6. AFF: Reżyserski dorobek Clinta Eastwooda tematem retrospektywy

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/6.+AFF%3A+Re%C5%BCyserski+dorobek+Clinta+Eastwooda+tematem+retrospektywy-113710
American Film Festival oprócz nowości filmowych co roku przypomina dzieła klasyków amerykańskiego kina. Bohaterem tegorocznego przeglądu będzie obchodzący właśnie 85. urodziny Clint Eastwood, aktor, reżyser i producent – chyba najbardziej amerykański z amerykańskich twórców kina. Podczas 6. AFF skupimy się na jego reżyserskim dorobku i pokażemy wybór 10 produkcji jego autorstwa: od nagrodzonego Złotym Globem w 1988 roku filmu "Bird", przez obsypane Oscarami "Bez przebaczenia", po "Chłopców z Jersey" z 2014 roku. 


Wywodzący się z rodziny robotniczej Eastwood zaczął karierę filmową w latach 50. od aktorstwa. Wielką popularność przyniosły mu tzw. spaghetti westerny w reżyserii Sergia Leone ze słynną "Trylogią dolarową" na czele, a potem seria filmów o samotnym mścicielu - Brudnym Harrym. Stworzył w nich ikoniczny wizerunek milczącego twardziela mistrzowsko władającego bronią, który w świecie bez zasad przyjmuje na siebie rolę ostatniego sprawiedliwego. Gwiazdą pierwszej wielkości stał się jednak jako reżyser (za kamerą stanął w latach 70.), którego filmy wielokrotnie zdobywały najważniejsze nagrody filmowe – z Oscarami i Złotą Palmą włącznie oraz uznanie krytyków. Reżyserskie emploi Clinta Eastwooda jest imponująco różnorodne i obejmuje spektrum gatunkowe od westernu po melodramat. 

Retrospektywę rozpoczynamy i kończymy filmami, w których kluczową rolę pełni muzyka – ważna dla samego Eastwooda, miłośnika jazzu i kompozytora muzyki do niektórych swoich filmów. Pierwszy z nich – "Bird" (1988) jest biografią czarnoskórego trębacza jazzowego Charliego Parkera, w którego wcielił się znakomity Forest Whitaker. Z kolei wyprodukowany w 2014 roku "Chłopcy z Jersey"  to podana w musicalowej konwencji historia podróży na szczyt i upadku popularnego w latach 50. męskiego kwartetu wokalnego The Four Seasons. 

Na AFF będzie można zobaczyć takie wybitne dzieła w dorobku reżyserskim "Brudnego Harry’ego", jak "Rzeka tajemnic" (2003) czy "Gran Torino" (2008). Pierwszy z nich to mistrzowski thriller psychologiczny na podstawie powieści Dennisa Lehane'a: historia trzech przyjaciół z dzieciństwa, którzy po latach muszą wrócić do bolesnego epizodu z przeszłości. Wybitne kreacje stworzyli w filmie Sean Penn (Oscar w kategorii Najlepszy Aktor) i Tim Robbins (Oscar dla aktora drugoplanowego). W "Gran Torino" (nagrodzonym m.in. Cezarem dla najlepszego filmu zagranicznego) sam reżyser wcielił się w emerytowanego weterana z Korei - Walta Kowalskiego, rasistę, który nieoczekiwanie zostaje wciągnięty w życie azjatyckiej rodziny.

W  ramach przeglądu pokażemy też m.in. zaskakującą "Północ w ogrodzie dobra i zła" (1997) – kryminalną zagadkę rozgrywającą się wśród ekscentrycznych elit Savannah, czy "Medium" (2010), w którym dramat psychologiczny splata się z elementami nadprzyrodzonymi. Będzie można zobaczyć film "J. Edgar" (2011) - biografię kontrowersyjnego szefa FBI - J. Edgara Hoovera, z Leonardem DiCaprio w roli tytułowej, a także "Listy z Iwo Jimy" (2006), w których amerykańsko-japońskie walki w 1945 roku ukazane są z perspektywy żołnierzy… japońskich. 

Nie zabraknie oczywiście dwóch najgłośniejszych filmów w dorobku Clinta Eastwooda, które – tak się składa – są także dowodem na wybitne aktorskie możliwości tego giganta amerykańskiego kina. W melodramacie "Co się wydarzyło w Madison County" (1995) Eastwood stworzył ponadczasowy miłosny duet z Meryl Streep. Bezbłędna aktorsko opowieść wykracza poza schematy gatunku stając się przejmującym portretem miłości dwojga dojrzałych ludzi. Jednak na szczycie reżyserskich osiągnięć Clinta Eastwooda znajduje się "Bez przebaczenia" z 1992 roku, w którym zagrał zmęczonego życiem rewolwerowca decydującego się pomścić okaleczoną prostytutkę. Nagrodzony czterema  Oscarami film to powrót reżysera do westernowego gatunku, a zarazem obraz do dziś uznawany za ostatni klasyczny western i arcydzieło gatunku. 

Trwa sprzedaż karnetów

Na naszej stronie trwa sprzedaż karnetów filmowych. Warto spieszyć się z zakupem - do 6 października można je kupić za 200 zł. Od 7 października cena karnetu wyniesie 250 zł. Sprzedaż karnetów zakończy się 11 października (bądź wcześniej w razie wyczerpania się puli). Program 6. American Film Festival ogłoszony zostanie 7 października o godz. 12.00 na stronie festiwalu.

Before AFF: Ned Rifle w Muranowie

W czwartek 8 października o 20.00 zapraszamy do warszawskiego kina Muranów na pokaz specjalny filmu "Ned Rifle" Hala Hartleya, zapowiadający tegoroczną edycję American Film Festival. Hal Hartley oraz David Gordon Green są laureatami nagród Indie Star Award, będą gośćmi festiwalu oraz poprowadzą zajęcia typu masterclass podczas 6. AFF we Wrocławiu. Bilety na seans dostępne w kasie kina Muranów oraz na stronie www.muranow.gutekfilm.pl.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones