Najlepsze filmy o rycerzach. Top 15 filmów, które warto obejrzeć

autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Najlepsze+filmy+o+rycerzach.+Top+15+film%C3%B3w%2C+kt%C3%B3re+warto+obejrze%C4%87-138119
Najlepsze filmy o rycerzach. Top 15 filmów, które warto obejrzeć
Dziś mamy dla Was ranking, w którym wybieramy najlepsze filmy o rycerzach. Będzie w nim wiele filmów, których akcja toczy się w średniowieczu. Aby każdy znalazł coś dla siebie, na naszą listę trafiły zarówno kasowe hity pełne widowiskowych scen batalistycznych ("Braveheart", "Królestwo niebieskie") i klasyka kina ("Męczeństwo Joanny d'Arc", "Siódma pieczęć"), jak i nieco zapomniane, ale wciąż wielkie hity ery VHS ("Armia ciemności"). Koniecznie zobaczcie też nasze pozostałe zestawienia, m.in. najlepsze filmy skandynawskie, najlepsze filmy XXI wieku, najlepsze filmy motywacyjnenajlepsze filmy o górach i najlepsze filmy o rekinach.

NAJLEPSZE FILMY O RYCERZACH


Najlepsze filmy o rycerzach to nie tylko monumentalne dzieła, które z dbałością o szczegóły pokazują realia życia w średniowieczu. Twórcy często sięgają po ten romantyczny motyw, by stworzyć nie tyle film historyczny, co przygodowy. Zdarza się, że rycerze zostają przeniesieni do czasów współczesnych ("Goście, goście"), a panujące w średniowieczu zasady twórcy zastępują współczesnymi zwyczajami ("Obłędny rycerz") lub bezpardonowo wyśmiewają ("Monty Python i Święty Graal"). Z drugiej strony najlepsze filmy o rycerzach często mówią o postaciach historycznych. Sama Joanna d'Arc doczekała się kilku filmowych biografii, a jej losy na przestrzeni lat opowiadali najsłynniejsi twórcy X muzy, od. Georgesa Mélièsa po Luca Bessona. Inną postacią przeniesioną na wielki ekran z kart historii jest choćby William Wallace, bohater "Braveheart". Filmy o rycerzach często opierają się też na legendach, których korzenie sięgają średniowiecza (np. filmy o rycerzach Okrągłego Stołu). Z tego względu, biorąc pod uwagę ograniczoną liczbę miejsc w rankingu, czasami rezygnowaliśmy z zamieszczenia w nim filmów, które bardzo cenimy na rzecz tych, które cenimy bardziej. Mamy nadzieję, że w komentarzach nie tylko podzielicie się z nami swoją opinią o wybranych tytułach, ale też zdradzicie, jakie są Wasze ulubione filmy o rycerzach.

Komedia Briana Helgelanda nie jest typowym filmem o rycerzach szczegółowo oddającym realia średniowiecza, ale doskonale sprawdzi się jako film przygodowy dla całej rodziny. Tytułowy wojownik to syn ubogiego tkacza, który marzy o wzięciu udziału w turnieju rycerskim i sławie wiążącej się ze zwycięstwem. Chodź udział w tych prestiżowych imprezach zarezerwowany jest dla szlachetnie urodzonych, bohater znajduje sposób, aby stanąć w szranki z bardziej doświadczonymi zawodnikami. Dzięki sprytowi i urokowi osobistemu (oraz pomocy grupy oddanych przyjaciół) zdobywa nie tylko sympatię publiczności, ale też serce zasiadającej na trybunach damy dworu. W rolach głównych Heath Ledger, Paul Bettany i Shannyn Sossamon.

"Goście, goście" to szalona komedia, w której średniowieczny rycerz Godfryd de Montmirail (Jean Reno) oraz jego wierny giermek Jacquouille (Christian Clavier) przenoszą się ze średniowiecza do współczesnej Francji. Zmiany, jakie w ciągu kilku wieków zaszły na świecie, robią ogromne wrażenie na rycerzach, a zderzenie mentalności przyzwyczajonych do panujących w średniowieczu obyczajów mężczyzn z dzisiejszymi zwyczajami prowadzi do dziesiątek komicznych sytuacji.

"Trzynasty wojownik" to film przygodowy, którego akcja toczy się w średniowieczu. Scenariusz powstał na podstawie książki Michaela Crichtona "Zjadacze umarłych", zaś inspiracją dla postaci przewodzącego Wikingom Buliwyfa był "Beowulf" – epicki poemat uznawany za arcydzieło literatury staroangielskiej. Choć praca na planie nie należała do łatwych – wizja stojącego za kamerą Johna McTiernana nie odpowiadała autorowi literackiego pierwowzoru, przez co ten ostatni przejął w końcu stanowisko reżysera – ostatecznie powstał film, który zdobył serca widowni. W rolach głównych Antonio Banderas i Vladimir Kulich.

"Joanna d'Arc" Luca Bessona to historia żyjącej w średniowieczu dziewczyny, która z inspiracji Boga staje na czele francuskiej armii i prowadzi ją do zwycięstwa nad Anglikami. Reżyser podzielił film na dwie części, tworząc historyczny dyptyk: w pierwszej pokazuje Joannę d'Arc jako charyzmatyczną przywódczynię, za którą rycerze poszliby w ogień, w drugiej, skupiającej się na procesie bohaterki, dopełnia jej obraz prostej dziewczyny pokornie wypełniającej wolę Boga. W rolach głównych Milla Jovovich, John Malkovich, Faye Dunaway i Dustin Hoffman.

11
"Armia ciemności" to kolejna komedia na naszej liście, jednak tym razem ubrana w szaty horroru. Ash (Bruce Campbell) przypadkiem przenosi się do średniowiecza. Aby wrócić do czasów współczesnych, musi odnaleźć "Necronomicon", w którym zapisane jest potrzebne mu zaklęcie. Wcześniej jednak musi pomóc nowym znajomym pokonać armię kościotrupów. Dubeltówka i proteza-piła, którą posługuje się bohater, robią na walczących u jego boku rycerzach niemałe wrażenie. Jest to najmniej hardkorowa część serii "Martwe zło", w której Sam Raimi bardziej na efekty gore postawił na slapstick.

"Braveheart – Waleczne Serce" to nakręcony przez Mela Gibsona dramat historyczny, którego bohaterem jest szkocki wojownik William Wallace (w tej roli sam Gibson). Po tym, jak jego ukochana żona zostaje zabita, staje on na czele swych rodaków, zagrzewając ich do walki przeciwko znienawidzonym Anglikom. Film zdobył pięć Oscarów, m.in. za najlepszy film, najlepsze zdjęcia i dla najlepszego reżysera. W pozostałych rolach m.in. Sophie Marceau, Patrick McGoohan i Brendan Gleeson.

"Król Artur" w reżyserii Antoine'a Fuqua to film przygodowy, którego akcja rozgrywa się u zmierzchu zachodniej części Cesarstwa Rzymskiego. Tytułowy bohater (Clive Owen) to rzymski generał, który musi wybrać między lojalnością wobec swoich zwierzchników a głosem serca. Na szczególną uwagę zasługuje grana przez Keirę Knightley postać Ginewry, która nie jest skromną białogłową, lecz nieustraszoną królową plemienia Piktów. Jej umiejętności strzeleckie robią wrażenie nawet na najbardziej doświadczonych rycerzach, a kiedy staje do walki u boku króla, w niczym nie ustępuje mężczyznom. W pozostałych rolach m.in. Mads Mikkelsen i Joel Edgerton.

Stojący za kamerą "KrólaDavid Michôd nie romantyzuje średniowiecza. Pokazując epokę bez upiększeń, serwuje nam obrazy brudu i nędzy, a ścierający się w walce rycerze nie szczędzą sobie brutalnych ciosów. Film, którego scenariusz powstał na podstawie dramatu Williama Szekspira, to historia krnąbrnego księcia, który po śmierci ojca musi przejąć obowiązki króla. W rolach głównych Timothée Chalamet, Robert Pattinson, Joel Edgerton i Ben Mendelsohn.

"Królestwo niebieskie" w reżyserii Ridleya Scotta to historia człowieka, który po tragicznej śmierci bliskich pogrąża się w rozpaczy. Jego życie zmienia się, kiedy za namową ojca, wielkiego rycerza Godfreya z Ibelin przyłącza się do jednej z popularnych w średniowieczu wyprawach krzyżowych. Na planie udało się zgromadzić gwiazdorską obsadę. W rolach głównych Orlando Bloom, Eva Green, Jeremy Irons, Edward Norton i Liam Neeson.

"Zaklęta w sokoła" to zarazem film przygodowy i romantyczna baśń o sile prawdziwej miłości. Para kochanków – Michelle Pfeiffer i Rutger Hauer – zostaje rozdzielona za sprawą klątwy rzuconej przez zazdrosnego o piękną dziewczynę biskupa (John Wood). Za dnia, kiedy szlachetny rycerz zachowuje ludzką postać, jego ukochana przyjmuje postać sokoła. Nocą, gdy ona na powrót staje się człowiekiem, on zmienia się w wilka. Film, którego akcja toczy się w średniowieczu, sprawdzi się jako rozrywka dla całej rodziny,

"Krzyżacy" to jeden z najsłynniejszych filmów Aleksandra Forda, którego scenariusz powstał na podstawie powieści Henryka Sienkiewicza pod tym samym tytułem. Losy fikcyjnych postaci rozgrywają się na tle wielkiej historii Polski. Choć wprawni widzowie zauważą, że rycerze noszą nieznane w średniowieczu sportowe obuwie, a historyczny krajobraz przecina przejeżdżająca ciężarówka czy słup wysokiego napięcia, zrealizowany z rozmachem film do dziś robi wrażenie. W rolach głównych m.in. Mieczysław Kalenik, Emil Karewicz, Andrzej Szalawski, Urszula Modrzyńska i Grażyna Staniszewska.

Nagrodzony Oscarem za najlepsze kostiumy film Kennetha Branagha należy do najbardziej udanych dzieł reżysera, który napisał także scenariusz na podstawie sztuki Williama Szekspira i wcielił się w charyzmatycznego dowódcę. Teatralna scenografia jest tłem dla brawurowej roli młodego aktora, który za za swój występ został nominowany do Oscara. W pozostałych rolach wystąpili Paul Scofield, Derek Jacobi, Ian Holm i Emma Thompson.

3
plakat filmu Siódma pieczęć

Siódma pieczęć

Det sjunde inseglet
1 godz. 36 min.
Na liście najlepszych filmów o rycerzach nie mogło oczywiście zabraknąć "Siódmej pieczęci". Słynny film Ingmara Bergmana opowiadający o potyczce szachowej między rycerzem a Śmiercią to utrzymana w duchu egzystencjalnej filozofii i nasycona odniesieniami do Biblii alegoria pojedynku między życiem a śmiercią, a jednocześnie jedno z najciekawszych przedstawień średniowiecza w historii kina. W rolach głównych Max von Sydow, Bibi Andersson i Bengt Ekerot.

Choć na naszej liście znalazł się już jeden film opowiadający o Joannie d'Arc, zgodnie uznaliśmy, że dzieła Carla Theodora Dreyera nie możemy pominąć. Nie jest to obfitujące w sceny batalistyczne widowisko, lecz rekonstrukcja procesu o herezję, jakiemu została poddana bohaterka. Reżyser opiera swój film na zbliżeniach, dzięki czemu udało mu się stworzyć intymny portret młodej dziewczyny, która zawierzyła życie Bogu. "Męczeństwo Joanny d'Arc" uznawane jest za jedno z największych arcydzieł kina niemego. W tytułowej roli wystąpiła Maria Falconetti, której partnerował Antonin Artaud.

Kultowa komedia grupy brytyjskich komików to historia pełnych niezwykłych przygód poszukiwań legendarnego Świętego Graala przez króla Artura i członków jego świty, na których drodze stają nieprzejednani Rycerze, Którzy Mówią "Ni!". Choć film wykpiwa rycerstwo, jego twórcy dbają o to, aby realia średniowiecza były przedstawione w zgodzie z prawdą historyczną. W rolach głównych Graham Chapman, John Cleese, Eric Idle, Terry Gilliam, Terry Jones i Michael Palin.