Najlepsze filmy dla dzieci. Top 19 filmów, które warto zobaczyć

Filmweb autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Najlepsze+filmy+dla+dzieci.+Top+19+film%C3%B3w%2C+kt%C3%B3re+warto+zobaczy%C4%87-137945
Najlepsze filmy dla dzieci. Top 19 filmów, które warto zobaczyć
Jakie są najlepsze filmy dla dzieci? Które bajki  najbardziej trafią do serc najmłodszych widzów?  Zobacz, po jakie tytuły warto sięgnąć, jeśli planujecie seans z pociechami.

RANKING NAJLEPSZYCH FILMÓW DLA DZIECIStaraliśmy się, by nasze propozycje były zróżnicowane.  Wśród nich znalazły się zarówno filmy na podstawie książek, filmy animowane, produkcje z Hollywood, Europy i Azji.  "Alicja w krainie czarów" idzie tu pod rękę z "E.T.", a "Król Lew" z "Moim sąsiadem Totoro".  Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Dzięki nam będziesz wiedział, co oglądać z dziećmi.


Koniecznie przeczytajcie też nasze wcześniejsze rankingi. Znajdziecie w nich m.in. najlepsze filmy o narkotykach, najlepsze filmy romantyczne i najlepsze filmy na podstawie książek.


19
plakat filmu Iniemamocni
FILM
The Incredibles
55 min.
2004
6,9 139 994 oceny społeczności
3 345 chce zobaczyć
Fenomenalne kino superbohaterskie, a zarazem ciepła i inteligentna komedia o dysfunkcyjnej rodzinie. Historia pary emerytowanych herosów, którzy wychowują troje dzieci i wiodą życie szarych obywateli. Kiedy jednak pan domu znajdzie się w niebezpieczeństwie, obdarzeni niezwykłymi mocami członkowie familii wyruszą na akcję ratunkową. Zasłużony Oscar 2005 dla najlepszej animacji.

18
plakat filmu Shrek
FILM
30 min.
2001
7,8 818 494 oceny społeczności
13 290 chce zobaczyć
Mało kto dziś pamięta, że animowana komedia ze studia Dreamworks rozpoczęła triumfalny marsz przez kina od... udziału w szacownym konkursie głównym na festiwalu w Cannes. Film Andrew Adamsona i Vicky Jenson zachwycił publikę wywrotowym humorem, inteligentną zabawą z konwencją bajki oraz masą popkulturowych nawiązań. Wszystko to sprawiło, że na seansie świetnie bawili się zarówno najmłodsi widzowie jak i ich rodzice. Tytułowy bohater, aspołeczny ogr, musi uratować zamkniętą w wieży księżniczkę. Razem z gadatliwym osiołkiem wyrusza na wyprawę po baśniowej krainie.

17
plakat filmu Aladyn
FILM
Aladdin
30 min.
1992
7,4 62 362 oceny społeczności
3 291 chce zobaczyć
kraj
reżyser
Rewelacyjna animacja, klimat baśni z 1001 nocy, muzyka i dźwięk warte w sumie pięć nominacji do Oscara - wszystkie te zalety "Aladyna" bledną przy najważniejszym atucie animowanej bajki, którym jest Robin Williams. Wcielający się w postać dżina komik prowadzi estetykę, z jaką kojarzymy filmy Disneya, w strony dotychczas dla niej niedostępne. W efekcie klasyczna bajka nabiera postmodernistycznych pazurków. Ubogi Aladyn odnajduje cudowną lampę z Dżinem i próbuje zdobyć miłość księżniczki Dżasminy, lecz na drodze staje mu wezyr Dżafar.

16
plakat filmu Ratatuj
FILM
Ratatouille
51 min.
2007
7,3 274 418 ocen społeczności
7 721 chce zobaczyć
Animacja Pixara to poruszający portret kucharza-artysty oraz opowieść o tym, że warto wierzyć w marzenia. Tytułowy bohater - uwielbiający gotować szczurek Remy - na skutek splotu szczęśliwych okoliczności trafia do ekskluzywnej paryskiej restauracji. Nie trzeba wiele czasu, by sympatyczny zwierzak wywrócił gastronomiczny świat do góry nogami. Ostrzegamy: nie oglądajcie z pustym żołądkiem!

15
plakat filmu Kraina lodu
FILM
Frozen
48 min.
2013
7,5 258 275 ocen społeczności
13 823 chce zobaczyć
"Kraina lodu" to film, w którym klasyczna bajka o Królowej Śniegu zostaje błyskotliwie przekuta w opowieść o sile siostrzeństwa. Obalając romansowe klisze, twórcy nie zapominają jednak opowiedzieć zajmującej historii, dać nam kultową postać bałwanka Olafa i zaśpiewać jeden z najbardziej popularnych przebojów, jakim mogą pochwalić się filmy animowane studia Disneya: "Let It Go", czyli "Mam tę moc". Kiedy posiadająca moc kontroli nad śniegiem i lodem Elsa sprowadza srogą zimę na swoje królestwo, Anna wyrusza w podróż, aby odszukać siostrę oraz zakończyć pogodowe anomalie.

14
plakat filmu Kevin sam w domu
FILM
Home Alone
43 min.
1990
7,1 412 634 oceny społeczności
6 089 chce zobaczyć
Familijny klasyk Chrisa Columbusa jest jak choinka i makowiec - nie mogą się bez niego odbyć żadne święta Bożego Narodzenia. Tytułowy bohater (fenomenalny Macaulay Culkin)  to rezolutny 8-latek, który na skutek feralnej pomyłki zostaje sam w rodzinnym gnieździe i musi bronić go przed parą gamoniowatych złodziejaszków. "Kevina" trzeba zobaczyć wspólnie z całą familią - to zabawna, a zarazem niezwykle ciepła opowieść o tym, że wszędzie dobrze, ale w domu z najbliższymi najlepiej. 

13
plakat filmu Niekończąca się opowieść
FILM
Die Unendliche Geschichte
42 min.
1984
7,3 72 732 oceny społeczności
6 906 chce zobaczyć
"Niekończąca się opowieść" to kolejny po "Labiryncie" film, który zajmuje szczególne miejsce w sercach kinomanów wychowanych na przełomie ostatnich dekad XX wieku. Historia młodziutkiego Bastiana, który wchodzi w posiadanie książki będącej kluczem do świata fantazji. Wkrótce okazuje się, że krainie grozi zagłada i tylko bohater może jej zapobiec. Po obejrzeniu wzruszającej bajki Wolfganga Petersena całe pokolenie najmłodszych widzów miało marzenia, by odbyć lot na grzbiecie smoka Falkora przy dźwiękach tytułowej piosenki Limahla.

12
plakat filmu Opowieści z Narnii: Lew, czarownica i stara szafa
FILM
The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe
23 min.
2005
7,0 276 364 oceny społeczności
9 890 chce zobaczyć
"Lew, czarownica i stara szafa" to wystawne widowisko fantasy na podstawie pierwszej z kultowej serii książek C.S. Lewisa. Czwórka rodzeństwa odkrywa, że niepozorna szafa stanowi bramę do baśniowej krainy. Bohaterom przyjdzie zmierzyć się ze złą czarownicą (Tilda Swinton), która sprowadziła do Narni wieczną zimę. Twórcom udało się zgrabnie połączyć  familijny film przygodowy oraz chrześcijańską z ducha opowieść o odkupywaniu grzechów, zmartwychwstaniu i zbawieniu.

11
plakat filmu Alicja w Krainie Czarów
FILM
Alice in Wonderland
48 min.
2010
7,1 360 402 oceny społeczności
32 263 chce zobaczyć
"Alicja w krainie czarów" to megahit studia Disney na podstawie książki Lewisa Carrolla. Alicja (Mia Wasikowska) powraca do magicznej krainy z dzieciństwa, by wraz ze starymi przyjaciółmi i stawić czoła demonicznej Czerwonej Królowej. Widowiskowe efekty specjalne, przesycony surrealizmem klimat oraz niezawodny Johnny Depp w roli Szalonego Kapelusznika sprawiły, że film familijny Tima Burtona  zapragnęli zobaczyć widzowie na całym świecie.

10
plakat filmu Labirynt
FILM
Labyrinth
41 min.
1986
7,1 15 205 ocen społeczności
12 840 chce zobaczyć
Młodziutka Jennifer Connelly w roli Sary, której mały brat zostaje porwany przez gobliny. Aby uratować chłopczyka, bohaterka musi wyruszyć w podróż po tajemniczej krainie i pokonać najeżony niebezpieczeństwami tytułowy labirynt. Po seansie mrocznej bajki Jima Hensona pod powiekami zostają urzekające obrazy  czarodziejskiego świata, a w uszach dźwięczą piosenki wykonywane przez wcielającego się w króla goblinów Davida Bowie'ego. Dla kinomanów, których dzieciństwo przypadło na przełom lat 80. i 90. - dzieło kultowe.

9
plakat filmu Czarnoksiężnik z Oz
FILM
The Wizard of Oz
38 min.
1939
7,4 26 256 ocen społeczności
8 378 chce zobaczyć
Nierdzewny klasyk hollywoodzkiego kina zrealizowany na podstawie powieści L. Franka Bauma. Historia rezolutnej Dorotki, która wraz z psem Toto ląduje w czarodziejskiej krainie. Spotkani na drodze Tchórzliwy Lew, Strach na Wróble i Cynowy Drwal pomagają dziewczynce stawić czoła złej czarownicy i odnaleźć tytułowego maga. Choć realizacja filmowej bajki okupiona była wieloma problemami, a przez plan przewinęło się w sumie pięciu reżyserów, "Czarnoksiężnik" spotkał się z gorącym przyjęciem wśród widzów i krytyków, a także zdobył Oscary za najlepszą muzykę i piosenkę "Over the Rainbow".

8
plakat filmu Harry Potter i Kamień Filozoficzny
FILM
Harry Potter and the Sorcerer's Stone
32 min.
2001
7,5 421 696 ocen społeczności
8 898 chce zobaczyć
Seria filmów na podstawie książek J.K. Rowling zarobiła górę galeonów i z miejsca stała się klasykiem kina dziecięcego. Tytułowy bohater w dniu 11. urodzin odkrywa, że odziedziczył po nieżyjących rodzicach magiczne zdolności. Wkrótce rozpoczyna naukę w szkole dla czarodziejów i staje do walki czarnoksiężnikiem, który uczynił go sierotą. Wciągająca historia, zapierająca dech w piersiach inscenizacja oraz rewelacyjna obsada sprawiają, że podróż po ekranowej krainie czarów jest czystą przyjemnością.

7
plakat filmu Paddington 2
FILM
43 min.
2017
7,5 11 494 oceny społeczności
5 647 chce zobaczyć
Familijna komedia na podstawie kultowego cyklu książek dla dzieci pióra Michaela Bonda. Tym razem tytułowy pocieszny miś w przydużym kapeluszu zostaje wplątany w kradzież cennego manuskryptu i trafia do więzienia. Z pomocą rodziny Brownów oraz kumpli spod celi bohater próbuje odzyskać dobre imię i znaleźć prawdziwego złodzieja. Intryga rodem z Hitchcocka, zgryźliwy brytyjski humor, fantastyczna obsada oraz mnóstwo wdzięku i ciepła - wszystko to sprawia, że "Paddington 2" to przykład świetnego filmu dla dzieci.

6
plakat filmu Mój sąsiad Totoro
FILM
Tonari no Totoro
25 min.
1988
7,8 63 489 ocen społeczności
20 076 chce zobaczyć
Film, który uczynił Hayao Miyazakiego międzynarodową gwiazdą animacji, a studio Ghibli - japońskim dobrem narodowym. Przesiąknięta mistycyzmem, niezwykle wzruszająca opowieść o tym, jak wielką siłę mają dziecięce marzenia. Historia dwóch sióstr, które wraz z ojcem przeprowadzają się na wieś. Poznają tam zamieszkujące pobliski las magiczne stworzenia na czele z tytułowym Totoro. Nowi towarzysze pomagają dziewczynkom ukoić tęsknotę za przebywającą w szpitalu matką.

5
plakat filmu Toy Story
FILM
20 min.
1995
7,4 185 165 ocen społeczności
3 965 chce zobaczyć
Pierwsza pełnometrażowa animacja w dorobku studia Pixar, która dała początek jednej z najwspanialszych serii  w historii X Muzy. Opowieść o rywalizacji pary zabawek - kowboja Chudego oraz Baza Astrala - o względy małego Andy'ego zamienia się w oszałamiający miks gatunków. Komedia idzie tu pod rękę z kinem akcji, a film przygodowy z roztapiającym serca bromance'em. Plus nominowana do Oscara piosenka "Ty druha we mnie masz" w polskim wykonaniu Stanisława Soyki.

4
plakat filmu WALL·E
FILM
38 min.
2008
7,6 289 379 ocen społeczności
23 728 chce zobaczyć
Jeden z naszych ukochanych filmów studia Pixar. Historia uroczego robota, który próbuje uprzątnąć opuszczoną przez ludzi Ziemię. Życie bohatera wywraca się do góry nogami, gdy na planetę trafia niespodziewanie EVE – przepiękna, nowoczesna maszyna poszukująca oznak życia. "WALL.E" to zarazem komedia romantyczna, która zachwyciłaby Charliego Chaplina, widowiskowy film science fiction oraz opowieść z proekologicznym przesłaniem. Top topów.

3
plakat filmu Czerwony balonik
FILM
Le ballon rouge
34 min.
1956
7,7 1 854 oceny społeczności
2 726 chce zobaczyć
Mająca w sobie mnóstwo ciepła, humoru i poezji historia małego Pascala, którego najlepszym przyjacielem staje się tytułowa zabawka. Między chłopcem a balonikiem rodzi się silna więź oparta na zaufaniu oraz opiece. Czas okazał się niezwykle łaskawy dla "Czerwonego balonika". Choć od premiery minęło ponad 60 lat fenomenalnie zrealizowany, dający szerokie pole do interpretacji film familijny Alberta Lamorisse'a nie stracił nawet odrobiny czaru. To wciąż piękny hymn na cześć dzieciństwa, który trafi do serc zarówno najstarszych jak i najmłodszych widzów. 

2
plakat filmu E.T.
FILM
E.T. the Extra-Terrestrial
55 min.
1982
7,1 132 573 oceny społeczności
16 277 chce zobaczyć
Nominowany do Oscara w 9 kategoriach jeden z największych hitów kasowych w historii kina. Opowieść o chłopcu, który razem z przyjaciółmi pomaga sympatycznemu kosmicie umknąć przed rządowym pościgiem i powrócić na rodzinną planetę. Reżyser Steven Spielberg perfekcyjnie miksuje tu takie gatunki jak familijny film przygodowy, komedia, science fiction oraz melodramat. Podczas oglądania finałowych scen nawet najwięksi twardziele ocierać z policzków łzy wzruszenia.

1
plakat filmu Król Lew
FILM
The Lion King
29 min.
1994
8,2 562 408 ocen społeczności
17 365 chce zobaczyć
"Król Lew" to top topów, kulminacja powrotu studia Disney do formy w latach 90. Inspirowany Szekspirowskim "Hamletem" i osadzony w barwnej scenerii afrykańskiej sawanny film animowany łączy poważne, dramatyczne tony z beztroską rysunkową komedią, tworząc ideał kina zarówno dla dzieci, jak i dorosłych - najlepsze spełnienie formuły Walta Disneya. Historia młodego lwa Simby, który musi stawić czoła swojemu przeznaczeniu i dowieść, że jest godny, by pójść śladem swojego ojca i zjednoczyć wszystko zwierzęta. Plus niezapomniane piosenki Eltona Johna.