15. Mastercard OFF CAMERA – rekord święta kina niezależnego

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/15.+Mastercard+OFF+CAMERA+%E2%80%93+rekord+%C5%9Bwi%C4%99ta+kina+niezale%C5%BCnego-146390
15. Mastercard OFF CAMERA – rekord święta kina niezależnego
źródło: Materiały prasowe

800 gości, 25 000 widzów i 270 dziennikarzy relacjonujących wydarzenia festiwalowe. Mastercard OFF CAMERA hucznie świętował swoje 15. urodziny. Co wydarzyło się w Krakowie?Krakowska Nagroda Filmowa ma nowego patrona. Został nim Andrzej Wajda – wielki przyjaciel młodego kina. W tym roku wyróżnienie trafiło do Marianne Blicher i jej "Miss Viborg". Z kolei z nagrodą dFlights wyjechali z Krakowa twórcy filmu "Piosenki o Miłości". Film "Sonata" Bartosza Blaschke otrzymał Nagrodę Publiczności, a grający w niej Michał Sikorski Mastercard Rising Star dla najciekawszego debiutanta. Nagrody Aktorskie trafiły do Magdaleny Żak i Adama Woronowicza.


Filmy oceniali najlepsi. Z powodu ilości statuetek i nominacji jury okazało się najbardziej oscarowym w historii Mastercard OFF CAMERA. W gronie jurorów znaleźli się Kim Magnusson, laureat dwóch Oskarów i siedmiu nominacji do tej nagrody, Trudie Styler, producentka filmowa i Grainne Humphreys, dyrektorka działającego od 20 edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Dublinie. To oni zdecydowali do kogo trafi 100 000 złotych w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych.

Wojciech Smarzowski przewodniczył pracom jurorów Konkursu Głównego "Wytyczanie Drogi". Razem z nim filmy reżyserów i reżyserek oceniała Anna Pinnock, laureatka Oscara za "Grand Budapest Hotel" i nominowana do nagrody za filmy: "Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć", "Tajemnice lasu", "Życie Pi", "Złoty kompas" i "Gosford Park". W Krakowie pojawił się również David Parfitt, który od ponad 30 lat pracuje jako niezależny producent filmowy, telewizyjny i teatralny. Ma na swoim koncie takie produkcje, jak "Henryk V", "Wiele hałasu o nic", "Szaleństwo króla Jerzego" czy "Zakochany Szekspir" (zdobywca siedmiu Oscarów i czterech nagród BAFTA), "Mój tydzień z Marilyn" i "Tajemnice Joan".

Festiwal okazał się czasem premier. Małgorzata Szumowska od lat wspiera kino niezależne. W 2018 roku była przewodniczącą Jury Konkursu Głównego Wytyczanie Drogi. Z kolei w 2015 roku jej "Body/Ciało" wygrało Konkurs Polskich filmów Fabularnych. Urodziny festiwalu postanowiła uczcić, decydując się, że to właśnie w Krakowie odbędzie się europejska premiera jej nowego filmu "Infinite Storm". Film będzie można oglądać w kinach od 27 maja.


Trwały ślad w postaci odcisku dłoni, który niebawem stanie się częścią Alei Gwiazd, zostawił w Krakowie Jerzy Skolimowski. Wybuchająca śmiechem publiczność, błyskotliwe riposty, erudycyjne prowadzenie Grażyny Torbickiej – tak wyglądało spotkanie z mistrzem. Uwaga skoncentrowała się na aktorskich wątkach w jego karierze. Reżyser ma na koncie 26 ról i to nie tylko w swoich filmach, ale także u światowej sławy reżyserów takich jak David Cronenberg, Tim Burton czy Volker Schlöndorff. Zagrał także w jednym z filmów o superbohaterach z uniwersum Marvela ("Avengers"), gdzie partnerowała mu Scarlett Johansson. Jerzy Skolimowski razem z festiwalową publicznością obejrzał "Fałszerstwo" Volkera Schlöndorffa.

Granice gatunkowe, obyczajowe i te wynikające z ról społecznych, w końcu granice geograficzne – to im poświęcony został tegoroczny Player Serialcon. Specjalna sekcja 15.Mastercard OFF CAMERA obfitowała w premiery. Widzowie zobaczyli czwarty sezon "Kontroli" i pierwszy odcinek drugiego sezonu "Nieobecnych" Player Original oraz pierwsze odcinki nowych seriali "Powrót" i "Odwilż".

Obok sprawdzonych sekcji, jak "Amerykańscy Niezależni. Big Dreamers" czy "Festiwalowe hity" w programie nie zabrakło sekcyjnych nowości "W zdrowym ciele zdrowy duch?", "Nieoczekiwane przymierza", "Wiek niewinności" czy "Przyszłość jest teraz". Propozycje z Konkursu Polskich Filmów Fabularnych były wyświetlane z ukraińskimi napisami. Pokazem specjalnym był film "Nosorożec" Olega Sencowa.

Bałkański folk z elektroniką rodem z Rumunii, indie-owe DIY, melorapowe opowieści,R’n’B i soulu sprzed trzech dekad – tak prezentował się muzyczny wehikuł czasu OFF SCENY. Festiwalową publiczność czekało siedem wieczorów i kilkanaście spotkań z najciekawszymi reprezentantami alternatywnych brzmień z Polski i ze świata.

Przez trzy dni (4-6 maja 2022) w Krakowie gościli będą polscy i zagraniczni eksperci, twórcy i producenci. Mocnym punktem programu było skupienie się na rynku adaptacji literackich i case study najnowszych polskich filmów. Na uczestników czekało m.in. spotkanie z nominowaną do Oscara, laureatką Europejskiej Nagrody Filmowej szwedzką producentką filmu "Przeżyć" Monicą Hellström, a także współorganizowane wspólnie z programem EAVE warsztaty z prezentacji i pitchingu projektu filmowego. Dodatkowym akcentem międzynarodowym były spotkania one – on – one, w czasie których polscy producenci rozmawiali z potencjalnymi partnerami koprodukcyjnymi. Program OFF CAMERA Pro Industry uzupełniły także warsztaty prawne, case study najnowszych polskich filmów i organizowane wspólnie z Torino Film Lab konsultacje scenariuszowe dla sześciu polskich projektów na wczesnym etapie rozwoju.

Relacje ze spotkań i recenzje festiwalowych filmów można znaleźć na www.offcamera.pl. Do zobaczenia podczas szesnastej edycji Festiwalu już niebawem!

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones