WYŚCIG PO OSCARY: "Kształt wody" i "Lady Bird" docenione

Award Daily / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/WY%C5%9ACIG+PO+OSCARY%3A+%22Kszta%C5%82t+wody%22+i+%22Lady+Bird%22+docenione-126237
W środę swoje nagrody przyznali krytycy z Chicago i Dallas-Fort Worth. Ci pierwsi dali się zauroczyć "Lady Bird", nagradzając ją w czterech kategoriach. Ci drudzy nie mogli wyjść z podziwu nad "Kształtem wody" i przyznali filmowi pięć wyróżnień.


Obie organizacje wzmocniły pozycję "The Square". Obraz zdobył dwa kolejne wyróżnienia dla filmu zagranicznego.

Faworyci w poszczególnych kategoriach (po 19 edycjach nagród):

FILM: "Uciekaj!" (6 nagród)
REŻYSER: Greta Gerwig - "Lady Bird" (4 nagrody); Jordan Peele - "Uciekaj!"; Guillermo del Toro - "Kształt wody"; Christopher Nolan - "Dunkierka" (po 3 nagrody)
SCENARIUSZ ORYGINALNY: "Uciekaj!" (12 nagród)
SCENARIUSZ ADAPTOWANY: "Disaster Artist" (4 nagrody)
AKTORKA PIERWSZOPLANOWA: Frances McDormand - "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri"; Sally Hawkins - "Kształt wody" (po 5 nagród)
AKTOR PIERWSZOPLANOWY: Timothée Chalamet - "Tamte dni, tamte noce" (5 nagród)
AKTORKA DRUGOPLANOWA: Laurie Metcalf - "Lady Bird" (10 nagród)
AKTOR DRUGOPLANOWY: Willem Dafoe - "The Florida Project" (11 nagród)
ANIMACJA: "Coco" (13 nagród)
FILM ZAGRANICZNY: "120 uderzeń serca"* (5 nagród); "The Square" (4 nagrody)
DOKUMENT: "Jane" (6 nagród); "Visages, villages" (5 nagród)
SCENOGRAFIA: "Blade Runner 2049" (5 nagród)
ZDJĘCIA: "Blade Runner 2049" (7 nagród)
MONTAŻ: "Baby Driver" (4 nagrody)
MUZYKA: "Nić widmo" (5 nagród)
EFEKTY SPECJALNE: "Wojna o planetę małp" (2 nagrody)
KOSTIUMY: "Piękna i Bestia" (2 nagrody)
*film nie zdobędzie Oscara, nie ma go na skróconej liście kandydatów

Filmy z największą liczbą wyróżnień (po 19 edycjach nagród):

"Uciekaj!" - 35 nagród
"Lady Bird" - 23 nagrody
"The Florida Project" - 20 nagród
"Kształt wody" - 19 nagród
"Tamte dni, tamte noce" - 18 nagród


Nagrody krytyków z Chicago:

Film: "Lady Bird"
Reżyseria: Christopher Nolan - "Dunkierka"
Aktor: Timothée Chalamet - "Tamte dni, tamte noce"
Aktorka: Saoirse Ronan - "Lady Bird"
Aktor drugoplanowy: Willem Dafoe - "The Florida Project"
Aktorka drugoplanowa: Laurie Metcalf - "Lady Bird"
Scenariusz oryginalny: "Uciekaj!"
Scenariusz adaptowany: "Tamte dni, tamte noce"
Film zagraniczny: "The Square"
Dokument: "Jane"
Animacja: "Coco"
Zdjęcia: "Blade Runner 2049"
Montaż: "Baby Driver"
Scenografia: "Blade Runner 2049"
Muzyka: "Nić widmo"
Obiecujący aktor/aktorka: Timothée Chalamet - "Tamte dni, tamte noce"
Obiecujący filmowiec: Greta Gerwig - "Lady Bird"

Nagrody krytyków z Dallas-Fort Worth:

Film: "Kształt wody"
Aktor: Gary Oldman - "Czas mroku"
Aktorka: Sally Hawkins - "Kształt wody"
Aktor drugoplanowy: Sam Rockwell - "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri"
Aktorka drugoplanowa: Allison Janney - "I, Tonya"
Reżyseria: Guillermo del Toro - "Kształt wody"
Zagraniczny: "The Square"
Dokument: "Miasto duchów"
Animacja: "Coco"
Scenariusz: "Lady Bird"
Zdjęcia: "Kształt wody"
Muzyka: "Kształt wody"
Film niezależny: "The Florida Project"