Relacja

BERLINALE 2024: Adam Sandler jako czeski astronauta? Recenzujemy film SF platformy Netflix

autor: /
https://www.filmweb.pl/article/BERLINALE+2024%3A+Adam+Sandler+jako+czeski+astronauta+Recenzujemy-154272
BERLINALE 2024: Adam Sandler jako czeski astronauta? Recenzujemy film SF platformy Netflix
źródło: Materiały prasowe
Festiwal w Berlinie to nie tylko Konkurs Międzynarodowy i walka o Złotego Niedźwiedzia. Na tegorocznej edycji Berlinale platforma Netflix pokazała swój nowy film science-fiction, "Astronauta". Gwiazdami produkcji są Adam Sandler, Paul Dano i Carey Mulligan, a za kamerą stanął Johan Renck, twórca serialu "Czarnobyl". Jak udała się ta wycieczka w kosmos? Recenzuje Adam Kruk.
  

Pająk w kosmosie (recenzja filmu "Astronauta", reż. Johan Renck)
Adam Sandler w kosmosie, latające świnie, gadające pająki… Jedna z dwóch – obok serialu "Supersex" o Rocco Siffredim – produkcji Netflixa na tegorocznym Berlinale to propozycja dość odjechana. Przynajmniej jak na standardy platformy, która przyzwyczaiła nas do progresywnych treści opakowanych w raczej gładką, lekkostrawną formę. Pod tym względem "Astronauta" wykracza poza streamingową średnią: pomimo imponującej obsady, jest to film wręcz ostentacyjnie nieprzebojowy. Jeśli taki właśnie cel przyświecał twórcom, to udało się go osiągnąć, co widać było podczas pustoszejącej sali na pokazie prasowym filmu. Jeżeli "Astronauta" nie zdołał utrzymać uwagi w warunkach kinowych, jak długo wytrzymają widzowie oglądający go w domowym zaciszu?
 
A zapowiadało się zachęcająco. Za ekranizację powieści Jaroslava Kalfařa "Czeski astronauta", łączącej science fiction z rozliczeniami czasów komunizmu w Czechosłowacji, wziął się bowiem Johan Renck – reżyser "Czarnobyla". Echa serialowego klimatu obecne są w ujęciach z centrum dowodzenia, sposobach rozwiązywania kryzysów czy scenach produkowania newsów. Przede wszystkim zaś wyczarowana na ekranie przyszłość (część zdjęć kręcono w Pradze) jest tu trochę zgrzebna, wyjęta właśnie jakby z lat 80. Telefony są jak cegły, przewody przypominają rury od odkurzacza – klimat bardziej retro niż futuro. Trudno zresztą powiedzieć, w którym roku toczy się akcja filmu. Wiemy jedynie, że tytułowy "spaceman", Jakub Procházka (Sandler), jest już w kosmosie od 185 dni. I zostało mu drugie tyle.Samotna misja, mająca na celu zbadanie tajemniczej chmury, jest dla Czechów prestiżowa – chwalą się, że wyprzedzili Koreę Południową, a z "najbardziej samotnego człowieka na świecie" robią bohatera narodowego. Misja jest jednak zagrożona – podobnie jak propagandowa opowieść, którą snują wokół niej władze reprezentowane przez komisarz Tumę (Isabella Rossellini). Pojawia się "Lenka-problem". Pozostała na Ziemi ciężarna żona astronauty (w tej roli Carey Mulligan, jak w "Maestro" bardzo wdzięcznie cierpiąca na ekranie), kontaktująca się z mężem przez specjalny komunikator, zostawia mu wiadomość, że to koniec. Pakuje manatki i udaje się do matki (Lena Olin) – i tak jest sama, nie chce być dłużej kibicem męża. Jednak Tuma postanawia nie przekazywać dalej wiadomości Lenki. Bo czy osamotniony w przestrzeni bohater potrzebuje wiadomości, że jego związek właśnie się rozpadł? I jak wyglądałoby to w oficjalnych przekazach?
   
Bez kontaktu z Lenką Jakubowi coraz mocniej doskwiera odosobnienie. Czy to ona sprawia, że na statku pojawia się towarzysz? Pozaziemskiej istocie, przypominającej gigantycznego pająka, nadaje imię Hanuš. Kim jest? Przewodnikiem? Doulą? Kamieniem filozoficznym? Duchem ojca czy nienarodzonego jeszcze dziecka? Nie ma na to dobrej odpowiedzi, wiadomo tylko, że mówiący głosem Paula Dano Hanuš uwielbia nutellę, a jego świadomość sięga początku świata. I choć pająk ma śliczne ślepia, to przydługie konwersacje Ziemianina z Obcym bardziej nużą niż wciągają. Nie są ni specjalnie głębokie, ni zabawne, za to bardzo wymęczone – podobnie jak cały film, w którym nie udało się zbudować przekonującej emocjonalnie więzi, która miałaby łączyć Jakuba ze stworem, z Lenką, z własną przeszłością czy historią kraju. Uwierzyć trzeba na słowo (a tych jest tu bardzo dużo), jak bardzo kocha swoją "rusałkę", jak tęskni, jak bardzo jest osamotniony w kosmosie.

Całą recenzję Adama Kruka przeczytacie TUTAJ.

"Astronauta" - zwiastunPobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones