Johnny Depp

John Christopher Depp II

[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktor"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"/person/ajax/roles/29/6","url":"/ranking/person/actors/male"},"rating":{"count":196493,"rate":8.798415210719975,"desc":"oceny","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":20,"name":"voices","above5p":false,"career":{"name":"aktor dubbingowy"},"ranking":{"name":"Ról głosowych","link":"/person/ajax/roles/29/20","url":"/ranking/person/voices"},"rating":{"count":1403,"rate":9.064861012116893,"desc":"oceny","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":21,"name":"himself","above5p":false,"career":{"name":"we własnej osobie"},"ranking":{"name":"Występów","link":"/person/ajax/roles/29/21","url":"/ranking/person/himself"},"rating":{"count":617,"rate":9.356564019448946,"desc":"ocen","profession":"występów osoby"}},{"id":7,"name":"producer","above5p":false,"career":{"name":"producent"},"ranking":{"name":"Produkcji","link":"/person/ajax/roles/29/7","url":"/ranking/person/producer"},"rating":{"count":532,"rate":8.142857142857142,"desc":"oceny","profession":"pracy producenta"}},{"id":22,"name":"guest","above5p":false,"career":{"name":"gościnnie"},"ranking":{"name":"Występów gościnnych","link":"/person/ajax/roles/29/22","url":"/ranking/person/guest"},"rating":{"count":166,"rate":8.957831325301205,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":2,"name":"director","above5p":false,"career":{"name":"reżyser"},"ranking":{"name":"Reżyserii","link":"/person/ajax/roles/29/2","url":"/ranking/person/director"},"rating":{"count":58,"rate":8.03448275862069,"desc":"ocen","profession":"pracy reżysera"}},{"id":1,"name":"screenwriter","above5p":false,"career":{"name":"scenarzysta"},"ranking":{"name":"Scenariuszy","link":"/person/ajax/roles/29/1","url":"/ranking/person/screenwriter"},"rating":{"count":47,"rate":7.872340425531915,"desc":"ocen","profession":"scenariuszy"}}]
8,8
196 493 oceny gry aktorskiej
Johnny Depp urodził się w małym miasteczku w typowej amerykańskiej rodzinie. Jego ojciec był inżynierem, matka zaś zajmowała się domem. Kiedy miał 7 lat, przeprowadził się wraz z rodziną na Florydę. Kilka lat później jego rodzice rozwiedli się, co spowodowało u Johna załamanie nerwowe i skłoniło do szukania ukojenia w narkotykach. Stało się to przyczyną wyrzucenia Deppa ze szkoły. Postanowił wtedy zacząć karierę jako muzyk. Grał w około 15 różnych zespołach, z których największą sławą cieszyła się grupa pod nazwą "Kids". Wyruszyli nawet na wspólne tournée z legendarnym rockmanem Iggy Popem. Niestety po kilku latach zespół się rozpadł, a Depp postanowił spróbować szczęścia jako aktor. Jego ówczesna żona, Lori Allison poznała go z Nicolasem Cage'em, który załatwił mu rolę w horrorze "Koszmar z ulicy Wiązów". Po ukończeniu szkoły aktorskiej w Los Angeles Depp został zaangażowany do jednej z mniejszych ról w obsypanym Oscarami filmie Olivera Stone'a "Pluton". Zwrócił na siebie uwagę producentów telewizyjnych i został zatrudniony do serialu "21 Jump Street". Rola detektywa Tommy'ego Hansona, którą tam grał przyniosła mu ogromną popularność i umożliwiła rozpoczęcie kariery na dużym ekranie. Wystąpił w filmie kontrowersyjnego reżysera Johna Watersa "Beksa" i w surrealistycznej baśni Tima Burtona "Edward Nożycoręki". Obie role zostały ocenione bardzo dobrze, a Deppowi nadały status gwiazdy. Niestety jego kariera zawodowa była w tym okresie pełna skandali. W 1993 aktor River Phoenix zmarł z przedawkowania narkotyków w nocnym klubie Viper Room, należącym do Deppa. Rok później Johnny został aresztowany za spowodowanie strat w wysokości 2 tysięcy dolarów w hotelu na Manhattanie. Zainteresowanie prasy brukowej wzbudzały także częste zmiany towarzyszek życia artysty. Były wśród nich takie sławy jak: Sherilyn Fenn, Winona RyderJennifer Grey czy modelka Kate Moss. W 1996 roku Johnny Depp zakupił posiadłość, należącą wcześniej do odtwórcy roli Drakuli, Beli Lugosiego i zamieszkał tam wraz ze swoją ówczesną partnerką, francuską piosenkarką i aktorką Vanessą Paradis, aż do czasu ich rozstania w 2012. W tym samym roku związał się z poznaną na planie "Dziennika zakrapianego rumem" Amber Heard, którą poślubił w 2015. Kilka miesięcy później pojawiły się pierwsze oskarżenia jakoby Depp znęcał się nad swoją żoną, której zdjęcia z posiniaczoną twarzą pojawiły się na okładce pisma "People". Ich związek zakończył się rozwodem w 2016. W 2018 roku magazyn "The Sun" nazwał aktora damskim bokserem, za co Depp wytoczył mu proces. Co ciekawe byłe partnerki Johnny'ego - Paradis i Ryder stanęły po jego stronie.
Urodzony 9 czerwca 1963 roku w Owensboro (Kentucky), wychowany na Florydzie, otrzymał na chrzcie imiona John Christopher, ale znany jest lepiej jako Johnny Depp. 

Swoją przygodę z edukacja zakończył w wieku lat 15, kiedy porzucił szkołę, by robić karierę muzyczną. Do większych sukcesów w tej materii należy zaliczyć jego występ z zespołem "The Kids" jako support Iggy Popa. Na aktorstwo zdecydował się, gdy jego ówczesna żona Lori Anne Allison przedstawiła go Nicholasowi Cage'owi. Debiutem filmowym przyszłej gwiazdy kina był "Koszmar z ulicy Wiązów". Popularność zyskał w 1987 roku, gdy zastąpił Jeffa Yaghera w serialu telewizyjnym "21 Jump Street".

W 1990 roku rozpoczęła się współpraca Deppa z reżyserem Timem Burtonem, która zaowocowała rolą Edwarda Nożycorękiego. Umacniał swój wizerunek poważnego i mrocznego aktora, grając w filmach takich jak: "Ed Wood" (także w reżyserii z Burtona), "Donnie Brasco" (u boku Ala Pacino), "Żona Astronauty", "Jeździec bez głowy" (kolejny owoc współpracy z Burtonem) czy "Z piekła rodem". Wyreżyserował także obraz "Odważny".

Zaskoczył wszystkich rolą dobrodusznego, ale i nadętego pirata - Kapitana Jacka Sparrowa w filmie "Piraci z Karaibów: Klątwa czarnej Perły". Jak sam mówi, chciał zagrać w filmie, który sprawiłby wielką frajdę jego własnym dzieciom: Lily-Rose Melody (urodzona w 1999 roku) i Jackowi (2002).

Odkąd został ojcem, zrezygnował z wielu nawyków z przeszłości. Zaliczyć do nich można palenie marihuany i częste zmiany partnerek. Twierdzi, że jest wierny dwóm istotom płci żeńskiej: matce swoich dzieci, Vanessie Paradis i ... publiczności ...
Johnny Depp urodził się za późno. Należy duchowo do epoki romantycznych buntowników - powinien żyć za czasów Lorda Byrona i Shelleya. Johnny pomylił stulecia, ale odnalazł w naszym cynicznym wieku swoje miejsce. Jest nim kino - świat, w którym na zawsze może zostać romantycznym i niegrzecznym chłopcem.

Johnny Niegrzeczny I

John Christopher Depp II przyszedł na świat w 1963 roku w zapadłej dziurze w Kentucky. Wczesne lata Johnny'ego nie sprzyjały wychowaniu go na porządnego obywatela. Deppowie przenosili się bez przerwy z miejsca na miejsce, ojciec szybko porzucił rodzinę. Kiedy Johnny miał 15 lat, zapowiadał się jak najgorzej. Był gniewnym, zbuntowanym nastolatkiem: rozrabiał, brał narkotyki, rzucił szkołę.

Kiedy młody Depp ostatecznie olał zorganizowaną edukację, postanowił zostać gwiazdą rocka. Był zaciętym gitarzystą-samoukiem. Dołączył do alternatywnej kapeli The Flame i zarabiał grając po barach i klubach. Koledzy musieli go przemycać do knajp tylnimi drzwiami - Johnny nie dość, że był nieletni, to jeszcze wyglądał smarkato.

The Flame zmieniło nazwę na The Kids i odniosło pierwszy, niespodziewany sukces: chłopcy zagrali jako suport Iggy Popa. Do głów uderzyła im woda sodowa. Natychmiast przenieśli się do Los Angeles robić wielką karierę. Na miejscu okazało się, że w Mieście Aniołów kręci kilka tysięcy takich kapel jak oni. Zamiast zostać gwiazdą rocka, Johnny musiał zarabiać na chleb sprzedając reklamy przez telefon. Być może tkwiłby tam do dziś, gdyby nie dobry duch w postaci Nicolasa Cage'a. Johnny poznał go przez swoją ówczesną żonę, która pracowała w filmie. Cage zakumplował się z Deppem i poprosił swojego agenta, żeby coś mu załatwił. Zanim Johnny się obejrzał, został aktorem...


Johnny zaczyna karierę
(w szponach Freddy Krugera i telewizji).

Pierwsza rola Deppa była mocna, ale krótka. Johnny zagrał w legendarnym horrorze "Koszmar z Ulicy Wiązów". Zanim dobrze rozkręcił się na ekranie, skończył w szponach Freddy Krugera. Potem był epizod w "Plutonie" Olivera Stone'a. Wreszcie agent Cage'a przyniósł mu scenariusz telewizyjnego serialu dla młodzieży "21 Jump Street". Depp początkowo nie chciał nawet czytać skryptu - serial był wyjątkowo głupi. Potrzebował jednak pieniędzy i w końcu się zgodził. "21 Jump Street" stał się znienacka wielkim hitem, a Johnny idolem (młodszych) nastolatków. Serial przyniósł Deppowi kasę i popularność, ale potwornie go męczył. Aktor zabijał nudę urządzając apokaliptyczne, narkotykowe balangi. i wtedy przyszedł mu na pomoc drugi dobry duch jego kariery - Tim Burton.

Rzeczywistość? Nie, dziękuję!

W 1990 roku Johnny spotkał Tima Burtona - reżysera o wielkiej wyobraźni, czarodzieja kina, oryginała Hollywood, autora m.in. "Batmana", "Soku z żuka" i "Jeźdźca bez głowy". Burton dał Johnny'emu rolę w "Edwardzie Nożycorękim" - i zmienił jego życie. Dzięki Edwardowi Johnny udowodnił, że jest jednym z najzdolniejszych aktorów swojego pokolenia. Burton uwolnił Deppa z pułapki "21 Jump Street" i wprowadził go do prawdziwego kina. Postać Edwarda była także pierwszą rolą, która trafiła w sedno duszy Johnny'ego. Od tej pory aktor stał się bardzo wybredny w wyborze scenariuszy. Pomysł miał prosty, ale jak na Hollywood dość niezwykły - postanowił grać tylko w dobrych i ciekawych filmach. Omija szerokim łukiem najbardziej kasowe, ale banalne produkcje. Woli pracować w wybitnymi artystami kina: Jimem Jarmuschem, Timem Burtonem, Emirem Kusturicą, Terry Gilliamem, Romanem Polańskim. Dzięki temu nazwisko Deppa stało się dla kinomanów gwarancją jakości - wiadomo, że aktor nie gra w knotach.

Johnny poszukiwał bohaterów podobnych do Edwarda. Powód był prosty - przypominali jego samego. Bohaterowie Deppa to ekscentryczni outsiderzy, nadwrażliwcy trochę z innego świata. Johnny stworzył całą galerię romantycznych pomyleńców, którzy bronią się przed brutalnością i monotonią codziennego życia uciekając w świat wyobraźni i magii. W "Bennym i Joon" grał nieco szalonego chłopca, który walczy z rzeczywistością, utożsamiając się z Busterem Keatonem. W "Don Juanie DeMarco" - człowieka, który uważa się za hiszpańskiego szlachcica don Juana, legendarnego kochanka i uwodziciela. W biograficznym "Ed Woodzie" - reżysera-nieudacznika, który żyje w świecie tanich filmów fantastycznych.
W "Truposzu" Jarmuscha - samotnego rewolwerowca-poetę, wcielenie romantycznego wieszcza Johna Blake'a. Bohaterowie Deppa mają w sobie coś tragicznego, a cena za życie w świecie wyobraźni jest zwykle wysoka. Jednak nawet jeżeli kończą źle, udaje im się odnieść małe zwycięstwo - wnieść do szarej rzeczywistości odrobinę poezji.


Johnny staje się mężczyzną

W drugiej połowie lat 90. Depp pokazał, że potrafi grać także twardych, prawdziwych facetów. Od czasów Edwarda wcielał się w role zbuntowanych bądź marzycielskich romantyków. Nic dziwnego: szczupły, wysoki, o niemal dziewczęcej, a jednocześnie niepokojącej urodzie, nadaje się do tego idealnie. W 1997 roku wszedł jednak na ekrany "Donnie Brasco" i fani zobaczyli inną twarz Johnny'ego Deppa. Film był oparty na prawdziwej historii agenta FBI, który "under cover" przenika do szeregów nowojorskiej mafii. Johnny zagrał ostrego, żyjącego podwójnym życiem gliniarza, rozdartego między swoim zadaniem (rozpracowanie gangu), a przyjaźnią ze starzejącym się mafiosem (Al Pacino). W "Donie Brasco" Depp nie tylko stworzył jedną ze swych najlepszych kreacji, lecz także przeklinał, strzelał, bił gangsterów i żonę, nosił wąsy. Krytyka stwierdziła, że "wieczny chłopiec" wreszcie dorósł. Aktor potwierdził to w następnych filmach. W "Dziewiątych Wrotach" Polańskiego wcielił się w cynicznego i wyrachowanego łowcę starodruków, który zadziera z samym Diabłem. Jeszcze dalsza od ról z początku jest postać z "Żony Astronauty". Depp wygląda tu bardziej na amerykańskiego osiłka niż romantycznego kochanka. W roli kosmonauty, którego ciało opanował Obcy, jest zimny i antypatyczny: spod typowego deppowskiego wdzięku przeziera coś obcego i przerażającego. Nowe kreacje nie przeszkodziły mu jednak powrócić do swojego klasycznego wizerunku. W "Jeźdźcu bez głowy" Tima Burtona Marlon Brando, którego Johnny spotkał na planie "Don Juana DeMarco" stwierdził, że Depp jest największym aktorem swojej generacji. Takiemu mistrzowi jak Brando można wierzyć. Johnny tworzy magnetyczne kreacje, a poza tym nie rozmienia się na drobne grając w szmirach (jak na przykład Keanu Reeves i wielu innych młodych gwiazdorów.) Aktorstwo traktuje jako sztukę, bo wierzy w magię kina - jest przecież niepoprawnym romantykiem. 

Johnny Niegrzeczny II

I to nie tylko na ekranie. Jak przystało na prawdziwego romantycznego bohatera, prowadzi burzliwe i rozwichrzone życie, pełne romansów, skandali i awantur. Od czasów przygód z zespołem The Flame / The Kids Depp lubi ostre balangi z masą prochów. W 1995 roku otworzył w Los Angeles własny klub - The Viper Room. Miejsce gromadzi młodą śmietankę artystyczną i filmową, a sam Johnny grywa tam często ze swoją nową kapelą znaną pod nazwą "P". Przyjęcia w Viper Room to nie wieczorki dla skautów. To właśnie tam przedawkował River Phoenix i umarł na progu klubu.

Dawniejszymi czasy Johnny lubił się ostro bawić. Bywał wtedy niegrzeczny: demolował bary i pokoje hotelowe, wdawał się w bójki (choć wygląda lirycznie i niegroźnie, jest posiadaczem czarnego pasa w karate). Obracał się w złym towarzystwie; do jego ulubionych imprezowych kolegów należeli bracia Gallagher z britpopowej supergrupy Oasis, gentlemani mający wyjątkowo fatalne stopnie ze sprawowania. Szczególnie cięty jest na zamęczających go papparazzich. Całkiem niedawno trafił do paryskiego aresztu, kiedy doprowadzony do ostateczności chwycił kija i pobił kilku natrętnych fotografów.
Wszystko wskazuje jednak na to, że największe szaleństwa Johnny'ego D. należą już do przeszłości. Na przełomie tysiącleci gwiazdor oznajmił: "wszystko co uczyniłem przed 27 maja 1999 roku było rodzajem iluzji - to było życie na niby. Prawdziwe życie dały mi dopiero narodziny mojej córki". Ta życiodajna córeczka to Lily-Rose Melody Depp, owoc związku aktora z francuską starletką i piosenkarką Vanessą Paradis. W przeszłości wiele kobiet usiłowało usidlić Johnny'ego i sprawić, by się ustatkował. Pomimo tego, że były wśród nich takie boginie show biznesu jak Sherilyn Fenn czy Kate Moss, żadnej się nie udało. Najbliższa celu wydawała się koleżanka Deppa z planu Edwarda Nożycorękiego, Winona Ryder. Johnny zakochał się na zabój. Przez cztery lata piękni aktorzy byli najbardziej romantyczną parą Hollywood, a na ramieniu Deppa pojawiał się tatuaż głoszący "Winona Forever". "Forever" okazało się jednak znacznie krótsze niż wieczność - związek rozpadł się z hukiem, a Johnny wybrał się ze swoim tatuażem do chirurga; romantyczny napis sławiący Winonę zmienił się w prozaiczne "Wino Forever".
Z Vanessą Paradis sprawa wygląda znacznie poważniej. Jako dziewczynka mocno nieletnia, Vanessa wylansowała upiorny przebój "Joe le taxi", a potem była towarzyszką życia Lenny'ego Kravitza, który pisał dla niej niezłe piosenki. Grywa też w filmach. Johnny oszalał na jej punkcie, szczególnie od czasu narodzin Lily-Rose. W 2002 roku przyszło na świat drugie dziecko państwa Deppów, syn imieniem Jack. Razem z Vanessą gwiazdor pokochał Francję; przeprowadził się nad Sekwanę i porzucił Amerykę, o której ma zresztą coraz bardziej krytyczne zdanie. "Francja, i w ogóle Europa, ma wspaniałą kulturę i zdumiewającą historię - zachwyca się Depp - Jednak jeszcze ważniejsze wydaje się to, że ludzie w Europie wiedzą jak żyć i potrafią to robić. W Ameryce sztuka życia to rzecz kompletnie zapomniana. Obawiam się, że amerykańska kultura to totalna katastrofa".
Życie rodzinne wpłynęło na aktorską karierę Johnny Deppa. Specjalnie dla swojej córki zagrał korsarza Jacka Sparrowa w Diseneyowskich "Piratach z Karaibów". Postać noszącego ciężki makijaż i zdumiewająco skomplikowaną fryzurę, łyskającego złotymi zębami niezrównoważonego pirata musiała sprawić dziecku wielką frajdę, ale Sparrow zachwycił również dorosłych - za korsarską ekstrawagancję Depp otrzymał swoją pierwszą nominację do Oscara. Johnny w ogóle wydaje się ostatnimi czasy doskonale bawić w kinie. Jego najnowsze role to seria brawurowych aktorskich pastiszy; w "Pewnego razu w Meksyku: Desperado 2" szalał jako krwawiący z obu oczodołów, oślepiony pistolero, w Sekretnym oknie zagrał znerwicowanego okularnika w stylu Woody'ego Allena. Sam Johnny komentuje swoje nowe, ekstrawaganckie role skromnie: "Nie udaję Kapitana Dziwaka. Po prostu robię to, co robię".
Johnny Deep urodził się w niewielkiej miejscowości w Kentucky. W dzieciństwie jego najbliższym przyjacielem był dziadek. Niestety zmarł, gdy chłopak miał siedem lat. Krótko po jego śmierci rodzice wraz z Johnnym, przenieśli się na Florydę. Długo tam nie pobyli i znów zmienili miejsce zamieszkania. Johnny źle znosił wędrowny styl życia. Na dodatek, kiedy chłopak miał 15 lat, jego rodzice rozwiedli się. Depp zaczął brać narkotyki, opuścił się w nauce.

W tych trudnych dla niego chwilach, Johnny nie pozostawał sam. Na pomoc ruszył mu wujek. Dzięki wypadom na koncerty muzyki gospel w Johnnym narodziło się zainteresowanie muzyką. Sam nawet zaczął grać na gitarze. Potem razem z zespołem grał w barach, gdzie zarabiał 25 dolarów tygodniowo. Wkrótce zaczęli grywać przed koncertami wielkich gwiazd. I tam poznał swą przyszłą żonę (związek nie trwał długo), która przedstawiła go Nicolasowi Cage'owi, a ten zaś swojemu agentowi. Droga do kariery stanęła przed Deppem otworem.

Jego debiutem była rola w "Koszmarze z ulicy wiązów". Film odniósł porażkę, a przyszła gwiazda stwierdziła, że nie chce więcej grać w beznadziejnych filmach.
Ogromną popularność przyniósł mu serial "21 Jump Street". Dzięki niemu sypały się coraz to nowsze propozycje -"Edward Nożycoręki", "Beksa", "Arizona Dream", aż w końcu "Co gryzie Gilberta Grape'a". W 1994 roku Depp wcielił się w postać najgorszego reżysera wszech czasów w filmie "Ed Wood". Ta rola zaowocowała współpracę z takimi reżyserami jak Jim Jarmusch, Jeremy Leven czy Terry Gilliam.
W 1997 roku Johnny zadebiutował po drugiej stronie kamery, reżyserując "Odważnego". Pomimo gwiazdorskiej obsady, film nie zyskał uznania.

Depp przeważnie grywał bohaterów buntowniczych i samotnych. Jako jeden z niewielu zdołał uwolnić się z młodzieńczego image'u i pozbyć się sławy "idola nastolatek". Stał się symbolem buntu i niezależności.

Jego życie prywatne było dość skomplikowane. Przez parę lat aktor spotykał się z aktorką Winoną Ryder, lecz pomimo zaręczyn i planowanego ślubu, związek się rozpadł. Kolejną partnerką była modelka Kate Moss. Pomimo zapewnień, że to największa miłość życia, z nią również się rozstał. W końcu trafił na Vanessę Paradis, z którą jest od 1998 roku i ma z nią dwójkę dzieci.
Johnny Depp urodził się w niezbyt przyjaznej dzielnicy USA. Swego dzieciństwa nie wspomina mile. Jego najbliższą osobą był dziadek, który zmarł gdy Johnny miał siedem lat. Natomiast rodzice przeprowadzali się ciągle z miejsca na miejsce. Chłopakowi się to nie podobało. W tych trudnych chwilach pomagał mu wujek. W wieku dwunastu lat Johnny dostał od mamy gitarę, która z czasem stała się jego prawdziwą pasją. Kiedy Johnny skończył lat piętnaście, jego rodzice rozwiedli się. Buntował się, rozrabiał i brał narkotyki. Mając szesnaście lat postanowił porzucić szkołę i zająć się muzyką. Pewnego dnia, poznał swą przyszłą żonę - Lori Allison. Przedtem zaś przedstawiła go Nicolasowi Cage'owi. Mimo iż na początku obaj nie przepadali za sobą z upływem czasu udało się im zaprzyjaźnić. Cage namówił Johnny'ego aby spróbował sił w aktorstwie i przedstawił go swemu agentowi. Następnie Depp dostał propozycję wystąpienia w filmie "Koszmar z Ulicy Wiązów". Wes Craven - reżyser filmu zapytał swą córkę, kto jej zdaniem powinien dostać rolę Glena, a dziewczyna wybrała Johnny'ego. Właśnie tak rozpoczęła się jego kariera filmowa. Teraz jest jednym z najwybitniejszych i najlepiej opłacanych aktorów.