Najlepsze filmy i seriale o życiu po śmierci. Top 10 produkcji, które warto obejrzeć

Filmweb autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Najlepsze+filmy+i+seriale+o+%C5%BCyciu+po+%C5%9Bmierci.+Top+10+produkcji%2C+kt%C3%B3re+warto+obejrze%C4%87-148478
Najlepsze filmy i seriale o życiu po śmierci. Top 10 produkcji, które warto obejrzeć
źródło: Materiały prasowe

Spotkanie ze śmiercią to nie zawsze koniec - a przynajmniej nie w kinie ani telewizji. Przed wami zestawienie najlepszych seriali i filmów o życiu po śmierci.O sprawach ostatecznych filmowcy opowiadają czasem na poważnie, a czasem znajdują dla śmierci lżejszą formę: thriller czy komedia też mają swoje miejsce w naszym zestawieniu. Zdarza się, że śmierć ponosi główny bohater, w innych przypadkach temat to śmierć bliskiej osoby. W zebranych poniżej filmach i serialach zwrot "życie po śmierci" może więc oznaczać nadprzyrodzoną okoliczność, ale może też oznaczać żałobę po ukochanym, próbę pójścia dalej z życiem po stracie.

W naszym "best of" znalazły się m.in. takie tytuły jak "Linia życia", "Wkraczając w pustkę", "W obronie życia" czy "Dobre miejsce". Zapraszamy do czytania!   

TOP 10: Filmy i seriale o życiu po śmierciOto serial, którego tematem jest nowe życie... po życiu. W "Upload" oglądamy przyszłość, gdzie umierających można "zuploadować" do wirtualnych hoteli. Główny bohater to imprezowicz i programista z LA, Nathan (Robbie Amell), który ginie w samochodowym wypadku i trafia do jednego z takich miejsc. Twórcy zaczynają od pokazywania zabawnej strony tej wizji przyszłości, ale im dalej w serial, tym bardziej zaczyna on przypominać jakąś ponurą przepowiednię rodem z "Czarnego lustra".


"Między piekłem a niebem" to opowieść o miłości i śmierci, w której dramat spotyka się z fantasy. Tragiczna śmierć dzieci popycha Annie (Annabella Sciorra) do samobójstwa, w rezultacie którego kobieta trafia do Piekła. Po śmierci jej mąż Chris (Robin Williams) budzi się w Niebie, skąd wyrusza w podróż, by ją uratować. Film oparty na książce Richarda Mathesona to przede wszystkim wizualny spektakl, wyprawa po malowniczych wizjach zaświatów inspirowanych między innymi "Boską komedią" Dantego.


Na całym świecie w tajemniczych okolicznościach znikają ludzie: 2% populacji nagle "wyparowuje". Po trzech latach od wydarzenia mieszkańcy Mapelton dalej próbują pogodzić się z zaistniałą sytuacją i powrócić do normalnego życia. "Pozostawieni" to metafora żałoby po stracie najbliższych: scenarzyści nie szczędzą nam mnóstwa krzyżujących się wątków, niemniej sednem jest tu historia o tym, jak zmienia nas strata. Jak pielęgnować pamięć o tych, którzy odeszli, ale kontynuować dalsze życie? W obsadzie m.in. Justin Theroux, Carrie Coon, Ann Dowd, Christopher Eccleston i Margaret Qualley. Fabułę oparto na książce Toma Perrotty.


Historia jest prosta, a za parę bohaterów robi młode małżeństwo, Adam (Alec Baldwin) i Barbara (Geena Davis). Po niespodziewanej śmierci zostają oni uwięzieni w swoim domu pod postacią duchów. Niestety, do posiadłości wprowadzają się nowi właściciele. Żeby się ich pozbyć, bohaterowie będą musieli poprosić o pomoc nieobliczalnego Beetlejuice'a (Michael Keaton). Warta obejrzenia szalona komedia Tima Burtona z fantastyczną wizją pośmiertnej biurokracji.


"Linia życia" to thriller o tym, że nawet naukowiec musi okazać respekt wobec kwestii ostatecznych. Grupka studentów medycyny podejmuje wyzwanie, chcąc przekonać się, co dzieje się z człowiekiem po śmierci. Przygotowują więc sprzęt do reanimacji, po czym po kolei przy pomocy leków wprowadzają się w stan śmierci. Bohaterowie szukają odpowiedzi na pytanie o życie po śmierci i próbują zajrzeć na drugą stronę, ale wyniki badań, które prowadzą, będą okupione wysoką ceną... W obsadzie m.in. Kevin Bacon, Kiefer Sutherland, Julia Roberts i William Baldwin.Kiedy na serwisiw Netflix miała miejsce premiera "Russian Doll", wydawało się, że będzie to po prostu powtórka z "Dnia świstaka". Nie jest to jednak cała prawda o serialu... Nadia (Natasha Lyonne) świętuje trzydzieste szóste urodziny na imprezie w Nowym Jorku. W czasie przyjęcia niefortunnie umiera. Odkrywa jednak, że utknęła w pętli czasowej: co wieczór trafia na tę samą imprezę, umiera, po czym rano budzi się cała i zdrowa. Odcinek po odcinku bohaterka powraca wciąż do tych samych sytuacji a fabuła zatacza koło. Jednak z czasem Nadia odkryje, że jest kilka dobrych stron niezwykłej sytuacji, w jakiej się znalazła.


Spec od reklamy Daniel Miller (Albert Brooks) pewnego dnia ginie w wypadku samochodowym i trafia do zaświatów, gdzie jego egzystencja ma zostać osądzona. W wyniku procesu zapadnie decyzja, czy czeka go kolejna reinkarnacja na Ziemi. W trakcie postępowania mężczyzna zakochuje się w Julii (Meryl Streep), która wydaje się osobą, która prowadziła dużo lepsze życie niż on. Opowieść tym, że miłość może narodzić się również po śmierci i nawet w zaświatach można znaleźć czas na romans. Pytanie, czy Daniel zmieni swój charakter?


Film opowiada historię Joego, nauczyciela muzyki z gimnazjum, którego los odwraca się w jednej chwili: muzyk umiera akurat, gdy miał wreszcie spełnić swoje marzenie o karierze jazzmana. Jego dusza trafia do zaświatów, ale postanawia uciec i wrócić na Ziemię, by dopiąć swego. W trakcie swojej podróży muzyk spotyka duszę, która szuka sensu życia. "Co w duszy gra" imponuje Pixarową wrażliwością oraz pomysłową wizją zaświatów. Wrażenie robi też muzyka, której autorami są Trent Reznor, Atticus Ross i Jon Batiste. Opowieść o życiu po śmierci zarówno dla dzieci jak i dorosłych.Bohaterem "Wkraczając w pustkę" jest Oscar (Nathaniel Brown), mieszkający w Tokio diler narkotyków, który pewnej nocy zostaje zastrzelony przez policję. Kiedy chłopak umiera, jego duch dotrzymuje obietnicy, jaką przed laty złożył siostrze (Paz de La Huerta): nie opuszcza jej i krąży po mieście, pogrążając się w halucynacyjnych wizjach. Oglądając film, który nakręcił Gaspar Noé, można mieć wrażenie, że umieramy wraz z bohaterem: kamera umieszczona jest bowiem w jego oczach, a reżyser niezwykle sugestywnie oddaje jego punkt widzenia. Opis nie jest w stanie oddać wrażenia podróży przez świadomość bohatera, który wspomina dzieciństwo i młodość, halucynuje oraz odkrywa, co kryje się po drugiej stronie...


Eleanor (Kristen Bell), główna bohaterka serialu "Dobre miejsce", po śmierci trafia do przeznaczonego dla szlachetnych osób Dobrego Miejsca, gdzie witają ją architekt Michael (Ted Danson) i profesor etyki Chili (William Jackson Harper). Kobieta orientuje się jednak, że nastąpiła pomyłka. Znakiem rozpoznawczym serialu jest optymistyczny ton, sympatyczne postacie bohaterów i lekkość, z którą twórcy poruszają poważne tematy. Tytuł podpowiada ocenę; samo dobro.


Jakie jeszcze tytuły umieścilibyście na liście? Jakich historii zabrakło w naszym topie? Na liście rezerwowych umieścilibyśmy m.in. filmy "Uwierz w ducha", "A Ghost Story", "Szósty zmysł" i "Przerażacze", a także serial dokumentalny platformy Netflix "Przeżyć śmierć". Zgłaszajcie swoje rekomendacje i preferencje w komentarzach.

Zobaczcie też inne rankingi, w których wybieramy m.in. najlepsze seriale true crime i najlepsze filmy o egzorcyzmach.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones