11. Festiwal Kamera Akcja: Premiery, hity i wyjątkowi goście

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/11.+Festiwal+Kamera+Akcja%3A+Premiery%2C+hity+i+wyj%C4%85tkowi+go%C5%9Bcie-139656
Intrygujące i pełne emocji. Zwycięzcy nagród na światowych festiwalach i tytuły niedostępne w polskiej dystrybucji. Program Festiwalu Kamera Akcja od 15 do 18 października to spotkanie z kinem współczesnych wizjonerów i cenionych mistrzów. W tym roku w hybrydowej formie – zarówno offline, jak i online na festiwalowej platformie VOD – Think Film. Poza repertuarem filmowym odbędzie się 28 wydarzeń z udziałem 60 gości z branży. Karnety offline (200 zł) oraz online (50 zł i 70 zł) są jeszcze w sprzedaży.


Cztery festiwalowe dni wypełnione będą nie tylko elektryzującymi tytułami filmowymi, ale i dyskusjami, spotkaniami z gośćmi czy warsztatami. Tegorocznej edycji towarzyszy projekt Akcja Edukacja oraz nowe wydarzenie branżowe o serialach – Serio Pro. Festiwal odbywa się zarówno stacjonarnie, w Kinie Szpulka w Łódzkim Domu Kultury, jak i online na Think Film, specjalnie przygotowanym serwisie VOD.

Kontrowersyjne i niedostępne – power filmowy 11. FKAProgram FKA to co roku okazja do obejrzenia filmowych hitów nagradzanych podczas najważniejszych festiwali. – Tradycyjnie przygotowaliśmy wiele pokazów przedpremierowych i zdobyliśmy tytuły niedostępne w polskiej dystrybucji – mówi Przemek Glajzner, dyrektor Festiwalu Kamera Akcja. – Zobaczyć będzie można chociażby nagrodzonego Złotym Niedźwiedziem film Mohammada Rasoulofa Zło nie istnieje, a także okrzyknięty najbardziej przerażającym tytułem festiwalu w Wenecji, "The Nightingale" Jennifer Kent ze zdjęciami Radka Ładczuka – dodaje Glajzner.

W programie także obraz Vadima Perelmana "Poufne lekcje perskiego", który był hitem tegorocznego Berlinale, a do kin trafi dopiero w grudniu czy "Sole", debiut fabularny Carla Sironiego, którego współproducentem jest łódzkie studio Lava Films. Z Wenecji przyjedzie na FKA francuski film "Tylko zwierzęta nie błądzą" Dominika Molla, który rywalizował w festiwalowym konkursie Giornate degli Autori z "Bożym Ciałem" Jana Komasy. Na festiwal zawita również Todd Haynes z ocenionymi na 95% na Rotten Tomatoes "Mrocznymi wodami" z Markiem Ruffalo, Anne Hathaway, Billem Pullmanem i Timem Robbinsem w rolach głównych. Perełką w repertuarze jest "Don Gilliam i Olbrzymy" – unikalny dokument o kulisach ponad 30-letniego powstawania "Człowieka, który zabił Don Kichota" Terry'ego Gilliama.

Nie zabraknie twórczej dawki reżyserek, które ostatnio wywołały poruszenie w filmowym świecie. Widzowie doświadczą wielu emocji za sprawą "Nie tak miało być" Amandy Kernell, filmu szwedzkiej reżyserki wyświetlanego na licznych festiwalach, m.in. w Sundance, Göteborgu czy Zurychu oraz "W co grają ludzie" Jenni Toivoniemi, porównywanego do hitu Paola Genovese'a "Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie". Sekcja Coming of Age to m.in. premierowy pokaz filmu "Slalom" Charlène Favier, który znalazł się w oficjalnej selekcji tegorocznego festiwalu w Cannes.

Będzie premierowoFKA to nie tylko filmy ze świata. Gratką dla wszystkich wypatrujących nowości w polskim kinie będzie premiera "Bliskich" w reżyserii Grzegorza Jaroszuka, znanego z obsypanych nagrodami "Opowieści z chłodni" oraz "Kebaba i horoskopu". W premierze filmu 17.10 o g. 12:00 weźmie udział reżyser w towarzystwie aktorów: Adama Bobika (rola Piotra) i Piotra Żurawskiego (rola Gościu), a także ekipy m.in. Roberta Lisa (operator), Magdaleny Dipont (scenografka), Hanki Podrazy (kostiumograf) czy producentki Agnieszki Kurzydło. Spotkanie z gośćmi odbędą się w Kinie Szpulka po seansie. Polskę na FKA reprezentować będzie też najnowsza produkcja Piotra Domalewskiego "Jak najdalej stąd", będąca mieszanką współczesnego kina moralnego niepokoju oraz filmu drogi. Po projekcji 16.10 o g. 12:00 odbędzie się Q&A z twórcami.

Siła rozmowyPaździernik to od wielu lat tradycyjny czas na dyskusje pod marką Festiwalu Kamera Akcja, w tym roku nie będzie inaczej. – Mimo wielu zmian – jedno jest pewne. W centrum wydarzeń pozostają dobrze wszystkim znane panele dyskusyjne – mówi Malwina Czajka, dyrektorka FKA. –  To one są siłą festiwalu, napędzają branżę i prowokują do spojrzenia na aktualne zagadnienia z wielu perspektyw.

W tym roku czeka pięć gorących tematów i aż 17 rozmówców. Agnieszka Smoczyńska (reżyserka seriali Netfliksa "Warrior Nun" czy "1983"), Katarzyna Lewińska (kostiumografka "W głębi lasu" Leszka Dawida i Bartosza Konopki oraz "Śniegu już nigdy nie będzie" Małgorzaty Szumowskiej), Łukasz Targosz (kompozytor muzyki m.in. do "Paktu" czy "W głębi lasu") oraz Dawid Muszyński (krytyk filmowy) 15.10 opowiedzą o swojej pracy przy serialach w ramach dyskusji "Kreatywność ponad wszystko. Twórcy o serialach na Serio"! W dyskusji "Biznes na serio! O rynku seriali" 16.10 spotkają się: Anna Różalska – dyrektorka produkcji oryginalnych Canal+, Łukasz Dzięcioł – z Opus TV, producent: "Kruk. Szepty słychać po zmroku", "Zbrodnia", "Ultraviolet" i Marta Szymanek – scenarzystka "Watahy" czy "Odwilży" i poszukają odpowiedzi na pytanie, jak skutecznie sprzedać swój pomysł na serial. Wydarzenia odbywają się w ramach Serio Pro.

Tomasz Raczek popularnym vlogerem, Grażyna Torbicka twórczynią własnej marki festiwalowej – ikony polskiej krytyki filmowej w nowych obliczach, a do tego konfrontacja z Mateuszem Wernerem, naukowcem i pierwszym laureatem Konkursu im. K. Mętraka oraz Kają Szafrańską, znaną vlogerką – czy "Krytyka jest trendy" będzie najgorętszą dyskusję 11. FKA? Przekonamy się już 17.10.

O rozwijającym się z szybkością światła rynku VOD porozmawiają 18.10 Zuzanna Pawłowska, obecnie związania z VOD TVP, Paweł Wieszczeciński, dystrybutor i twórca kuratorowanego serwisu Kinoscope, Mikołaj Góralik, kurator i project manager platformy DAFilms oraz Przemek Glajzner – współtwórca FKA i założyciel serwisu Think Film. O tym, jak dyskutować o filmach, w których brakuje tradycyjnych granic kadru i głębi ostrości porozmawiają 18.10 Maja Gomulska, Jacek Nagłowski i Michał Pabiś-Orzeszyna w ramach "Filmy bez kadrów?! Cinematic VR i krytyka filmowa".

FKA w międzynarodowych barwachW 11. FKA wezmą także udział światowej sławy specjaliści z branży filmowej. Gwiazdą rozmowy-performanceu (18.10, g. 18:30) będzie przyjaciel Tildy Swinton i ceniony reżyser filmów o historii kina  – Mark Cousins. To niepowtarzalna okazja na poznanie człowieka-legendy, cenionego dziennikarza i twórcy dokumentu "Oczy Orsona Wellesa", który będzie możliwy do obejrzenia online podczas festiwalu. Z widzami po projekcji "Złotokapa" spotka się reżyser Ragnar Bragason, ośmiokrotny laureat nagrody Ebba, islandzkiego odpowiednika Oscara, który opowie m.in. o fascynacji polską mniejszością na Islandii i pracy z Karoliną Gruszką, która zagrała w filmie jedną z głównych ról.

Serial od kuchniJak stworzyć scenariusz dobrego serialu? Czy zwiastun może być reklamowym arcydziełem? Serio Pro (15–16.10.2020) to pierwsze w Polsce wydarzenie branżowe skupione na rynku seriali premium, stworzone zarówno z myślą o branży, jak i fanach. – To nowa przestrzeń wymiany doświadczeń i dyskusji o produkcji, promocji i dystrybucji seriali – mówi Malwina Czajka, dyrektorka Serio Pro. – Tajniki swojej pracy zdradzać będą twórcy najlepszych polskich seriali – "Wataha", "Ślepnąc od świateł", "W głębi lasu" czy "Kruk. Szepty słychać po zmroku".

Odbędą się spotkania o trendach odbiorczych, nowych technologiach i relacjach branży seriali z sektorem kreatywnym. Nie zabraknie praktycznej wiedzy – Robert Krawczyk, reżyser krótkich form autopromocyjnych dla stacji TVN poprowadzi case study o kampaniach marketingowych seriali, Marek Subocz i Daniel Pietrzyk z ORKA Film przybliżą serialowe workflow od strony technicznej, a Kacper Wysocki (autor scenariusza do serialu "Klangor") zainspiruje uczestników analizy scenariuszowej, rozkładając na czynniki pierwsze odcinek kultowego "Fargo". Serio Pro to także okazja do indywidualnej rozmowy o scenariuszowych rozwiązaniach i możliwość zadawania pytań m.in. Marcie Szymanek (scenarzystka, "Wataha", "Odwilż"). Dorota Pawelec (TVN Discovery Talents) natomiast rozwiąże dylematy związane z odbiorcami opowieści. Joanna Szymańska (producentka m.in. "Portretów wojennych"), Maciej Kubicki (producent seriali "Pakt", "Nielegalni", "Bez tajemnic") i Jan Kwieciński (producent seriali Akson Studio m.in. "Sexify" dla Netfliksa) rozwieją wątpliwości związane z przeszkodami w produkcji seriali i podpowiedzą, w jaki sposób rozmawiać ze stacjami telewizyjnymi. Pełny program wydarzenia, które w całości odbędzie się online na platformie Think Film, dostępny jest na stronie www.serio.pro.

Łódzcy twórcy światowej sławyDruga edycja projektu Akcja Edukacja, który odbywa się podczas 11. FKA, udowodni, jak wartościowe w branży kreatywnej jest wszechstronne wykształcenie filmowe. Swoim doświadczeniem podzielą się łódzcy twórcy, którzy na co dzień budują Łódź Filmową. Widzowie spotkają się z Ewą Puszczyńską i Mariuszem Wilczyńskim, którzy opowiedzą o wieloletnim procesie powstawania filmu animowanego "Zabij to i wyjedź z tego miasta", a także będą mogli wziąć udział w case study dotyczącym sztuki operatorskiej z Radosławem Ładczukiem. Film Andrzeja Wajdy "Popiół i diament" będzie kanwą do poznania metod analizy filmowej z Kamilą Żyto, filmoznawczynią UŁ, a bohaterem sekcji Filmoznawca-filmowiec został w tym roku Michał Biegański ze swoim filmem "Blisko". W programie również spotkanie z Michałem Pabisiem-Orzeszyną o jego najnowszej książce ("Zwrot historyczny w badaniach filmoznawczych", WUŁ 2020), pokaz "Family²", nagrodzonego studenckim Oscarem filmu Yifan Sun, studentki ze Szkoły Filmowej w Łodzi, a także sekcja Cinematic VR, w ramach której widzowie będą mogli wziąć udział w wyjątkowych pokazach VR m.in. "Deep Dive" w reż. Miłosza Hermanowicza, wyprodukowanego w Laboratorium Narracji Wizualnych: vnLab, działającym przy Szkole Filmowej w Łodzi. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne, na niektóre obowiązują zapisy.

Konkursy, konkursyPodczas otwarcia FKA tradycyjnie rozstrzygnięte zostaną konkursy Krytyk Pisze i Krytyk Mówi. Najlepsze teksty krytyczne o tematyce filmowej zostaną wyłonione z 50 nadesłanych prac przez Jury Krytyków (Katarzyna Czajka-Kominiarczuk, Mateusz Demski, Dawid Dróżdż), jak i Jury Twórczyń (Anka Sasnal, Daria Kopiec i Maria Ornaf). Swoje wyróżnienie przyzna również redakcja KINA. O tym, który podcaster/vloger/bloger z proponowanej dziesiątki zwycięży w Krytyk Mówi zdecyduje społeczność festiwalowa. Konkursy odbywają się pod patronatem Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego.

Tegoroczna rywalizacja w Konkursie Etiud i Animacji po raz pierwszy w historii festiwalu nabrała międzynarodowego charakteru. O zwycięstwo powalczą 24 produkcje z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Kanady, Chorwacji, Bułgarii, Australii, Singapuru, Indii oraz Polski. Laureatów wyłonią: Patrycja Mucha, Michał Walkiewicz, Mikołaj Góralik i Dawid Myśliwiec. Na najlepszych czekają nagrody: zgranie dźwięku w studiu Soundmaking, korekcja barwna w studiu Smakjam, voucher o wysokości 1000 zł na usługi reklamowe w Drukarni Arsa, roczna subskrypcja do serwisu Kinoscope, a także nagroda dystrybucyjna wraz z promocją filmu ufundowana przez platformę DAFilms wraz z rocznym dostępem do jej repertuaru.

Najlepszą etiudę i animację wybierze również Jury Młodych (Julia Palmowska, Adrianna Wójkiewicz i Weronika Gajek), stworzone z finalistek IV edycji Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej, organizowanej przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny, partnera 11. FKA.

11. Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja odbędzie się od 15.10 do 18.10.2020 w Łódzkim Domu Kultury oraz online na platformie Think Film. Serio Pro odbędzie się w dniach 15–16 października 2020 online.

--

11. Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamer Akcja & Akcja Edukacja


15–18.10.2020
Kino Szpulka, Łódzki Dom Kultury & Think Film
Web: www.kameraakcja.com.pl

Serio Pro


15–16.10.2020
Think Film
Web: www.serio.pro

Miejsca festiwalowe:Łódzki Dom Kultury – Kino Szpulka, ul. Traugutta 18, Łódź
Think Film – www.thinkfilm.pl
Biblioteka TUVIM – ul. Tuwima 46, Łódź
Udostępnij: