"Zmierzch" pozwany za promowanie rasizmu i zboczeń

The Wrap / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/%22Zmierzch%22+pozwany+za+promowanie+rasizmu+i+zbocze%C5%84-101298
Firma Between the Lines Productions, odpowiedzialna za realizację filmowej parodii "Zmierzchu", "TwiHarder", wniosła do sądu skargę na studia Summit i Lionsgate. Producenci zarzucają słynnej sadze promowanie rasizmu i perwersji.
Between the Lines sugeruje, że kolejne części "Zmierzchu" pełne są stereotypów rasowych, zwłaszcza dotyczących Indian. Za przykład służy im sposób prezentacji postaci Jacoba Blacka jako "szlachetnego dzikusa", "krwiożerczego wojownika" i "seksualnego drapieżcy".

W pozwie czytamy, że filmy kładą nacisk na fakt, że socjo-polityczna hierarchia i ekonomiczna siła wynikają z koloru skóry, a nie indywidualnych osiągnięć czy cech charakteru.

Jeśli chodzi o wspomnianą perwersję, chodzi o wątek lubieżnej i seksualnej relacji, jaką 17-letnia Bella Swan nawiązuje z niemal 100-letnim Edwardem Cullenem.

Podobno Between the Lines wnosi pozew w ramach zemsty za próbę udaremnienia realizacji filmu "TwiHarder" przez studia studia Summit i Lionsgate. Wcześniej producenci domagali się w sądzie 500 milionów dolarów odszkodowania za sabotowanie realizacji ich projektu, wycofali się jednak z tej walki.