16. Millennium Docs Against Gravity: Polskie tytuły w programie

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/16.+Millennium+Docs+Against+Gravity%3A+Polskie+tytu%C5%82y+w+programie-132526
Zbliża się 16. Millennium Docs Against Gravity, największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce! W tym roku wzorem lat ubiegłych nie zabraknie premierowo prezentowanych polskich filmów – także tych na granicy filmu dokumentalnego i fabuły.


Borys Lankosz w swoim najnowszym filmie "Kobro / Strzemiński. Opowieść fantastyczna" przygląda się relacji być może najsłynniejszej pary polskich artystów. To niezwykły wizualnie esej z pogranicza filmu i teatru. Występują Agata Buzek, Łukasz Simlat i Małgorzata Hajewska-Krzysztofik.


Borys Lankosz to autor filmów fabularnych ("Rewers", "Ziarno prawdy", "Ciemno, prawie noc") i dokumentalnych ("Radegast", "Rozwój", "Autor Solaris"). Jego obrazy zdobyły wyróżnienia na wielu festiwalach, między innymi w Krakowie, San Francisco, Moskwie i Seattle. Polski kandydat do Oscara Rewers zdobył Złote Lwy na festiwalu w Gdyni, rekordową liczbę Orłów oraz Paszport Polityki.

Porywającą wizualnie i akustycznie opowieść o pracownikach Fabryki Ursus

W "Symfonii Fabryki Ursus" Jaśmina Wójcik upamiętnia losy pracowników warszawskiej fabryki. Fabryka Ursus była jednym z największych zakładów produkcji ciągników w Europie. Przez niemal cały XX w. stanowiła chlubę polskiego przemysłu. Upadek komunizmu stał się początkiem jej końca. Dziś ursuskie hale świecą pustkami lub popadają w ruinę. Dziesiątki tysięcy biografii pracujących tu ludzi wyrzucono na śmietnik historii. Film jest upamiętnieniem ich historii. Byli pracownicy Ursusa odtwarzają jeden dzień pracy zakładu, współtworząc porywającą wizualnie i akustycznie opowieść.


Historia wyprawy na K2 i akcji ratowniczej Adama Bieleckiego i Denisa Urubko

Dariusz Załuski w "Ostatniej górze" przybliża historię zimowej wyprawy na K2, drugi najwyższy szczyt Ziemi, Adama Bieleckiego i Denisa Urubko, którzy ruszyli na ratunek Elisabeth Revol i Tomaszowi Mackiewiczowi na niedalekim szczycie Nanga Parbat. W wyniku brawurowej akcji udaje się im uratować Elisabeth Revol. Jej partner Tomasz Mackiewicz zostaje pod Nanga Parbat na zawsze. Ratownicy wracają pod K2 i wznawiają wspinaczkę. Jednak piętrzące się trudności uwidaczniają różnice charakterów w obrębie grupy.

Film Jolanty Dylewskiej i sceny współreżyserowane przez Andrzeja Wajdę

Na najważniejszą nagrodę festiwalu Nagrodę Główną Banku Millennium – Grand Prix ma szansę film Jolanty Dylewskiej "Marek Edelman... i była miłość w getcie", przy którego scenariuszu współpracowała Agnieszka Holland, a Andrzej Wajda współreżyserował fabularyzowane sceny filmu.

Eric Bednarski w "Warszawie: mieście podzielonym" proponuje filmową podróż po czasach tragicznego i przymusowego podziału Warszawy – niegdyś wielokulturowego i wielowyznaniowego miasta.

Relacje z najbliższymi

W wyścigu o Grand Prix Banku Millennium weźmie udział także nagrodzony na prestiżowym festiwalu IDFA "In Touch" Pawła Ziemilskiego o wsi Stare Juchy, z której prawie jedna trzecia mieszkańców wyemigrowała do Islandii. To wzruszająca, intymna, uniwersalna opowieść o rodzinie, miłości i technologii, która w zmieniającym się świecie umożliwia kontakt między najbliższymi.

Relacje rodzinne są także tematem "Jazdy obowiązkowej" Ewy Kochańskiej, który także znalazł się w Konkursie Głównym. W filmie poznajemy ukraińskie małżeństwo z trójką dzieci, które zdecydowało się zamieszkać w Polsce w nadziei na lepszą przyszłość. Szansą dla ich córki Julii jest wygrana w zawodach łyżwiarskich. Ale czy podoła temu zadaniu?

Wyjątkowe biografie bohaterów i ich związek z miastem są tematem filmu "Diagnosis" Ewy Podgórskiej, który miał światową premierę na prestiżowym festiwalu IDFA w Amsterdamie. Tym postaciom przyglądamy się z bliska – kamera towarzyszy im w przestrzeni przypominającej gabinet psychoterapeuty. Poznajemy w ten sposób ich najskrytsze pragnienia, wspomnienia miłości i relacji z ważnymi dla nich ludźmi.

Tomasz Knittel w filmie "Złota" opowiada historię kamienicy na Złotej przyklejonej do ostatniego zachowanego fragmentu muru warszawskiego getta. Trzydziestopięcioletni Krzysztof, wnuk przedwojennej właścicielki kamienicy, która przetrwała Holocaust, odziedziczył ją w ramach reprywatyzacji. Zajmuje się nią wraz ze swoją żoną Idą. Ich życie, tęsknoty, niespełnienia i ideały przeplatają się z losami mieszkańców kamienicy. Złota to opowieść o poszukiwaniu swojego miejsca we współczesnym świecie i bolesne studium związku w kryzysie.

Ale to jeszcze nie wszystkie polskie tytuły tegorocznej edycji 16. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity. Największe w Polsce święto kina dokumentalnego odbędzie się 10-19 maja w Warszawie, Wrocławiu i Lublinie. W Gdyni festiwal odbędzie się w dniach 15-24 maja, w Katowicach 12-19 maja, w Bydgoszczy 11-19 maja.
Udostępnij: