John Diehl 

John Henry Diehl

6,5
1 312 ocen gry aktorskiej
John Diehl
John Henry Diehl - aktor filmowy, telewizyjny i teatralny - urodził się 1 maja 1950 roku w Cincinnati (Ohio, USA). Wychował się w pobożnej, katolickiej rodzinie. Jego ojciec, John A. Diehl był inżynierem budowlanym, a matka, Mary, pracowniczką socjalną. Uczęszczał do St. Xavier High School w Cincinnati, które ukończył w 1968 roku. Potem mieszkał w Europie, m.in. w Holandii. W 1970 roku, zachęcony przez swą siostrę, Sarah Hope, absolwentkę szkoły teatralnej Neighborhood Playhouse School of the Theatre, zdecydował o przeprowadzce do Nowego Jorku. Aby się tam utrzymać pracował m.in. jako barman oraz bramkarz w klubach nocnych. W 1976 roku Diehl przeniósł się do Los Angeles. Zawsze lubił rysować i planował zająć się sztuką, jednak wkrótce zainteresował się graniem. Zaczął brać lekcje aktorstwa i już w 1979 roku dostał rolę w jednoaktówce "Action", napisanej przez Sama Sheparda.

Na ekranie Diehl debiutował w 1980 roku w produkcji telewizyjnej Richarda T. Heffrona "Pogłoska o wojnie", u boku Chrisa MulkeyaLaurence'a Fishburne'a i Brada Davisa. W tym samym roku wziął udział w przedsięwzięciu Padua Hills Playwrights Festival Murraya Mednicka, dzięki czemu później mógł współpracować z takimi twórcami jak Maria Irene Fornes czy John O'Keefe. W 1981 roku zagrał w "Ucieczce z Nowego JorkuJohna Carpentera z Kurtem Russellem w roli głównej. W tym samym roku wystąpił w obrazie "SzarżeIvana Reitmana u boku Billa Murraya. Później można go było zobaczyć m.in. w "W krzywym zwierciadle: WakacjeHarolda Ramisa czy "Taksiarze z WaszyngtonuJoela Schumachera.

W 1984 roku aktor zaczął grać w serialu Michaela Manna "Policjanci z Miami", gdzie wcielił się w detektywa Larry'ego Zito, partnera Stana Switeka, granego przez Michaela Talbotta. W produkcji występował przez trzy pierwsze sezony. Jego postać została uśmiercona na jego własne życzenie. Diehl twierdził, że rola w "Policjantach z Miami" nie pozwala mu się rozwijać i nie wnosi do jego warsztatu aktorskiego niczego nowego. Po rezygnacji z roli detektywa Zito, Diehl powrócił do Nowego Jorku. Jego zarobki bardzo zmalały, mimo to aktor odrzucał role w produkcjach telewizyjnych i postawił na udział w filmach fabularnych oraz występy w teatrze. W 1987 roku zagrał w nominowanym do Złotego Niedźwiedzia na festiwalu Berlinale filmie Alexa Coxa "Walker" z Edem Harrisem w roli tytułowej. W 1988 roku Diehl przeniósł się do Los Angeles, po tym jak został obsadzony w sztuce "A Lie of the Mind" Sama Sheparda w teatrze Mark Taper Forum.

W 1990 roku aktor wystąpił w horrorze "Ciemna strona KsiężycaD.J. Webstera w roli członka załogi statku kosmicznego. Rok później zagrał w dramacie Kena Russella "Być dziwką" z Theresą Russell w roli głównej. W 1992 roku wystąpił w porównywanym do "Synalka" obrazie "MikeyDennisa Dimstera. W 1993 roku zagrał epizod w nominowanym do Złotej Palmy w Cannes filmie Joela Schumachera "Upadek". W kolejnych latach wystąpił m.in w "KliencieSchumachera, wcielając się w przestępcę Jacka Nance'a. Później zagrał w wysokobudżetowych "Gwiezdnych wrotachRolanda Emmericha, "NixonieOlivera Stone'a oraz "Czasie zabijania", dzięki czemu po raz kolejny mógł współpracować z Schumacherem. W 1997 roku aktor ponownie zagrał w sztuce Sheparda, "Action".

W 2000 roku Diehl wystąpił w produkcji telewizyjnej Stephena Frearsa "Ocalić Nowy Jork", u boku Richarda DreyfussaGeorge'a Clooneya i Dona Cheadle. W tym samym roku zagrał w horrorze Janusza Kamińskiego "Stracone dusze". W 2004 Diehl został członkiem Actors Studio oraz wcielił się w postać weterana wojny w Wietnamie w "Krainie obfitościWima Wendersa, u boku Michelle Williams. Rok później aktor wystąpił na deskach teatru Mark Taper Forum w przedstawieniu "Life of Mine" z Holly Hunter. Następnie kilka ze sztuk również wyreżyserował. W 2014 roku zdobył nagrodę na Southampton International Film Festival, za główną rolę w filmie krótkometrażowym "Kahea" Waltera Dodsa.

John Diehl ma na swoim koncie także udział w wielu serialach. Zagrał m.in. w nominowanym do Złotego Globu obrazie "Piękna i bestia", "Nash Bridges", gdzie po wielu latach ponownie spotkał się na planie z Donem Johnsonem. Wystąpił również w nagrodzonym Złotym Globem "Świecie gliniarzy", "Miasteczku Point Pleasant" oraz nominowanym do Emmy "Almost Human". Jedną z pasji Diehla jest boks. Na ringu, w wadze średniej, zadebiutował 21 grudnia 1985 roku, stając do walki z Deboe Dickeringiem, którego pokonał w pierwszej rundzie. W 1986 roku artysta wycofał się z udziału w walkach bokserskich. W 1992 roku ożenił się z piosenkarką Julie Christensen, z którą ma syna Magnusa Jacksona.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 1 maja 1950

miejsce urodzenia: Cincinnati, Ohio, USA

wzrost: 183 cm

żona Julie Christensen (od 27.05.1992), syn Jackson (ur. 1993)
W 2002 roku wystąpił w reklamie samochodu Buick.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych