Najlepsze seriale o prawnikach. Top 10 seriali, które warto zobaczyć

Filmweb autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Najlepsze+seriale+o+prawnikach.+Top+10+seriali%2C+kt%C3%B3re+warto+zobaczy%C4%87-145583
Najlepsze seriale o prawnikach. Top 10 seriali, które warto zobaczyć
Proszę wstać, sąd idzie! Tym razem wydamy werdykt w sprawie seriali prawniczych. Które są najlepsze? Które wytrzymały próbę czasu i nie posunęły się w latach? Jakie są najciekawsze nowości? Sprawdźcie nasz ranking i zostawcie pod nim komentarze.  

Najlepsze seriale o prawnikach: zobacz ranking Filmwebu



Prawnicy to obok policjantów i lekarzy ulubieni bohaterowie scenarzystów piszących na potrzeby małego ekranu. Biorąc pod uwagę, jak wiele powstaje produkcji o czempionach palestry, ich fani  mogą poczuć się, jakby sami trzymali w szafach adwokackie togi. Nie samymi sprawami sądowymi żyją jednak postaci z seriali prawniczych. Twórcy telewizyjnych show równie dużo miejsca poświęcają bowiem życiu prywatnemu adwokatów. W efekcie serial prawniczy to pojemny gatunek - może łączyć elementy dreszczowca, kina obyczajowego, melodramatu i komedii.

Tradycyjnie zachęcamy Was, abyście sprawdzili nasze poprzednie rankingi: najlepsze seriale o superbohaterach, seriale o podróżach w czasie, seriale o szkole, seriale o kryminalistach, a także serialach o lekarzach. Udanej lektury!

"Ally McBeal" dowodzi, że seriale prawnicze mogą być świetnymi komediami.  Wyobraźcie sobie, że ktoś w supermarkecie podstawił wam nogę tylko dlatego, że wcześniej kłóciliście się o tę samą ostatnią paczkę chipsów.  Albo że oskarżono was o kradzież żelu plemnikobójczego, ponieważ w drodze do kasy zawstydzeni wyjęliście opakowanie z koszyka i na moment schowaliście je do kieszeni. Między innymi z takimi sprawami musi mierzyć się młoda neurotyczna prawniczka Ally (Calista Flockhart), która właśnie znalazła zatrudnienie w kancelarii w Bostonie. Pech chce, że w firmie pracuje także były ukochany bohaterki oraz jego żona. Romanse i miłostki orłów Temidy interesują twórców w równym stopniu co ich życie zawodowe. Całość podlana jest mocno surrealistycznym poczuciem humoru, a także wypełniona po brzegi świetną muzyką (epizodyczne role zagrali tu m.in. Barry White, Al Green, Gladys Knight, Tina Turner, Macy Gray, Gloria Gaynor, Chayanne, Barry Manilow i Anastacia). W ubiegłym roku ujawniono, że trwają prace nad kontynuacją serialu.
 

"Rake", czyli łajdak. Wypisz, wymaluj Cleaver Greene (kapitalny Richard Roxburgh) - prawnik broniący  przestępców, których inni nie chcą reprezentować. Wśród klientów bohatera znajdziecie m.in. kanibala, bigamistę oraz narkotykowego bossa. Greene lubi wyzwania, a jego inteligencja oraz urok osobisty pomagają mu nie tylko zwyciężać w sądzie, a także robić polityczną karierę. Jeśli lubicie cynizm i zjadliwy humor, a także macie słabość do uroczych drani, trafiliście na idealny serial. Mottem Greene'a mógłby być pamiętny bon mot Malika Montany z piosenki "Papuga": weź młotek, wybij sobie wyrok z głowy.
 

Dzięki gwiazdorskiej obsadzie, pełnej zwrotów akcji fabule oraz doskonałej realizacji "Układy"  doczekały się miana jednego z lepszych amerykańskich  seriali portretujących prawniczy świat. Show telewizji FX został także nagrodzony Złotym Globem oraz czterema statuetkami Emmy. Główną bohaterką serialu jest tyleż ceniona co znienawidzona prawniczka procesowa, Patty Hewes (w tej roli rewelacyjna Glenn Close). W pierwszym sezonie kobieta przyjmuje do swojej kancelarii bystrą absolwentkę prawa, Ellen Parsons (Rose Byrne). Stara wyjadaczka i młoda idealistka toczą w sądzie pojedynek z bezlitosnym miliarderem Arthurem Frobisherem (Ted Danson). Scenariusz serialu zainspirowały prawdziwe skandale finansowe w wielkich korporacjach, w tym sprawa przedsiębiorstwa Enron w 2001 roku.


"Sposób na morderstwo" to megapopularny serial prawniczy, którego producentką jest królowa amerykańskiej telewizji Shonda Rhimes ("Chirurdzy", "Bridgertonowie"). Produkcja ABC opowiada historię pięciorga studentów prawa  oraz ich genialnej profesorki od postępowania karnego, Annalise Keating (nagrodzona Emmy Viola Davis). Bohaterowie zostają uwikłani w zbrodnię, które wstrząśnie całym uniwersytetem. Z odcinka na odcinek, z sezonu na sezon "Sposób na morderstwo" coraz skuteczniej wciąga widzów w przerażający świat intryg i zbrodni.  Zakończony w 2020 roku serial pokazuje również, że prawo i sprawiedliwość nie zawsze idą ze sobą w parze.


Autorem serialu "Kancelaria adwokacka" jest gigant amerykańskiej telewizji, David E. Kelley, mający na koncie tak popularne produkcje jak "Wielkie kłamstewka" czy "Doogie Howser, lekarz medycyny". Producent posiada również w swoim portfolio takie seriale o prawnikach jak "Ally McBeal", "Orły z Bostonu", "Walka z Goliatem" oraz "Prawnicy z miasta aniołów". Bohaterem "Kancelarii adwokackiej" jest prowadzący tytułową firmę Bobby Donnell (Dylan McDermott).  On i jego partnerzy każdego dnia zmagają się w pracy z dylematami moralnymi, broniąc morderców, gwałcicieli oraz innych przestępców. Kelley pokazuje odbywający się każdego dnia w sercach postaci pojedynek między  między etyką zawodową a osobistymi przekonaniami. Równocześnie twórca uważnie i z empatią przygląda się życiu prywatnemu prawników.  W 1998 i 1999 roku "Kancelaria" zdobyła Emmy dla najlepszego serialu dramatycznego.


"Sprawa idealna" (The Good Fight) to spin off niezwykle popularnego serialu "Żona idealna" (The Good Wife). Show opowiada historię wybitnej prawniczki Diane Lockhart (Christine Baranski), która w wyniku przekrętu traci wszystkie oszczędności. Razem ze swoją chrześniaczką bohaterka znajduje pracę w kancelarii  prowadzonej przez afroamerykańskich prawników. Jak pisał nasz zachwycony recenzent, w serialu "Sprawa idealna" prawdziwe skandale i kontrowersyjne tematy nie służą  jako koło zamachowe dla perypetii  prawniczej ferajny. Niektóre z odcinków są bardziej esejami, które dla łatwiejszego odbioru ubrano w szaty fabuły. Tradycją serialu stało się poruszanie w każdym sezonie innych aspektów trudnych relacji białych i czarnoskórych mieszkańców Ameryki.  Dla tych, którzy szybko chcą zrozumieć skomplikowany krajobraz społeczno-polityczny Ameryki, "Sprawa idealna" powinna być pozycją obowiązkową.


Ryzykowne decyzje, wysokie stawki i skomplikowane sprawy to świat bohaterów serialu "W garniturach" (Suits). Harvey Specter (Gabriel Macht) jest robiącym zawrotną karierę asem palestry, który właśnie został starszym partnerem w kancelarii Pearson Hardman. Prawnik postanawia zatrudnić genialnego, ale niezmotywowanego Mike'a Rossa (Patrick J. Adams). Jest tylko jeden problem: nowy współpracownik  posiada fotograficzną pamięć i encyklopedyczną wiedzę, ale nie ma prawniczego wykształcenia. Oczywiście Mike szybko udowadnia, że pomimo braku odpowiedniego dyplomu idealnie nadaje się do zawodu adwokata. Zmuszeni do ukrywania prawdy partnerzy tworzą niepowstrzymany duet, który przez blisko dekadę cieszył się uwielbieniem widzów kablowej stacji USA Network. W Polsce serial o prawnikach również zdobył sobie rzeszę fanów.


Skoro wybieramy najlepsze seriale prawnicze, nie możemy nie wspomnieć o znakomitym koreańskim dreszczowcu "Stranger". Tytułowy bohater Si-mok Hwang w dzieciństwie przeszedł operację mózgu, która całkowicie odmieniła jego życie.   Efektem ubocznym zabiegu był bowiem całkowity zanik emocji oraz znaczne zwiększenie zdolności poznawczych. Obecnie Si-mok pracuje jako prokurator.  Badając sprawę morderstwa, bohater musi połączyć siły z policjantką Yeo-jin Han (Doona Bae), która wkrótce staje się dla niego kimś, kim dla Sherlocka Holmesa był doktor Watson. Niedobrani na pierwsi rzut oka partnerzy ujawniają nieuczciwość, łapówkarstwo i demoralizację na najwyższych szczeblach władzy. Na Filmwebie znajdziemy praktycznie same pozytywne komentarze na temat koreańskiej produkcji. Jeden z użytkowników pisze: połączenie thrillera politycznego z zagadką kryminalną, doprawione świetnym aktorstwem. Spójny i wielowarstwowy scenariusz, bez zbędnych wątków. Niestety, do tej pory powstały zaledwie dwa sezony "Stranger". Pierwszy miał premierę w 2017 roku, a drugi - w 2020.


Tytułowa "Żona idealna" to Alicia Florrick (Julianna Margulies) - szczęśliwa mężatka z 15-letnim stażem oraz matka dwójki nastoletnich dzieci. Bohaterka mieszka w eleganckiej dzielnicy Chicago i ma mnóstwo wpływowych znajomych. Życie kobiety zmienia się z dnia na dzień, gdy jej skompromitowany niewierny mąż trafia do więzienia. Alicia postawia wówczas wrócić do wyuczonego przed laty zawodu prawnika. Pomocną dłoń wyciąga do niej wówczas przyjaciel z dawnych lat - Will Gardner (Josh Charles) z korporacji prawniczej "Stern, Lockhart & Gardner". Balansując zgrabnie między operą mydlaną, społeczną satyrą i prawniczym dramatem, twórcy "Żony idealnej" fundują widzom kapitalną rozrywkę. Jednocześnie biorą często na warsztat tak poważne tematy jak polityka, napięcia rasowe oraz zgubny wpływ mediów społecznościowych. Dodajcie do tego fantastyczną obsadę i otrzymacie perłę wśród seriali prawniczych.


Praktycznie każdy prequel i spin-off ma ten sam problem. Nie dość, że musi dźwigać ciężar wyśrubowanych przez pierwowzór oczekiwań, to jeszcze dysponują ograniczoną pulą fabularnych możliwości. Jak pisał nasz recenzent: z ich natury wynika przecież, że znamy zakończenie historii – co drastycznie stępia im pazurki. W przypadku produkcji "Zadzwoń do Saula" – zarazem prequela, jak i spin-offu "Breaking Bad" – ta pułapka jest ewidentna: cokolwiek zrobi Jimmy McGill, wiemy, że w końcu na dobre zostanie "kryminalnym" prawnikiem Saulem Goodmanem, spotka Waltera White'a i... kto widział "Breaking Bad", ten wie. Geniusz "Zadzwoń…" polega jednak na tym, że serial wykorzystuje tę prequelową niedogodność na swoją korzyść.  Powiedzieć, że "Zadzwoń do Saula" przerósł oczekiwania wszystkich – łącznie z twórcami – to nic nie powiedzieć. Przyszliśmy tu dla Saula Goodmana, by ogrzać się trochę dłużej w świetle "Breaking Bad" – a zostaliśmy dla Jimmy'ego McGilla.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones