Seriale o narkotykach. Top 10 seriali, które warto obejrzeć

autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Seriale+o+narkotykach.+Top+10+seriali%2C+kt%C3%B3re+warto+obejrze%C4%87-146555
Seriale o narkotykach. Top 10 seriali, które warto obejrzeć
Hera, koka, hasz, LSD... Prezentowaliśmy już najlepsze filmy o narkotykach. Teraz przyszedł czas na seriale. Koniecznie sprawdźcie nasze pozostałe rankingi. Znajdziecie wśród nich m.in. najlepsze seriale o policji, najlepsze seriale o prawnikach i najlepsze seriale o strażakach.

Nie tylko "Narcos". Oto 10 najlepszych seriali o narkotykach wg redakcji Filmwebu


W naszym rankingu znajdziecie nie tylko produkcje opowiadające o domorosłych dealerach ("Breaking Bad", "Trawka") czy biografie narkotykowych bossów ("Narcos", "Narcos: Meksyk"), ale także seriale dokumentalne ("Dope"). Dokonując wyboru, tak jak poprzednio, kierowaliśmy się wagą i znaczeniem serialu, jego popularnością, walorami realizacyjnymi, a także podejściem do trudnego tematu uzależnienia od narkotyków oraz narkobiznesu.

Lubicie seriale o narkotykach? Który z wybranych przez nas tytułów jest Waszym ulubionym? A może uważacie, że jakichś seriali zabrakło? Czekamy na Wasze komentarze.

Kiedy chodzi się do liceum, trudno zaimponować koleżankom. Wie o tym Maximillian. Chcąc odzyskać dziewczynę, która związała się ze szkolnym dilerem, chłopak wprowadza w życie odważny plan. Wraz z kumplem otwiera internetową platformę, na której użytkownicy mogą kupować i sprzedawać narkotyki. Projekt szybko rozrasta się do rozmiarów imperium, a domorośli handlarze muszą mierzyć się nie tylko z typowymi dla nastolatków problemami, ale również groźbą zdemaskowania. Odpowiedzialny za produkcję Netflix zrealizował także film dokumentalny "Shiny_Flakes: Nastoletni baron narkotykowy" opowiadający o wydarzeniach, na kanwie których powstał scenariusz "Jak sprzedawać dragi w sieci (szybko)".

Seriale o narkotykach często opowiadają o pracownikach służby zdrowia. Zarówno dr House, jak i grany przez Clive'a Owena John W. Thackery z "The Knick" poświęcenie dla pacjentów przypłacają uzależnieniem. Podobne doświadczenia ma tytułowa bohaterka "Siostry Jackie". Praca na ostrym dyżurze to istny horror. Mimo że ofiary wypadków i napaści, a czasem własnej głupoty wspomaganej alkoholem czy narkotykami, zmieniają się jak w kalejdoskopie, tytułowa bohaterka (prawie nigdy) nie traci cierpliwości. Dla (prawie) każdego znajdzie też słowa wsparcia i pocieszający gest. Jak bierze na to wszystko siłę? Cóż, dostęp do środków przeciwbólowych i pobudzających bardzo ułatwia sprawę...

Hiszpański serial "Kokainowe wybrzeże" to adaptacja książki Nacho Carretero "Gram koki. Kolumbijski narkobiznes wchodzi do Europy". Twórcy umieszczają akcję w rybackim miasteczku w hiszpańskiej Galicji, które w latach 80. stało się dla przemytników oknem na Europę. Choć serial przedstawia wydarzenia powiązane z działalnością Pablo Escobara, nie kopiuje stylu opowiadania znanego z "Narcosa". Każdy z dziesięciu odcinków poświęcony jest jednemu rokowi z dekady, dzięki czemu możemy obserwować stopniowy rozwój tej gałęzi przestępczości w Hiszpanii.

Seriale o narkotykach to także świetne dokumenty. Jednym z nich jest wyprodukowany przez Netflix "Dope". Twórcy w kompleksowy sposób przedstawiają realia walki z narkomanią, oddając głos zarówno policjantom i agentom z wydziału antynarkotykowego, jak i dilerom czy osobom uzależnionym.

Rapowanie o narkotykach i seksie to jedno, ale trzeba się też pokazać na dzielni. Tony, przywódca gangu, chce zaistnieć jako raper. W tym celu ściąga do mrocznej dzielnicy na południu Francji dwóch filmowców, którzy mają nakręcić dla niego teledysk. Nieoczekiwanie dochodzi do eskalacji konfliktu między konkurującymi między sobą gangami, a ekipa trafia w sam środek krwawej wojny. Dzięki dynamicznemu montażowi i zdjęciom "z ręki" twórcom udało się stworzyć napakowany akcją thriller. Gwarantujemy, że "Diler" to serial, który ogląda się z krawędzi fotela.

5
Trzysezonowy "Narcos" to dla Was za mało? Próba powstrzymania dilerów jest jak walka z hydrą – na miejsce jednego odciętego łba wyrastają trzy kolejne. Mając to na uwadze, Netflix wyprodukował spin-off, czyli "Narcos: Meksyk". Opowiada on o stojącym na czele kartelu z Guadalajary Féliksie Gallardo. Narkotykowego barona rozpracowuje agent DEA Kiki Camarena. Jego zaangażowanie w misję prowadzi do tragicznych wydarzeń. W rolach głównych Diego Luna i Michael Peña.

"Narcos" to serial opowiadający historię Pablo Escobara – jednego z największych narkotykowych bossów w historii. Pod koniec lat 80. Escobar, kierujący kartelem z Medelin, był jednym z najbardziej poszukiwanych przestępców świata. Zyski ze sprzedaży narkotyków były tak ogromne, że Escobar dosłownie nie wiedział, co zrobić z pieniędzmi. Legenda głosi, że banknotów używał jako opału. Twórcy serialu pokazują wysiłki stróżów prawa, którzy robią, co w ich mocy, by zablokować przerzut kokainy z Kolumbii do Stanów Zjednoczonych. W obsadzie Pedro Pascal, Boyd Holbrook i Wagner Moura.

Podobno trawa u sąsiada zawsze jest bardziej zielona. Nancy Botwin, bohaterka serialu "Trawka", ma okazję zweryfikować prawdziwość tego powiedzenia. Po śmierci męża, chcąc ratować domowy budżet, kobieta podejmuje się nowego zajęcia – sprzedaży marihuany. Działalność ta pozwala jej odkryć sekrety skrywane za fasadami schludnych domów. Szybko okazuje się, że przewodzenie narkotykowemu imperium trudno pogodzić z obowiązkami gospodyni domowej. Produkcja Showtime doczekała się ośmiu sezonów. Grająca główną rolę Mary-Louise Parker została uhonorowana Złotym Globem.

"Breaking Bad" to bijący rekordy popularności serial. Jego bohater, nauczyciel chemii Walter White, dostaje dramatyczną diagnozę: nieoperowalny rak, maksimum dwa lata życia. Patrząc na przyszłość z tej perspektywy, bohater postanawia iść na całość. Aby zabezpieczyć rodzinę, postanawia wykorzystać swe umiejętności do produkcji narkotyków. W rozprowadzaniu towaru pomaga mu Jesse Pinkman, były uczeń. Stopniowo obserwujemy, jak poczciwy domator White zmienia się w bezwzględnego Heisenberga, który trzęsie narkotykowym światem. W rolach głównych Bryan Cranston i Aaron Paul.

1
plakat filmu Euforia
"Euforia" to serial, który podbił nasze serca. 17-letnia Rue Bennett (brawurowo zagrana przez Zendayę) wychodzi z odwyku. Życie bohaterki gwałtownie się zmienia, gdy wkracza do niego Jules (Hunter Schafer), transseksualna dziewczyna zmagająca się z rozwodem rodziców. Levinson mistrzowsko pokazuje samotność i zagubienie młodych ludzi, którzy nie radzą sobie z emocjami i presją oczekiwań. Ale czy narkotyki są odpowiedzią na ich problemy?