Uczta kinomana na T-Mobile Nowe Horyzonty 2012

Informacja nadesłana autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Uczta+kinomana+na+T-Mobile+Nowe+Horyzonty+2012-86509
12. Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty – największe wydarzenie filmowe w Polsce – odbędzie się we Wrocławiu w dniach 19-29 lipca 2012. Zostanie pokazanych 469 filmów, w tym 226 pełnometrażowych. 160 filmów będzie miało swoje polskie premiery.

Festiwal otworzy pokaz nagrodzonej Złotą Palmą w Cannes "Miłości" Michaela Hanekego ze znakomitymi kreacjami Jean-Louisa Trintignant i Emmanuelle Rivy. Kameralny film autora "Pianistki" i "Białej wstążki" dotyka powszechnych problemów, ale wypieranych przez współczesną kulturę: starości, choroby, umierania. Drugim filmem, który zostanie pokazany w dniu otwarcia, będą "Bestie z południowych krain" Benha Zeitlina, sensacja festiwalu Sundance (główna nagroda) i Cannes (Złota Kamera za najlepszy debiut). To fascynujące wizualnie połączenie realistycznej opowieści, kina fantasy i baśni. Akcja filmu dzieje się na dalekiej prowincji zalanej przez powódź o apokaliptycznych rozmiarach. W tym roku w dniu otwarcia pokazany zostanie również trzeci film – chilijski "Rok tygrysa" Sebastiána Lelio, autora nagrodzonej podczas 6. edycji festiwalu "Świętej rodziny".

Filmem zamykającym festiwal będzie "W drodze" Waltera Sallesa – adaptacja kultowej powieści Jacka Kerouaca, która stała się biblią bitników. Film opowiada o podróży przez Amerykę zaprzyjaźnionych dwudziestolatków, jest przywołaniem idealistycznych wolnościowych poszukiwań sprzed ponad pięćdziesięciu lat.

KONKURSY

Najważniejszą, najbardziej emocjonującą częścią festiwalu jak zwykle będą jego konkursy. W Międzynarodowym Konkursie Nowe Horyzonty zobaczymy dwanaście niekonwencjonalnych filmów, pokazywanych w Polsce po raz pierwszy. Tytuły są wybrane spośród setek nadsyłanych oraz oglądanych na festiwalach na całym świecie. O nagrody rywalizować będą między innymi przedstawiciele znakomicie rozwijającej się kinematografii chilijskiej – "Lato" José Luisa Torresa Leivy i "Od czwartku do niedzieli" Domingi Sotomayor, kataloński laureat festiwalu w San Sebastian "Podwójne ślady" Isaki Lacuesty, "Mondomanila" filipińskiego kontestatora Khavna de La Cruza oraz dramat psychologiczny z genialną kreacją ubiegłorocznej laureatki Oscara Melissy Leo "Francine" Briana M. Cassidy i Melanie Shatzky. W konkursie znalazła się również "Francophrenia" w reżyserii Iana Oldsa i gwiazdy amerykańskiego kina Jamesa Franco.

Pełnometrażowe, kreacyjne dokumenty będą ubiegały się o laury w Międzynarodowy Konkursie Filmy o Sztuce. Wśród dzieł konkursowych znalazły się między innymi: "Jutro" Andreia Gryazeva o anarchistycznej, rosyjskiej grupie artystycznej Voina, "Turning" opowiadający o eksperymentalnym projekcie zespołu Anthony and the Johnsons oraz amerykańskiego wideo-artysty Charlesa Atlasa, "Zamknij się i graj" o ostatnich dniach legendarnego zespołu LCD Soundsystem, czy też "Pokój 237" Rodneya Aschera – błyskotliwa, wielopiętrowa interpretacja kultowego "Lśnienia" Stanleya Kubricka.

Podczas festiwalu odbędą się także konkursy polskich filmów krótkometrażowych i europejskich filmów krótkometrażowych.

W Międzynarodowym Konkursie Nowe Horyzonty filmy oceniać będzie jury złożone z bezkompromisowych twórców. W jego skład wchodzą autorka głośnych "Nic osobistego" i "Code Blue" Urszula Antoniak, wybitna japońska reżyserka Naomi Kawase ("Las w żałobie"), jeden z najważniejszych twórców współczesnego kina meksykańskiego Amat Escalante ("Los Bastardos"), filipiński minimalista Lav Diaz ("Century of Birthing") i polski reżyser niezależny Przemysław Wojcieszek ("Sekret"). W Międzynarodowym Konkursie Filmy o Sztuce, nagrodę przyznają reżyserzy i artyści wizualni – wybitny amerykański eksperymentator James Benning, znany nowohoryzontowej publiczności z takich filmów jak 13 jezior i 21 papierosów, uznany autor instalacji i performer Zbigniew Libera, niemiecka performerka, aktorka i reżyserka Susanne Sachsse, selekcjonerka festiwalu w Marsylii Rebecca De Pas oraz programer festiwali i producent Sean Farnel.


PANORAMA

W programie festiwalu znajdą się ponadto stałe sekcje, wśród nich Panorama – dzieła mistrzów współczesnego kina autorskiego i odkrycia, filmy nagradzane na wielkich i małych festiwalach. Wydarzeniem będą pokazy nowego filmu rumuńskiego reżysera Cristiana Mungiu, laureata Złotej Palmy za "4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni". "Za wzgórzami" zostało nagrodzone w Cannes za scenariusz oraz kreacje aktorskie. To film stawiający pytania dotyczące wiary, która ma wyzwalać, a czasami krępuje. We Wrocławiu zobaczymy również najbardziej szalony film canneńskiego konkursu – "Holy Motors" Leosa Caraxa, jednego z najbardziej tajemniczych twórców francuskiego kina. To surrealistyczna opowieść o kinie i Paryżu, który staje się miejscem kolejnych wcieleń bohatera filmu. W rolach głównych występują Denis Lavant, Michel Piccoli, Eva Mendes i Kylie Minogue. W Panoramie zobaczymy także najnowsze filmy innych osobowości światowego kina – Xaviera Dolana ("Na zawsze Laurence"), Abbasa Kiarostamiego ("Like Someone in Love"), Guya Maddina ("Dziurka od klucza" z Isabellą Rossellini), Giorgosa Lanthimosa (nagrodzone za scenariusz w Wenecji "Alpy"), Chantal Akerman ("Szaleństwo Almayera"), Zeki Demirkubuza ("Podziemie"), Apichatponga Weerasethaluka ("Mekong Hotel").

MARINA ABRAMOVIĆ: ARTYSTKA OBECNA

Jednym z ważniejszych wydarzeń festiwalu będzie polska premiera nagro­dzonego przez publiczność tegorocznego Berlinale amerykańskiego dokumentu Matthew Akersa "Marina Abramović: Artystka obecna". Abramović, ikona body artu i performance’u, od 40 lat rewolucjonizuje sztukę współczesną. Pochodząca z Jugosławii artystka poddaje swoje ciało ekstremalnym doświadczeniom, widzów wprowadza w różne stany emocjonalne. Film pokazuje jej życie i twórczość przez pryzmat jednej z najbardziej spektakularnych akcji, która odbyła się w nowojorskim Museum of Modern Art w 2010 roku podczas retrospektywy twórczości artystki. Przez trzy miesią­ce, na kilka godzin dziennie siadała bez ruchu na krześle w galeryjnej sali. Przysiadali się do niej zwiedzający. W wyniku swoistej, pozbawionej słów psychoterapii pomiędzy artystką a widzami tworzyły się spontaniczne relacje, które udzielają się także widzom oglądającym filmowy zapis tego szczególnego artystycznego wydarzenia. Pokazy filmu 20, 21, 27 i 28 lipca w sali 7 Kina Helios. Bilety w cenie 20 zł już w sprzedaży na http://www.nowehoryzonty.pl

GDYNIA WE WROCŁAWIU

Od tego roku na festiwalu polskie kino pokazywane będzie w sekcji Gdynia we Wrocławiu przygotowanej we współpracy z Gdynia Film Festival. Na galowych pokazach zaprezentowane zostaną filmy wybrane przez dyrektora Gdynia Film Festival, Michała Chacińskiego. W programie tej sekcji znajdą się między innymi "Sekret" Przemysława Wojcieszka, "W sypialni" Tomasza Wasilewskiego, "Jesteś Bogiem" Leszka Dawida. Wszystkie tytuły zaproszone do Wrocławia miały swoją premierę w głównym konkursie festiwalu filmów polskich w Gdyni.

RETROSPEKTYWY

Ulrich Seidl – jeden z najciekawszych i najbardziej kontrowersyjnych twórców europejskiego kina, autor głośnych i nagradzanych "Upałów" i "Import/Export" oraz wybitnych, pełnometrażowych dokumentów, choćby "Zwierzęcej miłości" i "Modelek". Seidl należy do najbaczniejszych i bezwzględnie krytycznych obserwatorów współczesnego społeczeństwa europejskiego. Jego najnowszy film, pokazywany w konkursie głównym w Cannes "Raj: miłość", to okrutna satyra na temat złudnego szczęścia, opowiadająca o seksturystyce w Kenii, z której korzystają samotne Austriaczki. We Wrocławiu odbędzie się polska premiera filmu. Seidl będzie gościem festiwalu.

Carlos Reygadas – filmowy wizjoner, mistyk i poeta, jeden z najważniejszych przedstawicieli współczesnego kina meksykańskiego, autor "Japón", "Cichego światła" czy "Bitwy w niebie". Za "Post Tenebras Lux" otrzymał nagrodę za reżyserię na tegorocznym festiwalu w Cannes. Film będzie miał premierę na wrocławskim festiwalu. To bardzo osobista, opowiedziana w pierwszej osobie historia emocjonalnego rozpadu młodego małżeństwa. Twórca będzie gościem festiwalu.

Dušan Makavejev – najwybitniejszy jugosłowiański reżyser, debiutował na początku lat 60. XX wieku, nowofalowiec, nazywany  „Godardem Europy Wschodniej”. Jego filmy były często uznawane za zbyt śmiałe obyczajowo i zakazywane przez cenzurę, wyróżniały się anarchistycznym nastrojem i eksperymentalną formą. Makavejev to twórca ponadczasowych alegorii, wyśmiewających i oskarżających faszyzm oraz komunizm – "Sweet Movie" i "W.R. – tajemnic organizmu", seksualno-politycznej wariacji na temat życia i pracy Wilhelma Reicha. Twórca będzie gościem festiwalu.

Peter Tscherkassky – austriacki wybitny twórca eksperymentalny, tworzący przede wszystkim found footage films, czyli utwory kompilacyjne zmontowane z istniejących już materiałów audiowizualnych. Jego wielowymiarowe dzieła, pokazywane na światowych festiwalach i w prestiżowych galeriach, są realizowane tradycyjną metodą ręcznego montażu – na stole montażowym i w fotograficznej ciemni. We Wrocławiu zobaczymy również found footage films awangardowej reżyserki Eve Heller.

Witold Giersz – wybitny twórca animacji, autor blisko 50 filmów, za które otrzymał ponad 60 nagród i wyróżnień na wielu prestiżowych festiwalach. Mistrz tzw. ruchomego malarstwa, autor legendarnych animacji: "Mały western", "Czerwone i czarne", "Koń" i "Pożar". Z okazji retrospektywy ukaże się książka o twórczości artysty: Ruchome malarstwo Witolda Giersza, której autorami będą Joanna Giersz oraz Jerzy Armata.


Pełny program tegorocznego festiwalu zostanie ogłoszony na stronie internetowej festiwalu 29 czerwca o godz. 12.00.

Sprzedaż biletów na seanse filmowe na stronie internetowej festiwalu www.nowehoryzonty.pl od 6 lipca o godz. 12.00.

Sprzedaż w Centrum Festiwalowym w Teatrze Lalek rozpoczyna się 17 lipca w godz. 9.00 – 21.00. 

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones