Tom Hardy bohaterem legendarnej wyprawy na Antarktydę

Deadline / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Tom+Hardy+bohaterem+legendarnej+wyprawy+na+Antarktyd%C4%99-120035
Powraca pomysł przeniesienia na ekran historii legendarnej wyprawy na Antarktydę, której przewodził irlandzki podróżnik Ernest Shackleton. Film powstanie dla Studiocanal, a jego gwiazdą ma być Tom Hardy ("Zjawa").


Hollywood interesowało się postacią Shackletona na przełomie XX i XXI wieku. Wtedy wielkie widowisko biograficzne szykował Wolfgang Petersen. Kandydatami na odtwórcę głównej roli byli wtedy George Clooney i Mel Gibson. Ostatecznie Petersen zdecydował się na Russella Crowe'a. Mimo to film nigdy nie powstał. Zamiast tego w 2002 roku zrealizowano telewizyjny obraz "Shackleton" z Kennethem Branaghem w roli głównej.

Teraz fabułę nowego filmu przygotowuje Peter Straughan, autor scenariuszy "Szpiega" i "Franka". Kto całość wyreżyseruje, tego na razie nie wiadomo.

Shackleton trzykrotnie wyprawiał się na Antarktydę. Po raz pierwszy w 1901 roku jako członek ekspedycji Roberta Scotta, po raz drugi jako dowódca wyprawy na biegun południowy z 1907 roku (kiedy brakowało do bieguna 180 km musiał zawrócić z powodu braku żywności).

Jednak do historii przeszła jego trzecia wyprawa, która rozpoczęła się w sierpniu 1914 roku na barkentynie Endurance. 14 lutego 1915 roku lód skuł wodę i uwięził statek i załogę, która rozpoczęła walkę o przetrwanie. Załoga musiała opuścić statek Endurance w październiku 1915 roku, kiedy coraz grubsza pokrywa lodowa poważnie uszkodziła statek. 27 października 1915 roku Endurance został zmiażdżony i zatonął pod lodem. Cała załoga podjęła desperacką próbę dotarcia na kraniec kry lodowej ciągnąc za sobą 3 szalupy ratunkowe.

Po dotarciu na otwarte wody 28 osób załogi szczęśliwie dopłynęło do Wyspy Słoniowej, wchodzącej w skład archipelagu Szetlandów Południowych, gdzie rozbito obozowisko. Większość członków wyprawy pozostała na wyspie pod dowództwem Franka Wilda, zaś Shackleton przedostał się z pięcioma wybranymi przez siebie ludźmi w małej łodzi ratunkowej przez najburzliwsze morze świata na odległą o 1200 km Georgię Południową, aby sprowadzić pomoc dla swojej załogi.

Po dotarciu na Georgię Południową Shackleton był zmuszony pozostawić trzech niezdolnych do dalszej podróży członków załogi na południowym brzegu wyspy. Sam wraz z dwoma pozostałymi kompanami w desperackim marszu i resztkami sił pieszo pokonał masyw górski by dotrzeć do wielorybniczej przystani Stromness. 20 maja 1916 roku, po 36 godzinnym marszu wszyscy trzej dotarli do przystani. Wszyscy członkowie wyprawy zostali uratowani przez Shackletona do końca sierpnia 1916 roku. Wszyscy przeżyli ponad półtoraroczną tułaczkę po Antarktyce. [źródło: Wikipedia]