4. American Film Festival: Co w programie?

  • Informacja nadesłana
  • Festiwale i nagrody
W dniach 22-27 października 2013 we Wrocławiu odbędzie się 4. American Film Festival. W programie tegorocznej edycji, która odbędzie się we wrocławskim Kinie Nowe Horyzonty, zostanie pokazanych 80 filmów, z których 42 będą miały premiery polskie, trzy – europejskie a jeden premierę światową.  

10674_380AFFAVATARFB2013.JPG


Highlights

Wrocławski festiwal zainauguruje najnowszy film mistrza amerykańskiego kina Jima Jarmuscha – prezentowany w konkursie głównym festiwalu w Cannes "melodramat wampiryczny" "Tylko kochankowie przeżyją". W długo oczekiwanym dziele twórcy "Poza prawem" wystąpiły gwiazdy kina, między innymi Tilda Swinton, Tom Hiddleston i Mia Wasikowska. Film jest opowieścią o Adamie (Hiddleston), unikającym rozgłosu i słonecznego światła, undergroundowym muzyku, który postanawia powrócić po długiej rozłące do swojej ukochanej – Evy (Swinton). Jednak ich związek zostanie wystawiony na próbę, kiedy dołączy do nich nieobliczalna siostra Evy – Ava (Wasikowska). W programie festiwalu znalazł się również dokument "Za plecami Jima Jarmuscha" Léi Rinaldi, pokazujący legendę kina przy pracy na planie filmowym.

Na zakończenie festiwalu zostanie pokazany laureat 11 nagród Emmy, wyprodukowany przez HBO "Wielki Liberace" Stevena Soderbergha z Mattem Damonem i znakomitym Michaelem Douglasem. To prawdziwa historia wielkiej gwiazdy rozrywki XX wieku, Valentino Liberace – bajecznie bogatego i kochanego przez publiczność słynnego piosenkarza i pianisty polskiego pochodzenia. 

W sekcji Highlights zostaną pokazane również inne nowe, głośne produkcje, między innymi dramat "Bez względu na cenę" uznanego reżysera Ramina Bahraniego, pokazywana w Wenecji historia konfliktu ojca (Dennis Quaid) i syna (Zac Efron); inspiro­wany prozą Williama Faulknera film "Kiedy umieram" w reżyserii Jamesa Franco (także w głównej roli); "All Is Lost" J.C. Chandora z Robertem Redfordem w roli bezimiennego żeglarza samotnie walczącego o przetrwanie na morzu; oraz "Piąta władza" Billa Condona – świetnie przyjęty na festiwalu w Toronto thriller polityczny o założycielach portalu WikiLeaks.

Spectrum

Spectrum to panorama kina amerykańskiego ostatniego roku, odkrywająca nowych twórców, nowe talenty i zjawiska. We Wrocławiu będzie można zobaczyć w tej sekcji konkursowej 16 filmów fabularnych, między innymi: wstrząsający "Coldwater" Vincenta Grashawa o drobnym dealerze, który trafia do prywatnej placówki resocjalizacyjnej, okazującej się być dehumanizacyjnym piekłem; pokazywany na Tribeca FF "Lily" Matta Creeda z fenomenalną Amy Grantham w roli chorej na raka dziewczyny, nagrywającej dźwięki Nowego Jorku; nagrodzony w Karlovych Varach, wielowymiarowy portret niewielkiej społeczności w mroźnym Maine "Zimowy ptaszek" Lance’a Edmandsa, w którym punktem wyjścia jest odkrycie ciała zamarzniętego ucznia w szkolnym autobusie; gorzki film o dojrzewaniu amerykańskich nastolatków "Cudowne tu i teraz" Jamesa Ponsoldta z nagrodzonymi na festiwalu Sundance Milesem Tellerem i Shailene Woodley.

American Docs

W sekcji konkursowej American Docs będzie można obejrzeć najciekawsze dokumenty roku, prezentujące ważne tematy społeczne i na wskroś amerykańskie portrety. W programie 10 filmów, m.in. demaskujący realia zawodowego sportu "Lenny Cooke" Bena i Josha Safdiech o niedoszłej gwieździe NBA; pełen niepublikowanych archiwaliów z udziałem byłego prezydenta USA "Nasz Nixon" Penny Lane; "Gore Vidal: Zjednoczone Stany Amnezji" Nicholasa Wrathalla – wizja Ameryki zmarłego rok temu znakomitego pisarza, dramaturga i polityka; "Kłamstwa Armstronga" Alexa Gibneya – film, który miał być hołdem dla genialnego kolarza a stał się niespodziewanie bolesną rejestracją największego kłamstwa w historii sportu. 

Filmy pokazywane w premierowych sekcjach Spectrum i American Docs będą oceniane przez widzów i będą ubiegać się o nagrody publiczności w dwóch kategoriach: film fabularny i film dokumentalny.

Festival Favorites ale kino+ prezentuje

Nowa sekcja zaprezentu­je ulubieńców tegorocznych festiwali. W programie m.in. nowy film autorki "Siostry twojej siostry" Lynn Shelton"Dotykalscy"; zanurzona w poetyce absurdu psychodrama "Dolegliwości" z Jamesem Franco i Catherine Keener w rolach głównych; "Wiele hałasu o nic" – uwspółcześniona adaptacja komedii Szekspira w reżyserii hollywoodzkiego specjalisty od superprodukcji Jossa Whedona; "Złe gliny" – najnowszy film mistrza pastiszu i zgrywy Quentina Dupieux ("Opona"); czy w końcu "Lovelace" o losach gwiazdy legendarnego "Głębokiego gardła" – z Amandą Seyfried w roli tytułowej.

On the Edge


W sekcji filmów eksperymentalnych On the Edge zostaną pokazane dwa nowe projekty Jame­sa Benninga: "Twarze" i "Swobodny jeździec" oraz oryginalne klasyki Johna Cassavetesa i Dennisa Hoppera, które zainspirowały artystę. W ramach sekcji Special Docs będzie można obejrzeć dokumentalny portret ikon współczesnego kina amerykańskiego "Outsiderzy: James Benning i Richard Linklater" Gabe’a Klingera, nagrodzony na ostatnim festiwalu w Wenecji. 


Indie Star Award


Indie Star Award – nagrodę przyznawaną przez festiwal dla gwiazdy niezależnego kina amerykańskiego – odbierze Christine Vachon, producentka, założycielka kultowej wytwórni Killer Films. Wśród filmów przez nią wyprodukowanych są obrazy przełomowe dla współczesnego kina USA, między innymi "Dzieciaki" Larry’ego Clarka, "Idol" Todda Haynesa czy "Happiness" Todda Solondza. We Wrocławiu zobaczymy w ramach niewielkiej retrospektywy m.in. najnowszą produkcję Vachon "Na śmierć i życie" Johna Krokidasa.  


Restrospektywa: Shirley Clarke

Bohaterką retrospektywy będzie Shirley Clarke – wybitna reżyserka i eksperymentatorka, autorka wielokrotnie nagradzanych dokumentów i wideo, laureatka dwóch Oscarów. Będzie to pierwszy pokaz filmów Clarke w Polsce. Jej najważniejsze filmy dokumentalne powstały w latach sześćdziesiątych XX wieku. Walczyła zaciekle z nowojorską cenzurą i polemizowała z popularnym, dokumentalnym stylem cinéma vérité, nie bojąc się trudnych, często drażliwych społecznie tematów oraz stosowania w swoich filmach inscenizacji. 

Arcydzieła amerykańskiego kina. 90 lat Warner Bros.

Wydarzeniem festiwalu będzie przegląd Arcydzieła amerykańskiego kina. 90 lat Warner Bros. W jego ramach zostaną zaprezentowane wybitne filmy powstałe w legendarnej wytwórni założonej przez braci z mazowieckiego Krasnosielca, m.in. "Czarnoksiężnik z Oz" Victora Fleminga, "Tramwaj zwany pożądaniem" Elii Kazana, czy "Egzorcysta" Williama Friedkina

Koncert Jozefa van Wissema – muzyka z nowego filmu Jima Jarmuscha

23 października o godzinie 19.30 w pięknej, barokowej Auli Leopoldyńskiej w gmachu głównym Uniwersytetu Wrocławskiego odbędzie się koncert Jozefa van Wissema, holenderskiego mistrza lutni, muzycznego współpracownika Jima Jarmuscha, z którym nagrał trzy albumy. Kompozycje van Wissema opierają się na tradycyjnych renesansowych i barokowych zapisach poddawanych awangardowym zabiegom. W efekcie powstają hipnotyzujące, mroczne, otoczone aurą tajemniczości utwory. Jarmusch zaprosił Wissema do stworzenia ścieżki dźwiękowej do swojego najnowszego filmu "Tylko kochankowie przeżyją". Eksperymentujący lutnista otrzymał za nią w 2013 roku Cannes Soundtrack Award i właśnie muzykę z tego filmu wykona podczas wrocławskiego koncertu. Bilety na koncert na stronach www.americanfilmfestival.pl oraz w kasach Kina Nowe Horyzonty. Ceny: 42 zł – bilet normalny, 35 zł – bilet ulgowy na koncert dla posiadaczy karnetów.

Pełny program festiwalu od 7 października na www.americanfilmfestival.pl
Internetowa sprzedaż karnetów trwa do 13 października lub wyczerpania się puli.

Ceny karnetów:
Do 6 października: 160 zł
Od 7 do 13 października: 190 zł.

Internetowa sprzedaż biletów od 14 października.
Przedsprzedaż biletów w Kinie Nowe Horyzonty od 14 października do 21 października w godzinach 11.00-20.00.

Ceny biletów:
18 zł – bilet pojedynczy
16 zł – pojedynczy bilet w pakiecie „5+”
15 zł – pojedynczy bilet w pakiecie „10+”

zobacz też:

Ostatnio odwiedzone
wyczyść historię