Roman Polański gościem gali zamknięcia 24. FKE CINERGIA

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/Roman+Pola%C5%84ski+go%C5%9Bciem+gali+zamkni%C4%99cia+24.+FKE+CINERGIA-135403
Światowej sławy reżyser, laureat Oscara i Złotej Palmy, a także kilkudziesięciu innych nagród – Roman Polański – będzie gościem gali zamknięcia 24. Forum Kina Europejskiego CINERGIA. Autor m.in. "Pianisty", "Noża w wodzie" czy "Dziecka Rosemary" odbierze statuetkę Złotego Glana, którym łódzka impreza od lat honoruje niepokornych twórców filmowych idących pod prąd modom i trendom. Uczestnicy gali przedpremierowo zobaczą jego najnowsze dzieło – wyróżniony Wielką Nagrodą Jury i Nagrodą FIPRESCI w Wenecji obraz "Oficer i szpieg".


Urodzony w 1933 roku Roman Polański jest absolwentem Szkoły Filmowej w Łodzi. To właśnie tu od roku 1954 zdobywał reżyserskie szlify, a pod okiem pedagogów uczelni powstały jego pierwsze etiudy, jak m.in. "Dwaj ludzie z szafą" i "Gdy spadają anioły". Zaś z pomocą przyjaciół poznanych podczas łódzkich studiów zrealizował swój debiutancki "Nóż w wodzie" (1962), który przyniósł mu m.in. Nagrodę Krytyków na festiwalu w Wenecji i nominację do Oscara w kategorii "Najlepszy Film Zagraniczny".

To właśnie ta nominacja w dużej mierze zdecydowała o jego dalszej reżyserskiej karierze, otwierając przed nim drzwi zachodniego świata. Kolejny obraz – "Wstręt" (1965) nakręcił już w Paryżu, a produkcja ta zaowocowała Srebrnym Niedźwiedziem Berlinale. Potem była "Matnia" (1965) i Złoty Niedźwiedź w Berlinie. Zaś po "Nieustraszonych pogromcach wampirów" (1967) o Polańskiego upomniało się Hollywood, gdzie już rok później zrealizował, kultowe dziś, "Dziecko Rosemary" (1968). Największy, obok mającego aż 11 nominacji do Oscara "Chinatown" (1974), komercyjny hit w jego karierze. W 1976 roku w Europie powstał "Lokator", w którym reżyser osobiście zagrał główną rolę u boku Isabelle Adjani oraz Shelley Winters. Nakręcona przez niego trzy lata później "Tess" (1979) zdobyła trzy Oscary i dwie statuetki Cezara. W 1981 roku na krótko wrócił do Polski, by wystawić w warszawskim Teatrze na Woli "Amadeusza" Petera Shaffera. W połowie lat 80. reżyser ostatecznie już związał się z Francją, gdzie powstały także kolejne jego filmy "Piraci" (1986), "Frantic" (1988), "Gorzkie gody" (1992). W 1994 roku przeniósł na ekrany kin sztukę Ariela Dorfmana "Śmierć i dziewczyna", a 5 lat później pokazał światu "Dziewiąte wrota" oparte na powieści Artura Péreza-Revertego.