Filmy z kryminalnym zacięciem na 13. American Film Festival

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/Filmy+z+kryminalnym+zaci%C4%99ciem+na+13.+American+Film+Festival-148168
Filmy z kryminalnym zacięciem na 13. American Film Festival
To gatunek, który wydaje się nie starzeć. Genialny w swojej prostocie schemat "kto zabił", "kto ukradł", "kto jest tym złym" to niewyczerpane źródło pomysłów, od lat pobudzające wyobraźnię filmowców. W tegorocznym programie American Film Festival znajdziecie wiele świetnych historii, które uruchomią Wasze detektywistyczne zmysły, wzbudzą przyjemną falę dreszczy i wciągną do ostatniej minuty. Wśród nich m.in.: "Na złej drodze" (Emily the Criminal) Johna Pattona Forda, ze znakomitą (jak zawsze!) Aubrey Plazą; "Sumienie Josepha Chambersa" (The Integrity of Joseph Chambers) Roberta Machoiana; "Wskrzeszenie" (Resurrection) Andrew Semansa (na ekranie m.in. Rebecca Hall i Tim Roth) oraz "PEZ-tępca. Wyjęty spod prawa" (The Pez Outlaw) Amy Bradlien Storkel i Bryana Storkela – trzymająca w napięciu historia przemytnika... opakowań do cukierków.

Na 13. American Film Festival zapraszamy od 8 do 13 listopada, do wrocławskiego Kina Nowe Horyzonty (oraz online do 20 listopada). Pełny program festiwalu opublikujemy już w ten czwartek, 27 października, a dzień później uruchomimy sprzedaż biletów i dostępów do filmów online.

#Podejrzana 1: Aubrey Plaza | "Na złej drodze", reż. John Patton Ford

Oto historia w duchu Breaking Bad albo Zadzwoń do Saula. Zadłużona po uszy, (pozornie) spokojna Emily ma dwa wyjścia: albo pójdzie na dno, albo spróbuje utrzymać się na powierzchni korzystając z szemranej propozycji przedstawicielki półświatka Los Angeles. Coś, co miało być prostym skokiem w bok, przeradza się w kryminalną spiralę, z pościgami, gonitwami i strzelaninami w tle. W roli głównej znakomita Aubrey Plaza, którą niedawno podziwialiśmy na American Film Festival w "Czarnym niedźwiedziu".

#Podejrzany 2: Clayne Crawford | "Sumienie Josepha Chambersa", reż. Robert Machoian

Joe nie potrafi polować, nie zna się na survivalu, nie ma pojęcia, jak przetrwać w dziczy. Mimo to pewnego ranka oznajmia żonie, że wybiera się na samotną wyprawę do lasu, bo "każdy z nas powinien umieć robić takie rzeczy". Nie zastanawiając się długo, pożycza broń od sąsiada i rusza w leśne ostępy. Dlaczego to zrobił? Co nim kierowało? Jedno wiemy na pewno: ten dzień na zawsze zostanie w jego pamięci (tak jak sam film jeszcze długo po seansie będzie pracował w naszych umysłach). W roli głównej świetny Clayne Crawford, znany z prezentowanego na 11. American Film Festival poprzednim filmie Machoiana "Zabójstwo dwojga kochanków".

#Podejrzana 3: Rebecca Hall | "Wskrzeszenie", reż. Andrew Semans

Wrócił. Na pewno będzie mieszał, na pewno będzie chciał zniszczyć rodzinny spokój albo zrobi coś jeszcze gorszego. A może to tylko złudzenie? Margaret, wiodąca relatywnie poukładane życie, po 20 latach trafia na swojego byłego chłopaka, którego miała nadzieję już nigdy nie spotkać. To zdarzenie inicjuje podróż ku mrocznej przeszłości bohaterki, a Andrew Semans po mistrzowsku komplikuje całą opowieść i prowadzi z widzem grę pozorów: co jest prawdą, a co tylko wykwitem wyobraźni? W głównej roli znana m.in. z "Vicky Cristina Barcelona" Rebecca Hall, której partneruje Tim Roth.

#Podejrzany 4: Steve Glew | "PEZ-tępca. Wyjęty spod prawa", reż. Amy Bradlien Storkel, Bryan Storkel

Narracja kryminalno-szpiegowska? Jest. Opowieść o geekach, kolekcjonerach i popkulturze? Jest. Historia wyzwania rzuconego przez zbuntowaną jednostkę chciwej korporacji? Jest, a jakże. Życie Steve'a Glewa wręcz prosiło się o film. Główny bohater jest kolekcjonerem opakowań do cukierków PEZ – niewielkich, zazwyczaj dość szkaradnych plastikowych dystrybutorków, z których można sobie wysunąć pudrową pastylkę. Najdroższe z nich potrafią kosztować kilka tysięcy dolarów, ale Steve postanowił zarobić na nich jeszcze więcej, przemycając do Stanów – i to w wielkich ilościach – modele produkowane jedynie na rynek europejski. Kapitalny, zabawny i zaskakujący dokument o życiu, pasji, szaleństwie i cenie, jaką przychodzi zapłacić za zadzieranie z możnymi tego świata. Amy Bradlien Storkel i Bryan Storkel jak nikt inny potrafią wytropić autentyczną historię przypominającą fabułę, nad którą pracował sztab scenarzystów i przedstawić ja w postaci dokumentu, który ogląda się jak najlepszy fikcyjny kryminał. Dowody tego talentu odnajdziemy także w wyprodukowanej przez nich "Białej fali: Legendzie o kokainowej wyspie" (White Tide: The Legend of Culebra, 2018; prezentowana na 9. AFF-ie) oraz "Nawiedzonych: Prawdziwej historii liczących karty chrześcijan" (Holy Rollers: The True Story of Card Counting Christians, 2011; prezentowane na 2. AFF-ie).

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones