Najlepsze filmy o strażakach. Top 10 filmów, które warto zobaczyć

Filmweb autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Najlepsze+filmy+o+stra%C5%BCakach.+Top+10+film%C3%B3w%2C+kt%C3%B3re+warto+zobaczy%C4%87-143558
Najlepsze filmy o strażakach. Top 10 filmów, które warto zobaczyć
Jeśli szukacie w kinie mocnych wrażeń, męskiej przyjaźni oraz afirmacji takich wartości jak odwaga i zdolność do poświęceń, ten ranking jest dla Was. Przed Wami zestawienie 10 najlepszych filmów o strażakach. 

RANKING NAJLEPSZYCH FILMÓW O STRAŻAKACH


Na naszej liście znalazły się filmy o strażakach z Hollywood, Azji i Europy. Są dramaty, melodramaty, dreszczowce i filmy akcji. Załapały się komedia familijna oraz dokument. Nie zabrakło  miejsca dla klasycznych produkcji ze Steve'em McQueenem ("Płonący wieżowiec"), Johnem Wayne'em ("Ujarzmić piekło") i Kurtem Russellem ("Ognisty podmuch"). Do pierwszej dziesiątki trafił także tegoroczny dreszczowiec "Ci, którzy życzą mi śmierci" z Angeliną Jolie

Wszystkich, którzy łakną  ekstremalnych ekranowych doświadczeń, zachęcamy także do zapoznania się z naszymi rankingami najlepszych filmów o łodziach podwodnych, górach i snajperach. Wszystkie nasze listy znajdziecie TUTAJ.  


10
plakat filmu Strażacki pies
FILM
Firehouse Dog
51 min.
2007
6,4 3 102 oceny społeczności
486 chce zobaczyć
Na początek propozycja dla całej rodziny. "Strażacki pies" to krzepiąca komedia o terierze irlandzkim Reksie - hollywoodzkiej gwieździe znanej ze swych kaskaderskich wyczynów. Życie czworonoga gwałtownie zmienia się z chwilą, gdy na skutek splotu feralnych okoliczności zostaje on uznany za zmarłego. Psa przygarnia zbuntowany 12-latka Shane'a (Josh Hutcherson). Wymagający ojciec młodzieńca (Bruce Greenwood) postanawia wykorzystać Reksa w prowadzonej przez siebie jednostce straży pożarnej. Wkrótce poczciwy kudłacz  wykorzysta swoje zdolności do walki z płomieniami, a także pomoże ojcu i synowi ponownie zbliżyć się do siebie.
9
plakat filmu Ci, którzy życzą mi śmierci
FILM
Those Who Wish Me Dead
39 min.
2021
5,7 5 204 oceny społeczności
3 602 chce zobaczyć
W dreszczowcu Taylora Sheridana Angelina Jolie wciela się w strażaczkę Hannah rozpamiętującą śmierć trzech osób, których nie zdołała uratować przed ogniem. Pewnego dnia na swej drodze kobieta spotyka roztrzęsionego dwunastoletniego chłopca, dla którego staje się ostatnią deską ratunku. Bohaterowie próbują umknąć przed płatnymi zabójcami oraz pożarem, który trawi park narodowy. "Ci, którzy życzą mi śmierci" z pewnością spodoba się fanom bezkompromisowego kina akcji z lat 90. Po seansie pod powiekami zostają zwłaszcza fantastycznie sfilmowane przez operatora Bena Richardsona sceny klęski żywiołowej.

8
plakat filmu Na zawsze
FILM
Always
3 min.
1989
6,5 2 333 oceny społeczności
1 791 chce zobaczyć
"Na zawsze" to remake filmu Victora Fleminga "A Guy Named Joe" z 1943 roku. Bohaterem nowej wersji jest Peter Sandich (Richard Dreyfuss) - as pilotażu, który codziennie igra ze śmiercią, gasząc niebezpieczne pożary lasów. W trakcie jednej z akcji bohater poświęca się, aby uratować najlepszego przyjaciela. Powraca jednak na ziemię jako duch, by wypełnić swą najtrudniejszą misję: musi pomóc ukochanej rozpocząć nowe życie. "Na zawsze" to jeden z bardziej niedocenionych tytułów w karierze Stevena Spielberga. Warto go jednak zobaczyć, by przekonać się, że nawet w słabszej formie reżyser potrafi wzruszyć widzów do łez i zainscenizować kapitalne sceny akcji.
7
plakat filmu Ujarzmić piekło
FILM
Hellfighters
1 min.
1968
6,0 331 ocen społeczności
105 chce zobaczyć
Grany przez Johna Wayne'a Chance Buckman jest szefem straży pożarnej w Houston. Wraz z zespołem podróżuje po całym świecie, gasząc pożary na platformach wiertniczych. Niespodziewana kontuzja wyłącza, niestety, bohatera z akcji w terenie. Pracując za biurkiem, Chance dostaje jednak szansę, aby odzyskać miłość byłej żony, a także spędzić więcej czasu z córką. Rodzinne szczęście nie potrwa jednak długo. Gdy Wenezuelę zacznie trawić ogień, tylko Buck będzie mógł powstrzymać katastrofę. Wayne, który stał się ikoną kina dzięki rolom charyzmatycznych kowbojów, rozprawi się z płomieniami w równie skuteczny sposób co z bandziorami z Dzikiego Zachodu.

6
plakat filmu Odważna decyzja
FILM
Lie Huo Ying Xiong
58 min.
2019
5,6 247 ocen społeczności
59 chce zobaczyć
Inspirowana prawdziwymi zdarzeniami historia dzielnych chińskich strażaków, którzy w lipcu 2010 roku walczyli z serią pożarów spowodowanych wybuchem rurociągu naftowego. Główny bohater, zhańbiony komendant straży pożarnej, musi odłożyć na bok przeszłość i połączyć siły z dawnym podwładnym, aby uratować mieszkańców płonącego miasta. "Odważna decyzja" bywa chwilami nadmiernie patetyczna. Przeszkadzać może także jawnie propagandowy wydźwięk filmu będącego laurką na cześć chińskich służb mundurowych. Jeśli jednak przymkniecie oko na te wszystkie mankamenty, otrzymacie widowisko, którego nie powstydziliby się filmowcy z Hollywood.

5
plakat filmu Płonąca pułapka
FILM
Ladder 49
55 min.
2004
7,2 22 708 ocen społeczności
4 889 chce zobaczyć
Uwięzionemu w pożarze strażakowi Jackowi Morrisonowi wystarczy tlenu tylko na kilka minut. Choć koledzy i szef czynią wszystko co w ich mocy, by mu pomóc, jego szanse maleją z sekundy na sekundę. Rozgrywa się emocjonująca walka z czasem, własnym strachem i słabością. Przed oczami rannego przesuwa się całe jego dotychczasowe życie... Film Jaya Russella to zarazem zrealizowane z rozmachem hollywoodzkie widowisko, wzruszający dramat rodzinny oraz hołd złożony poskramiaczom płomieni, którzy każdego dnia ryzykują życie w imię wyższego dobra. W rolach głównych Joaquin Phoenix, John Travolta i Robert Patrick.
4
plakat filmu Płonący wieżowiec
FILM
The Towering Inferno
45 min.
1974
7,2 9 845 ocen społeczności
3 667 chce zobaczyć
Widowisko Johna Guillermina okazało się najbardziej kasowym tytułem 1974 roku, zarabiając na całym świecie ponad 200 milionów dolarów. Otrzymało również nominację do Oscara dla najlepszego filmu.  W San Francisco ukończono budowę najwyższego na świecie drapacza chmur. Inwestor organizuje huczne otwarcie, którym uczestniczy śmietanka towarzyska miasta. Na skutek zaniedbań przy montażu instalacji elektrycznej w wieżowcu wybucha pożar. Na miejsce katastrofy przybywa straż pożarna pod dowództwem Michaela O'Hallorhana. W dzielnego strażaka wciela się Steve McQueen, a partnerują mu m.in. Paul Newman, Faye Dunaway, Fred Astaire, Richard Chamberlain i Jennifer Jones. Taka obsada gwarantuje aktorski ogień.

3
plakat filmu Ognisty podmuch
FILM
Backdraft
17 min.
1991
7,3 26 050 ocen społeczności
4 543 chce zobaczyć
Film opowiada historię braci McCaffrey (Kurt Russell i William Baldwin), którzy po śmierci ojca-strażaka postanawiają iść w jego ślady. Bohaterowie starają się udowodnić całemu światu, że są godnymi następcami swojego rodzica. Wkrótce w mieście wybucha seria tajemniczych pożarów. Czy Stephenowi i Brianowi uda się powstrzymać szalonego podpalacza? Gwiazdorska obsada, trzymająca w napięciu intryga oraz efektownie nakręcone sceny katastrof to największe zalety filmu Rona Howarda.
2
plakat filmu 9/11
FILM
52 min.
2002
8,0 427 ocen społeczności
375 chce zobaczyć
11 września 2001 roku para francuskich filmowców, Jules i Gédéon Naudet, kręciła dokument o młodym strażaku z Dolnego Manhattanu. Niespodziewanie nad ich głowami pojawił się samolot, który chwilę potem uderzył w jedną z wież World Trade Center. Bohater filmu oraz dokumentaliści  bez namysłu rzucili się na pomoc pozostałym w budynku ludziom. To, co udało się zarejestrować twórcom w trakcie akcji ratowniczej, stało się najsłynniejszym filmowym zapisem tragicznego zamachu terrorystycznego.

1
plakat filmu Tylko dla odważnych
FILM
Only the Brave
13 min.
2017
7,5 18 105 ocen społeczności
6 636 chce zobaczyć
Eric March służy w straży pożarnej od ponad dwóch dekad. O gaszeniu pożarów wie wszystko - to jego praca i największa pasja. Dzięki uporowi bohatera do życia zostaje powołana jednostka specjalnie wyszkolonych strażaków, którzy latem 2013 roku stają do walki z szalejącym żywiołem, pochłaniającym lasy Arizony i nieuchronnie zbliżającym się do miasta. Grupa herosów pokaże światu, czym są hart ducha, męska przyjaźń i poświęcenie. W "Tylko dla odważnych" temperatura ekranowych emocji jest równie wysoka co temperatura płomieni. To w równym stopniu zasługa doskonałej obsady pod wodzą Josha Brolina jak i reżysera Josepha Kosinskiego ("Tron: Dziedzictwo"), który umiejętnie łączy ze sobą dramat oraz wysokooktanowe kino akcji.