"Diuna" już na DVD i Blu-ray

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/%22Diuna%22+ju%C5%BC+na+DVD+i+Blu-ray-145148
"Diuna" już na DVD i Blu-ray

"Diuna", wizualno-muzyczne arcydzieło z gwiazdorską obsadą w reżyserii Denisa Villeneuve’a, adaptacja kultowej książki Franka Herberta, jest już dostępna na nośnikach 4K Ultra HD Blu-Ray, Blu-Ray 3D, Blu-Ray i DVD.
"Diuna" opowiada historię niezwykłej, pełnej przygód i emocji podróży Paula Atrydy. Temu genialnemu i utalentowanemu młodemu człowiekowi pisane jest wspaniałe przeznaczenie, którego on sam nie jest w stanie pojąć. Najpierw jednak Paul musi się udać na najbardziej niebezpieczną planetę we wszechświecie, żeby ratować rodzinę i naród. Na planecie wybucha zażarty konflikt o dostęp do niewystępującej nigdzie indziej, najcenniejszej ze znanych substancji. Wyzwala ona w ludziach ich największy potencjał. Ale wojnę przetrwają tylko ci, którzy pokonają swój strach.

Film w reżyserii nominowanego do Oscara reżysera Denisa Villeneuve'a jest oparta na powieści Franka Herberta z 1965 roku, uważanej za jedną z najbardziej wpływowych książek XX wieku i inspirację wielu najpopularniejszych filmów wszech czasów.

Filmowa adaptacja "Diuny" to rywalizacja rodzin, starcia plemienne, ucisk społeczny i katastrofa ekologiczna na bezlitosnej, surowej planecie – to wszystko tworzy fantastyczne, kinowe doświadczenie, które jest jednocześnie epickie i intymne.

Sam Herbert podróżował po świecie i był studentem historii, który czerpał wiele z tego, co działo się wokół. Villeneuve, uznawany za mistrza opowiadania skomplikowanych historii na ekranie, podszedł do "Diuny" w bardzo podobny sposób; jego celem było zabranie widzów do miejsc, w których nigdy nie byli.


Uznani scenarzyści Jon Spaihts i Eric Roth, a także Villeneuve, mieli przed sobą trudne zadania. Spaihts wspomina: To była dla mnie życiowa szansa. Po raz pierwszy przeczytałem Diunę w wieku 12 lub 13 lat; to jedna z najgłębszych rzeczy, które przeczytałem i stała się jedną z moich ulubionych lektur, jak "Władca Pierścieni" i kilka innych kultowych książek. Uderzającym doświadczeniem podczas pracy nad scenariuszem było to, że wszystko, czego naprawdę potrzebowałem, to rozpocząć scenę, a mój mózg po prostu układał dialogi. Dokładnie wiedziałem, dokąd zmierza każda kwestia.

Film kręcony był w plenerach na Węgrzech, w Jordanii, Abu Zabi i Norwegii, gdzie Villeneuve i jego zespół, w tym operator Greig Fraser i scenograf Patrice Vermette, stworzyli swoje własne, niesamowite planety. Kostiumolodzy Jacqueline West i Robert Morgan projektowali wygląd każdej postaci, w taki sposób, w jaki reżyser wyobrażał ich sobie, gdy czytał książkę. Nawet kompozytor Hans Zimmer, również wielki fan "Diuny", przebywał na pustyni i myślał o przyszłej partyturze.

Dla mnie "Diuna" to thriller psychologiczny, film przygodowy, wojenny, ale też film o dojrzewaniu. To nawet historia miłosna - zauważa Villeneuve, który w końcu jest w stanie spełnić swoje marzenie o przeniesieniu na ekran przełomowego dzieła z całą jego złożoną mitologią. Nie bez powodu przez te wszystkie lata książka leżała na mojej półce, tuż obok łóżka.


W filmie wystąpili między innymi Timothée Chalamet, Rebecca Ferguson, Jason Momoa, Oscar Isaac, Javier Bardem i Zendaya.

"Diuna" spotkała się z doskonałym przyjęciem krytyków filmowych i widzów na całym świecie. W Polsce film obejrzało do tej pory ponad milion widzów.

Film od 12 stycznia dostępny jest również w kolekcjonerskich wydaniach 4K ULTRA HD 
BLU-RAY™ STEELBOOK i BLU-RAY STEELBOOK.

DODATEK SPECJALNY W WYDANIU DVD:
Arystokratyczne rody: odkryj planety, członków rodziny, historie, relacje, motywacje i wierzenia domów feudalnych oraz siły polityczne Diuny, poznaj wewnętrzne mechanizmy Galaktycznego Imperium Padyszacha

DODATKI SPECJALNE W WYDANIU BLU-RAY i 4K ULTRA HD:
- Arystokratyczne rody
- Za kulisami "Diuny": Sala treningowa
- Budowanie starożytnej przyszłości
- Projektowanie czerwia pustyni
- Garderoba z innego świata
- Nowy pejzaż dźwiękowy


i nie tylko!