Filmy o dzieciństwie nie dla dzieci

Filmweb autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Filmy+o+dzieci%C5%84stwie+nie+dla+dzieci-137923
Filmy o dzieciństwie nie dla dzieci
Przygotowaliśmy dziś dla Was zestawienie pięciu ciekawych filmów o dzieciństwie oczami dzieci, ale niekoniecznie dla dzieci. Dajcie znać, czy je widzieliście i co jeszcze dopisalibyście do tej listy. 

Więcej filmowych propozycji znajdziecie w zakładce na stronie głównej #ZOSTAŃWDOMU

***


"Boyhood" (Chili)Film Richarda Linklatera – kręcony z odstępami przez 12 lat – opowiada o 12 latach z życia pewnej rodziny. W centrum wydarzeń znajduje się Mason, który wspólnie z siostrą Samanthą zostaje zabrany w emocjonalną, transcendentną podróż przez lata dzieciństwa aż do dorosłości. A my przeżywamy ją razem z nim. Dużo tu czułości, empatii i poczucia humoru. Gwarantujemy, że nie raz i nie dwa łza się Wam w oku zakręci. 

***

Choroba matki i przeprowadzka na wieś z ojcem to duże wydarzenie dla małych bohaterek filmu Hayao Miyazakiego. W oswojeniu strachu, niepewności i bólu pomaga im niezwykła postać, którą spotykają w lesie. Oglądając "Mojego sąsiada Totoro", przypomnicie sobie, jakim cudem jest dziecięca wyobraźnia. 

***
Obiektywnie sądząc, życie małej Hushpuppy mieszkającej z ojcem w rozpadającym się domu w okolicy zalanej wodą wygląda jak koszmar, ale dzięki dziecięcej super mocy, jaką jest niepohamowana fantazja, dziewczynka znajduje ratunek z magicznym świecie natury. Od grającej ją wybitnie zdolnej Quvenzhané Wallis nie da się oderwać oczu. 

***

"Jojo Rabbit" (Vod.pl)10-leni Jojo jest bystry i zdeterminowany – chce być przykładnym nazistą, a jego najlepszym przyjacielem jest sam Adolf Hitler. Jego dziecięca naiwność każe mu bezkrytycznie przyjmować wszystkie nakazy i zakazy wpajane w szkole. Ale do czasu. W końcu zacznie dostrzegać, że świat jest dużo bardziej skomplikowany. Film najlepiej podsumowuje zdanie naszego recenzenta: "Waititi z wyczuciem portretuje sielską, magiczną krainę dzieciństwa nawiedzaną przez upiory wojny".

***
O tym, że dzieciństwo może być przerażające i pełne lęków, łatwo zapomnieć. Najlepiej przypomina o tym film Spike'a Jonziego, który opowiada o chłopcu targanym zbyt trudnymi do udźwignięcia dla niego emocjami. Przełomowa będzie dla niego podróż na wyspę zamieszkałą przez niby pocieszne, a jednak i okrutne, zapatrzone w siebie stwory. Bardzo pouczająca lekcja.