Luc Besson musi zapłacić 450 tysięcy euro Johnowi Carpenterowi

Deadline / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Luc+Besson+musi+zap%C5%82aci%C4%87+450+tysi%C4%99cy+euro+Johnowi+Carpenterowi-118700
Luc Besson jest winny plagiatu. Sąd apelacyjny w Paryżu podtrzymał wcześniejszy wyrok dotyczący filmu "Lockout".


Zgodnie z wyrokiem obraz wyprodukowany przez Bessona (był też jednym ze scenarzystów) jest plagiatem "Ucieczki z Nowego Jorku". Sędzia nie miał wątpliwości, że większość kluczowych elementów "Lockout" została skopiowana z obrazu Johna Carpentera. W efekcie sąd uznał, że Besson musi zapłacić Carpenterowi odszkodowanie w wysokości 450 tysięcy euro.

"Lockout" to obraz z 2012 roku. Guy Pearce gra niesłusznie skazanego mężczyznę, któremu zaoferowano wolność. Musi jednak na nią zasłużyć ratując córkę prezydenta, która znalazła się w niebezpieczeństwie odwiedzając orbitalne więzienie akurat wtedy, kiedy więźniowie przejęli nad nim kontrolę.

"Ucieczka z Nowego Jorku" to film z 1981 roku. Kurt Russell gra byłego agenta rządowego, który został skazany i osadzony na Manhattanie, która to wyspa jest jednym wielkim więzieniem. Zostaje mu zaoferowana wolność, jeśli tylko uratuje prezydenta USA, które samolot rozbił się właśnie na Manhattanie.

Recenzenci od początku sugerowali, że "Lockout" jest niczym innym jak nieautoryzowanym remakiem filmu Carpentera. Luc Besson jednak przysięgał, że tak nie jest.