Najlepsze seriale o średniowieczu. Top 10 seriali, które warto obejrzeć

autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Najlepsze+seriale+o+%C5%9Bredniowieczu.+Top+10+seriali%2C+kt%C3%B3re+warto+obejrze%C4%87-149898
Najlepsze seriale o średniowieczu. Top 10 seriali, które warto obejrzeć
źródło: materialy promocyjne
Wybieraliśmy już najlepsze filmy o średniowieczu, a teraz przenosimy się na małe ekrany. Czas na seriale o wielkich intrygach na szczycie władzy, rycerskich romansach, podbojach i porażkach, które zmieniły bieg historii. Swoich przedstawicieli znajdą tu owiane złą sławą familie ("Rodzina Borgiów", "Dynastia Tudorów"), postaci historyczne od Marco Polo do Henryka VIII, a także europejskie mocarstwa rozciągające się przez cały kontynent. Ranking zawiera produkcje powiązane z rzeczywistymi wydarzeniami, dlatego nie uwzględniliśmy w nim dziesiątek wspaniałych seriali fantasy, które inspirowały się średniowieczem, na czele z "Grą o tron". Jak można przekonać się przy oglądaniu tych tytułów, historia stworzyła co najmniej równie fascynujące opowieści.

Sprawdźcie też nasze inne rankingi, m.in. najlepsze seriale o wikingach, najlepsze filmy o rycerzach czy najlepsze filmy o starożytności.

Wybieramy najlepsze seriale historyczne o średniowieczuByć może to teza kontrowersyjna, ale ranking zawierający najlepsze seriale historyczne z omawianego okresu nie byłby kompletny bez obecności "Marco Polo". Ten tytuł powstawał najpierw w stacji Starz, która przed przystąpieniem do zdjęć odsprzedała prawa platformie Netflix - były to lata dopiero pierwsze kroki serwisu w kierunku postaci hegemona, jakiego znamy dziś. 90 milionów dolarów uczyniło z serialu jedną z najdroższych produkcji telewizyjnych w historii - jednocześnie odpowiedź dla święcącej pierwsze komercyjne sukcesy "Gry o tron" od HBO. Ostatecznie ze starcia zwycięsko wyszli przedstawiciele Westeros - "Marco Polo" powstawał ledwie przez dwa sezony, które wyemitowano w latach 2014-2016. Opowieści o sławetnym podróżniku nie sposób odmówić realizacyjnego rozmachu i właściwego dla tego typu seriali interesującego świata przedstawionego, który rozmył się wraz z trwaniem kolejnych odcinków. Tytuł ma już swoje lata, ale być może to właśnie czasowy dystans pozwoli dzisiejszym oglądającym odkryć zalety, dla których wciąż warto obejrzeć serial.

Zwiastun serialu "Marco Polo"
Platforma Netflix ochoczo inwestuje w produkcje z różnych krajów - także w seriale historyczne. Między innymi to Turcy stworzyli swoje widowisko opowiadające o początkach Imperium Osmańskiego, które najechało na Konstantynopol. "Rozkwit imperiów: Osmanowie" to tytuł opowiadający o podbojach Mehmeda II, sułtana, któremu udało zdobyć się legendarne miasto i utworzyć w nim swoją stolicę. Nie jest to jednak produkcja w pełni fabularna - narrację przerywają historycy, którzy tłumaczą przebieg wydarzeń z perspektywy znanych nam współcześnie faktów. Dzięki temu serial nie wychodzi z roli rozrywki, pamiętając o swoim rodowodzie zakorzenionym w minionych czasach.


Seriale opowiadające o historii tak zwanych "wieków ciemnych" to nierzadko opowieści o pojedynczym rodzie, który dzięki swoim wpływom walczy o niezachwianą pozycję i pieniądze. Ta formuła zastosowana została przy produkcji "Medyceusze: Władcy Florencji". Choć to opowieść o włoskiej rodzinie, mamy do czynienia z tytułem z Anglii. Akcja serialu rozgrywa się 600 lat temu, gdy u progu nowej epoki głową familii zostaje Kosma, syn zmarłego niedawno Giovanniego. Sezony drugi i trzeci to kontynuacja opowieści skupiona na ich potomkach. Na przestrzeni 24 odcinków twórcy opowiadają historię władzy na koniec średniowiecza. Medyceusze byli w końcu rodziną sponsorską, dzięki której powstało wiele dzieł sztuki zaliczanych do przełomu renesansu. W obsadzie znany z "Gry o tron" Richard Madden, Annabel Scholey, Guido Caprino, Stuart Martin, Dustin Hoffman czy Brian Cox.


Serial "Upadek królestwa" ("The Last Kingdom") powstał oryginalnie dla BBC jako ekranizacja cyklu "Wojny wikingów" autorstwa Bernarda Cornwella. Główną rolę gra Alexander Dreymon, który wciela się w Uhtreda z Bebbanburga, wychowanego jako wiking i osieroconego wojownika przypadkiem trafiającego w sam środek wielkiej historii. Jego życie prowadzi do zjednoczenia brytyjskich ludów podczas najazdu Duńczyków na Wyspy. Towarzyszy mu konflikt moralny - rozdarcie między ziemią swoich przodków z Anglii, a tym samym ludem, który przyjął go pod swoje ramiona i wychował. Wśród pozostałych seriali historycznych tytuł wyróżnia się rozmachem i utrzymaniem w ramach historycznego prawdopodobieństwa. Po pierwszych dwóch sezonach produkcję przejął Netflix, który ostatecznie zakończył emisję w 2022 roku. Na ekranie w "The Last Kingdom" pojawiają się także m.in. Adrian Bower, David Dawson, Eva Birthistle i Ian Hart.


Losy Henryka VIII rozpalają umysły twórców filmów i seriali niż nawet długowieczne rządy królowej Wiktorii, a potem jej praprawnuczki Elżbiety pokazane w "The Crown". Historia szalonego władcy postanowili po raz kolejny pokazać w produkcji Michaela Hirsta "Dynastia Tudorów". Późnośredniowieczna opowieść to odpowiedź na wyuzdaną - pełną śmierci, intryg i seksu - wersję historii, którą rozpromował później serial "Rodzina Borgiów". Rozgrywka o królewski tron nie ma zasad - wygrywa naprawdę najlepszy, czyli najsprytniejszy i najbardziej bezwzględny. Despotyczny władca wymienia swoje kolejne żony, walczy z instytucją Kościoła, zostając jednym z najsłynniejszych królów w Anglii i Europie. W roli Henryka VIII Jonathan Rhys Meyers. Ostatni sezon wyemitowano w 2010 roku.


5

Filary Ziemi

The Pillars of the Earth
1h
Fabuła powieści Kena Folletta, która stanowiła podstawę scenariusza serialowych "Filarów ziemi", rozgrywa się w XII wieku. Osią jest wieloletnia budowa katedry w fikcyjnym mieście Kingsbridge. Wydarzenia zbiegają się z trudnym okresem w życiu Anglii, gdy walka o tron doprowadza do wybuchu wojny domowej. Na kartach kilkusetstronicowej książki została stworzona historia zawierająca w sobie pomniejsze wątki drugoplanowych bohaterów tworzące zajmujący mariaż tematów. Naprawdę gęsty klimat bezkompromisowego życia w mrocznych czasach udało się świetnie oddać na ekranie. Jeśli szukacie szukacie rycerskich pojedynków, krwawych intryg i romansów, trafiliście pod właściwy adres. Produkcja ma swoją kontynuację w postaci ekranizacji kolejnej powieści autora - "Świat bez końca".


Długa tradycja adaptacji szekspirowskich to udane widowiska historyczne właśnie o okresie średniowiecza. BBC zrealizowało produkcję "The Hollow Crown" na podstawie tak zwanej drugiej tetralogii, czyli cyklu czterech kronik opowiadających o losach czterech angielskich władców. Choć serial może odrzucać klasyczną formą podania, warto dać mu szansę, ponieważ odwdzięcza się świetnie zagranymi rolami szekspirowskich bohaterów. Na ekranie sama śmietanka brytyjskiego aktorstwa: Ben Whishaw, Jeremy Irons, Tom Hiddleston, Benedict Cumberbatch, Patrick Stewart, David Suchet, Julie Walters czy Rory Kinnear.


Serial "W komnatach Wolf Hall" to kolejna produkcja o burzliwych latach rządów Henryka VIII. Tym razem ekranizacja dwóch powieści Hilary Mantel skupia się na przełomowym momencie w życiu władcy: założeniu kościoła anglikańskiego i poślubieniu Anny Boleyn. Mark Rylance jako Thomas Cromwell, Jonathan Pryce jako kardynał Wosley, a także Damian Lewis jako król i Claire Foy (królowa Elżbieta z "The Crown") jako nowa wybranka monarchy to ledwie początek znakomitej obsady tworzącej serial. Dotąd nie zekranizowano jeszcze ostatniej książki z trylogii, choć przygotowania podobno już trwają. W projekt zaangażowani są ponoć reżyser wszystkich dotychczasowych odcinków Peter Kosminsky oraz Rylance.


Przenosimy się na północ Europy, w dzikie ostępy zamieszkane przez "Wikingów". Fabuła popularnego serialu stacji History przez pierwsze cztery sezony opowiadała o przygodach Ragnara Lothbroka, władcy, który poprzez swoje podboje zdobywa sławę w legendach, które przetrwały do współczesności. W historii opartej na podaniach z krajów skandynawskich rysuje się opowieść o całym kontynencie, który przez lata był terroryzowany przez najazdy barbarzyńców. Klimat VIII i IX wieku, gama barwnych postaci - na czele z odgrywanym przez Gustafa Skarsgårda Flokim czy żoną Ragnara Lagerthą (Katheryn Winnick) - a w końcu porywające przygody i rodzinna saga sprawiają, że serial to opowieść, którą znajdziecie w niejednym rankingu. Tytuł ma swoje miejsce również wśród najlepszych ekranowych produkcji powstałych w ostatnich latach. Ostatecznie emisja "Wikingów" zakończyła się w 2020 roku. Platforma Netflix postanowiła kontynuować przygody nordyckich wojów w serialu "Wikingowie: Walhalla".


Pisarz Mario Puzo został odkryty dla kina przez Francisa Forda Coppolę, który zrealizował film na podstawie wydanej w 1969 roku powieści "Ojciec chrzestny". Ostatnią dziełem autora okazała się ostatecznie nieukończona przez niego samego "Rodzina Borgiów", która trafiła na ekrany jako serial stacji Showtime. To historia papieża Aleksandra VI i jego tytułowej familii, która na przełomie XV i XVI wieku starała utrzymać się przy władzy absolutnej dzięki stanowisku najbardziej świętej osoby wśród grzesznych. Opowieść o przecięciu świata religii i mafii była emitowana przez trzy sezony. Czwartą serię zastąpiono dwoma filmami telewizyjnymi, które również nie powstały z powodu zbyt wysokich kosztów produkcji. W roli głównego bohatera Jeremy Irons, któremu partnerowali m.in. François Arnaud, Holliday Grainger, Sean Harris i David Oakes.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones