Najlepsze filmy z Barbie. Top 10 filmów, które warto obejrzeć

Filmweb autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Najlepsze+filmy+z+Barbie.+Top+10+film%C3%B3w%2C+kt%C3%B3re+warto+obejrze%C4%87-147989
Najlepsze filmy z Barbie. Top 10 filmów, które warto obejrzeć
źródło: Materiały prasowe
Barbie jaka jest, każdy widzi. A jednak znakiem rozpoznawczym słynnej lalki - także w jej wersji filmowej - jest to, że zmienia tożsamość, zawód i miejsce zamieszkania jak rękawiczki (rękawiczki zmienia zresztą równie chętnie). Opowiadające o przygodach Barbie filmy wyróżnia przecież to, że niemal każdy nich zabiera oglądające je dzieci do innego świata i innej historii. Barbie, niczym gwiazda kina, wciela się w kolejne postacie i ma już na koncie ponad trzydzieści filmów.

To produkcje z każdej możliwej kategorii: od ekranizacji słynnych bajek i baśni, przez nowe wersje klasycznych baletów, musicale, filmy przygodowe czy nawet science-fiction. Koniec końców wszystkie jednak należą do tej samej kategorii: "Barbie". Z racji na ilość animacji, których bohaterką jest Barbie, trudno nieraz odnaleźć się w tym gąszczu. Wybraliśmy więc dla Was te filmy, które najbardziej zapadły nam w pamięć, te które miały najciekawszy pomysł na ogranie popularnej zabawki, oraz te, w których sama Barbie wypadła najlepiej. Ostatecznie trzymaliśmy się jednej jedynej kategorii: filmy musiały nam się podobać. Zobacz, jakie tytuły wybraliśmy! 

TOP 10: Najlepsze filmy z Barbie w roli głównej

"Barbie z Jeziora Łabędziego" opiera się na połączeniu, które nie mogło się nie udać: Barbie plus balet Czajkowskiego. Ikoniczna blondynka występuje tu jako Odeta, którą okrutny czarownik zmienia w łabędzia. W nocy zachowuje jednak ludzką postać. Bohaterka będzie musiała uratować Zaczarowany Las bez względu na postać, jaką przyszło jej przybrać. Na dodatek zakocha się w niej przystojny książę Daniel. Mamy tu udane numery taneczne oraz niezwykle sympatyczny zwierzęcy drugi plan (na którym nie brak m.in. uroczego jednorożca), nic dziwnego, że to jeden z bardziej lubianych filmów z cyklu Barbie.


Wszyscy znamy filmy oparte na książkach Aleksandra Dumasa. Ale czy znacie ten, w którym wystąpiła Barbie? "Barbie i Trzy Muszkieterki" trzyma się przepisu na kino z kategorii "Barbie", zgodnie z którym główna bohaterka zostaje obsadzona w jakiejś klasycznej historii. Zarazem jednak produkcja zrywa ze stereotypem, że Barbie koniecznie musi wcielać się w jakąś księżniczkę (czy co najmniej damę). Bo kto powiedział, że Barbie nie może być Muszkieterką? Barbie bez sukni balowej, za to ze szpadą, to atrakcja sama w sobie. Do tego dochodzi wartka akcja (jest też montaż treningowy!) oraz przesłanie o tym, żeby uwierzyć w siebie i zawalczyć o swoje marzenia. I mamy kolejną solidną pozycję na liście.


W filmie "Barbie: Delfiny z Magicznej Wyspy" Barbie i jej siostry pomagają pewnej syrence uratować uwięzionego delfina. Bohaterki - jak to w filmach z kategorii "Barbie" bywa - uosabiają ideę siostrzanej siły, którą wyrażają wprost w śpiewanej na cztery głosy piosence. Z produkcji bije więc zdrowe "girl power", tym razem wzbogacone o pozytywne proekologiczne przesłanie. Mamy tu też ciekawą wersję Kena jako sympatycznego kolegi Barbie, bez cienia romantycznych zakusów. Koniec końców widzowską miłość kradną tu zresztą dla siebie nie tytułowe delfiny, a towarzyszące bohaterkom urocze szczeniaczki.


Obecność "Barbie w świecie gier" w tym zestawieniu może być odebrana jako kontrowersja. Filmowi daleko bowiem do statusu ulubieńca fanek/fanów, jakim cieszy się choćby "Księżniczka i żebraczka". Powodem może być nietypowa konwencja, odbiegająca od tego, jak zwykle wyglądają filmy o Barbie. Tym razem Barbie zostaje bowiem magicznie wciągnięta do ulubionej gry wideo i musi wziąć udział w wyścigach na wrotkach. Kolejne "poziomy" filmu utrzymane są w odmiennych "growych" stylistykach. Są levele inspirowane serią "Paper Mario", filmem "TRON", a nawet "Minecraftem". Bohaterka musi stawić czoła złowrogim wirusom i uratować zerojedynkowy świat, a przy okazji uczy się korzyści płynących z rywalizacji oraz tego, że zasady - zwłaszcza te krzywdzące – istnieją po to, by je łamać.


"Barbie: Gwiezdna przygoda" próbuje nieco odświeżyć konwencję serii. Zamiast baśniowej otoczki twórcy stawiają na science-fiction, a fabularny punkt wyjścia przypomina filmy z popularnych serii young adult takich jak "Więzień labiryntu", "Niezgodna" czy "Igrzyska śmierci". Nie brak jednak obowiązkowego girl power. Barbie wciela się w śmigającą na latającej desce kosmiczną surferkę. Bohaterka musi przezwyciężyć próbę zamknięcia świata w ramie sztywnych zasad i nauczyć się sztuki kompromisu. To morał, który małoletnie widzki i widzowie gładko przełożą to na swoje relacje z koleżankami, rodzeństwem, rodzicami. Wychodzi na to, że Barbie sprawdza się również w kosmosie.


Tym razem Barbie wciela się w Courtney, która musi połączyć siły z Eriką, aby uratować festiwal rocka przed zamknięciem. W wyniku zamieszania bohaterki zamieniają się miejscami, a sednem fabuły są próby dostosowania się dziewczyn do nowego środowiska. Księżniczka Courtney musi odnaleźć się na zlocie młodych gwiazd rocka, niepokorna Erika zajmuje natomiast jej miejsce na obozie dla arystokracji. Oczywiście wszystko zmierza do przesłania, że nie szata zdobi człowieka. Po drodze czeka nas jednak sporo wpadających w ucho piosenek. Nie dziwcie się więc, jeśli po seansie Wasze pociechy zainteresują się rock'n'rollem.


"Barbie w Dziadku do Orzechów" to film, który zasługuje na miejsce na liście choćby ze względu na swoją historyczną wartość. To bowiem pierwsza część serii, początek długiej listy filmowych wcieleń Barbie. Tym razem dostajemy luźną ekranizację "Dziadka do orzechów" E. T. A. Hoffmanna z muzyką opartą na balecie Czajkowskiego. Bohaterką jest Klara, która otrzymuje drewnianą figurkę tytułowego Dziadka do Orzechów. W nocy odkrywa zaś, że jej nowa zabawka żyje. Cykl o przygodach Barbie nigdy nie urzekał płynną animacją, ale "Barbie w Dziadku do Orzechów" bardzo się już pod tym względem zestarzała. Czar jednak pozostał.


Bohaterkami filmu "Barbie i Diamentowy Pałac" są dwie najlepsze przyjaciółki, Liana i Alexa. Aby ocalić koleżankę mieszkającą po drugiej stronie zaczarowanego lustra, dziewczyny wyruszają w podróż, aby odnaleźć Diamentowy Pałac. W niebezpiecznej misji wesprze je muzyka, dwa prześliczne szczeniaczki oraz - oczywiście - siła ich przyjaźni. Filmy z serii "Barbie" z reguły są najlepsze, kiedy w centrum historii jest dziewczyńską przyjaźń. Trudno więc się dziwić, że "Barbie i Diamentowy Pałac", gdzie właśnie przyjaźń okazuje się prawdziwym skarbem, to jedna z lepszych części - tym bardziej, że nie brak tu również takich atrakcji jak smoki czy magiczne zamki.


Szczęśliwe życie Barbie i jej 11 sióstr zostaje zakłócone przez pojawienie się chciwej kuzynki ich ojca. Barbie odkrywa jednak przejście do magicznego świata, gdzie siostry będą mogły dalej tańczyć. Fabularny punkt wyjścia filmu "Barbie i 12 Tańczących Księżniczek" stawia twórcom wyzwanie, z którego udaje im się wyjść z klasą: mamy tu aż dwanaście bohaterek! Jakimś cudem każda ma jednak własną osobowość, co pięknie pracuje na przesłanie o potrzebie kreatywności oraz siostrzanej solidarności. Oczywiście to ten film z serii "Barbie", który najbardziej zainteresuje miłośniczki (i miłośników) tańca i trzeba powiedzieć, że tańczące siostry wypadają zdecydowanie na plus.


"Księżniczka i żebraczka" to ulubiony film wszystkich fanek i fanów Barbie, powszechnie uznawany za najlepszą część serii. Historia jest luźno inspirowana "Królewiczem i żebrakiem" Marka Twaina. Mamy zatem opowieść o księżniczce, która zamienia się miejscami z uderzająco podobną do niej dziewczyną, żeby - oczywiście - odnaleźć miłość. Zamiana miejsc dostarcza mnóstwo fabularnych atrakcji, piosenki trzymają poziom, a Preminger (któremu głosu w oryginale użyczył Martin Short) to rewelacyjny czarny charakter. Naczelny morał serii o przygodach Barbie - przesłanie o sile przyjaźni - wybrzmiewa oczywiście z pełną mocą.


Które jeszcze filmy z serii o przygodach Barbie umieścilibyście na liście? "Barbie jako Księżniczka Wyspy", "Barbie i Akademia Księżniczek", a może "Barbie jako Roszpunka"? Wypisujecie w komentarzach swoje typy.

Zapraszamy również do innych zestawień: zobacz top najlepszych filmów o Scooby-Doo, top najlepszych filmów dla dzieci i top najlepszych filmów o magii.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones