Nie żyje Roger Michell. Reżyser "Notting Hill" miał 65 lat

Variety / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Nie+%C5%BCyje+Roger+Michell.+Re%C5%BCyser+%22Notting+Hill%22+mia%C5%82+65+lat-143970
Nie żyje Roger Michell. Reżyser "Notting Hill" miał 65 lat
źródło: Getty Images
autor: Vivien Killilea
W środę w wieku 65 lat zmarł brytyjski reżyser Roger Michell, twórca takich filmów jak "Notting Hill", "Zmiana pasa" i "Dzień dobry TV". O śmierci artysty poinformowała dzisiaj jego agentka.

Michell urodził się 5 czerwca 1956 roku w południowoafrykańskiej Pretorii. Jego ojciec był dyplomatą, w związku z czym w dzieciństwie mieszkał on m.in. Bejrucie, Damaszku i Pradze.

Reżyserią zainteresował już w szkole średniej. Przez lata pracował głównie w teatrze - jego przedstawienia były wystawiane na deskach tak prestiżowych scen jak  Royal Court Theatre, Royal Shakespeare Company oraz National Theatre. W 1993 roku nakręcił dla BBC głośny miniserial "The Buddha of Suburbia" oparty na bestsellerowej książce  Hanifa Kureishiego. Dwa lata później Michell zrealizował "Perswazje" według powieści Jane Austen.

Największym przebojem w jego karierze okazała się komedia romantyczna "Notting Hill" (1999) z Julią Roberts i Hugh Grantem w rolach głównych. Historia skromnego brytyjskiego księgarza, który zakochuje się w hollywoodzkiej gwieździe, zarobiła na całym świecie ponad 360 milionów dolarów.

W kolejnych latach Michell zrealizował między innymi dreszczowiec "Zmiana pasa" z Benem Affleckiem i Samuelem L. Jacksonem, dramat "Venus" z Peterem O'Toole'em i Vanessą Redgrave, komedię "Dzień dobry TV" z Harrisonem Fordem, Diane Keaton i Rachel McAdams oraz  historyczny "Weekend z królem" z Billem Murrayem i Olivią Colman. Filmografię reżysera zamyka zeszłoroczny "The Duke" z Jimem Broadbentem i Helen Mirren.