Fabularne i dokumentalne hity w TVP VOD

https://www.filmweb.pl/news/Fabularne+i+dokumentalne+hity+w+TVP+VOD-142901
Fabularne i dokumentalne hity w TVP VOD
Wakacje i urlopy to dobry moment do nadrobienia filmowych zaległości. Warto wejść na www.vod.tvp.pl  -  oprócz popularnych seriali TVP, unikalnej wartości archiwaliów (m.in. Teatr Telewizji, Teatr Sensacji Kobra), kolekcji klasyki kina polskiego, widowiskowych produkcji BBC, znajdziecie tam sporo filmowych hitów, oscarowych tytułów, a także imponującą ilość międzynarodowych i rodzimych filmów dokumentalnych. Szczególnie warto obejrzeć poniższe propozycje.  

John wiedzie szczęśliwe życie w Los Angeles, gdzie mieszka razem ze swoją rodziną. Kalifornia to przyjazny i otwarty dla wszystkich świat, zupełnie inny niż dom rodzinny Johna, w którym wciąż mieszka jego ojciec – farmer przywiązany do ziemi i konserwatywnych wartości. Kiedy Willis zaczyna podupadać na zdrowiu, John zaprasza go do siebie. Czy ojciec i syn, których od lat dzieli wszystko, będą potrafili porozumieć się i zaakceptować dzielące ich różnice…? Trzykrotnie nominowany do Oscara Viggo Mortensen w swoim szczerym, pełnym czułości debiucie reżyserskim w aktorskim duecie ze znakomitym Lance’em Henriksenem.

Znakomity, trzymający w napięciu dramat małżeński na tle sugestywnego obrazu "tchatcherowskiej" Wielkiej Brytanii lat 80. XX wieku. Anglik Rory O'Hara z amerykańską żoną Allison i dwójką dzieci przeprowadzają się z Nowego Jorku do ogromnej starej rezydencji w Surrey w Wielkiej Brytanii, gdzie Rory wreszcie ma szansę zarobić wielkie pieniądze. Kiedy okazuje się, że zaplanowane luksusowe życie to fikcja –  zaczynają się kłopoty. Rzeczywistość i pozornie idealne małżeństwo zaczyna obracać się wokół spirali sekretów i kłamstw. W rolach głównych mistrzowski duet tworzą  Jude Law i Carrie Coon. Obraz wyreżyserował Sean Durkin – autor doskonale przyjętego "Martha Marcy May Marlene". Sztuką jest zrobić dobry i wzruszający film o umieraniu bez szarżowania emocjami i ogranych klisz. Debiutującej w pełnym metrażu Shannon Murphy to się udało. Na "Babyteeth" spadł deszcz nagród.  To delikatna i paradoksalnie pełna humoru opowieść o chorej na raka Milli, która przez związek z "chłopakiem z problemami"  pokazuje jak można pragnąć żyć i jak żyć, kiedy nie ma się nic do stracenia. Na dużym ekranie jedna z najciekawszych aktorek młodego pokolenia  -  Eliza Scanlen (Milla), znana widzom z seriali "Ostre przedmioty" czy "Małe kobietki", na uwagę zasługuję także doceniona na festiwalach kreacja Toby'ego Wallace'a  (Moses).


Obsypana nagrodami pełna humoru, wzruszeń i obserwacji społecznych opowieść o rodzinie, która decyduje się ukryć przed ukochaną babcią złe wieści o jej stanie zdrowia i odwiedzić ją tłumnie pod pretekstem na szybko zorganizowanego wesela. Doskonały obraz rozmaitych relacji rodzinnych, a także zderzenie Wschodu z Zachodem, tradycji ze współczesnością.


Pełna energii, zabawna i wzruszająca historia sześcioletniej rozrabiaki Moonee i jej zbuntowanej matki Halley, próbujących ułożyć sobie życie w tanim motelu na obrzeżach najszczęśliwszego miejsca na świecie – Disneylandu. Uwielbiany przez widzów i doceniony przez krytyków film z wybitnymi rolami Willema Dafoe, sześcioletniej Brooklynn Prince i olśniewającej debiutantki Brii Vinaite.


Reżyser - Piotr Domalewski, któremu słusznie przypięto łatkę polskiego Kena Loacha, w swoim drugim po "Cichej nocy" pełnometrażowym filmie ponownie opowiada o trudnych rodzinnych relacjach. W centrum opowieści stawia siedemnastoletnią bohaterkę (w tej roli debiutująca znakomita Zofia Stafiej), która samodzielnie decyduje się na wyjazd do Irlandii, by sprowadzić ciało ojca. Przejmujące kino drogi, opowieść o przyspieszonym dojrzewaniu i konieczności przewartościowania życia. W pozostałych rolach: Kinga Preis, Arkadiusz Jakubik. Zdjęcia - Piotr Sobociński Jr, muzyka: Hania Rani. Laureat Polskich Nagród Filmowych Orły 2021 i Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.


Jeden z najważniejszych polskich filmów, jakie ukazały się w kinach w 2019 r. W wyniku tąpnięcia w kopalni zostaje uwięziony górnik (Łukasz Simlat). Wyrzuty sumienia dręczą zarówno jego żonę (Julia Kijowska) jak i przyjaciela-przełożonego (Bartłomiej Topa), którzy są kochankami. Zaczyna się akcja ratunkowa… Wyciszona, perfekcyjna forma i nielinearnie prowadzona narracja potęgują emocje. Ostatnie minuty wbijają widza w fotel. Film zdobył nagrody m.in. na Festiwalu Aktorstwa Filmowego im. Tadeusza Szymkowa (Wrocław), Festiwalu Polskich Filmów EKRAN (Toronto), Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce (Chicago).


Dramat w reżyserii Isabel Coixet, oparty na bestsellerowej powieści "The Bookshop" Penelope Fitzgerald. Lata 50-te XX wieku. Do małego angielskiego miasteczka przeprowadza się Florence Green - wdowa w średnim wieku (w tej roli Emily Mortimer), która otwiera księgarnię sprowadzając dla mieszkańców dzieła światowej literatury, m. in. "Lolitę" Nabokowa oraz "451 stopni Farenheita" Bradbury’ego. Część klientów jest oburzona… Poza Mortimer mistrzowskie kreacje stworzyli Bill Nighy ("To właśnie miłość", "Walkiria", "Ósma strona") i Patricia Clarkson ("Zielona mila", "Dróżnik", Daleko od nieba").


Dokument Martyny Peszko, która opiekuje się chorą na stwardnienie zanikowe boczne mamą. Jej film to minimalistyczna kronika codziennych wyzwań, jakich wymaga pielęgnacja sparaliżowanego człowieka. I wysiłków podejmowanych przez córkę, by – może po raz ostatni – porozumieć się z mamą, która komunikuje się ze światem jedynie poprzez ruchy gałek ocznych. Choć wymiana zdań to w tej sytuacji proces żmudny i czasochłonny, ich rozmowy bywają zaskakująco ożywione. Obie ich łakną, przeczuwając, że ich wspólne dni są policzone…


Opowieść o ukraińskiej rodzinie mieszkającej na pierwszej linii frontu w Donbasie. Gdy na zewnątrz panuje chaos i słychać bombardowania, Anna – samotna matka – próbuje stworzyć w domu bezpieczną przystań dla czwórki swoich dzieci, kręcąc film inspirowany codziennym życiem. Jaką moc ma magiczny świat kina podczas wojennej katastrofy? Film nagrodzony na Sundance Film Festival oraz Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity (Grand Prix).


Dla mieszkańców syberyjskich rubieży, gdzie czas stanął w miejscu, ciągle żywa pozostaje tradycja polowań na gigantyczne walenie. W lokalnych wierzeniach zajmują one miejsce szczególne, choć Czukcze, Eskimosi czy Rosjanie z Lorino traktują te wymierające zwierzęta przede wszystkim użytkowo. Film kontempluje wpisaną w porządek natury codzienność Półwyspu Czukockiego i odsłania najbardziej brutalne strony życia w miejscu zapomnianym przez Boga i ludzi. Obsypany nagrodami dokument Macieja Cuske.Więcej na vod.tvp.pl
Informacja sponsorowana
Udostępnij: