkompromisowego policjanta z Nowego Jorku. Pełen ideałów absolwent Akademii Policyjnej zderza się z rzeczywistością, w której króluje korupcja. Mimo zagrożenia podejmuje ryzyko i staje do walki z przekupnymi kolegami po fachu.


Najlepsze filmy o policjantach: poznajcie top 3 redakcji Filmwebu


Grana przez Clinta Eastwooda postać Harry'ego Callahana stała się ikoną kultury amerykańskiej, a określenie "Brudny Harry" na stałe weszło do słownika Amerykanów jako określenie bezwzględnych policjantów. W pierwszym filmie z cyklu bezwzględny snajper Scorpio (Andrew Robinson) zabił już dwoje niewinnych ludzi. Harry Callahan zamierza się nim zająć… w taki czy inny sposób… bez względu na przepisy.

Edouarda Colemana (Alain Delon) i Simona (Richard Crenna) łączą trzy rzeczy: przyjaźń, prawo i wspólna kochanka. Edouard jako policjant broni prawa, Simon je łamie. Cathy (Catherine Deneuve) nie kocha żadnego ze swoich mężczyzn, co nie przeszkadza jej utrzymywać romansu z obydwoma jednocześnie. Kiedy Coleman dostaje cynk o planowanym przez Simona napadzie, rozpoczyna brutalne śledztwo.

"RoboCop" Paula Verhoevena to dla nas arcydzieło kina sci-fi. Kiedy dobry glina (Peter Weller) zostaje napadnięty przez bezwzględnych kryminalistów, grupa lekarzy i naukowców ratuje mu życie przekształcając go w cyborga zwanego Robocopem. Niepokonana maszyna do walki z przestępczością zaczyna jednak przypominać sobie wydarzenia z przeszłości i twarze osób, które zaatakowały go na służbie. Poza sprawiedliwością Robocop zaczyna pragnąć jednego... zemsty!


Koniecznie sprawdźcie nasze pozostałe rankingi. Znajdziecie wśród nich m.in. najlepsze filmy o motocyklach, najlepsze filmy o przetrwaniu i najlepsze filmy o wyścigach samochodowych.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones