CANNES 2022: Forest Whitaker z Palmą za osiągnięcia życia

The Hollywood Reporter / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/CANNES+2022%3A+Forest+Whitaker+z+Palm%C4%85+za+osi%C4%85gni%C4%99cia+%C5%BCycia-146369
CANNES 2022: Forest Whitaker z Palmą za osiągnięcia życia
źródło: Getty Images
autor: Dia Dipasupil
Amerykański aktor Forest Whitaker otrzyma na tegorocznym festiwalu w Cannes nagrodę za osiągnięcia życia. Wręczenie specjalnej Złotej Palmy odbędzie się w trakcie ceremonii otwarcia festiwalu.

Forrest Whitaker w Cannes

 

Whitakter, laureat Oscara, Złotego Globu i BAFTY za "Ostatniego króla Szkocji", pójdzie w ślady takich artystów i artystek jak Bernardo Bertolucci, Jeanne Moreau, Jodie Foster, Jane Fonda, Agnes Varda, czy Manoel de Oliveira. Przypomnijmy również, że Whitaker zdobył na Lazurowym Wybrzeżu w 1988 roku nagrodę aktorską za film "Bird" Clinta Eastwooda, w którym wcielił się w jazzowego mistrza, Charliego Parkera.    

Dodatkowo, 18 maja w Cannes pokazany zostanie jego najnowszy film - wyprodukowany przez Whitakera i wyreżyserowany przez Christophe'a Castagne'a "For Sake of Peace". Ostatnio Whitakera mogliśmy oglądać w serialu "Ojciec chrzestny Harlemu". Jego zwiastun znajdziecie poniżej: 


Kto zasiądzie w canneńskim jury?Przewodniczącym tegorocznego jury będzie francuski aktor Vincent Lindon. Zagrał nie tylko w nagrodzonym Złotą Palmą "Titane" (2021) Julii Ducournau, ale jest również laureatem Złotej Palmy dla najlepszego aktora za film "Miara człowieka" (2015). 

Obok Lindona w tegorocznym składzie jurorskim znaleźli się: brytyjska aktorka i reżyserka Rebecca Hall, szwedzka aktorka Noomi Rapace, amerykański reżyser Jeff Nichols, irański reżyser Asghar Farhadi, indyjska modelka i aktorka Deepika Padukone, włoska aktorka i reżyserka Jasmine Trinca, francuski reżyser i aktor Ladj Ly oraz norweski reżyser Joachim Trier.

Cannes - kto walczy w tym roku o Złotą Palmę?W tym roku w Konkursie Głównym nowe filmy pokażą m.in. David Cronenberg, James Gray, Park Chan-Wook, Cristian Mungiu, Kelly Reichardt, Claire Denis, Ruben Östlund, bracia Dardenne oraz Jerzy Skolimowski. W Cannes swoje premiery będą miały również wyczekiwane "Top Gun: Maverick" (reż. Joseph Kosinski) i "Elvis" (reż. Baz Luhrmann), a także nowy film George'a Millera, "Three Thousand Years Of Longing".

Festiwal odbędzie się w dniach 17-28 maja. 

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones