Filmy i seriale o lekarzach, które poprawią Wasze samopoczucie

Filmweb
https://www.filmweb.pl/news/Filmy+i+seriale+o+lekarzach%2C+kt%C3%B3re+poprawi%C4%85+Wasze+samopoczucie-137223
Filmy i seriale o lekarzach, które poprawią Wasze samopoczucie
Wczoraj uraczyliśmy Was zestawem perwersyjnych produkcji na chore czasy. Z okazji przypadającego dziś Światowego Dnia Zdrowia (i rocznicy powstania WHO) postaraliśmy się o coś bardziej optymistycznego: filmy i seriale o ludziach, którzy poświęcają życie, aby nieść pomoc innym. Wszystkim pracownikom służby zdrowia składamy najlepsze życzenia i dziękujemy za to, co dla nas robią. 

Lista polecanych przez nas tytułów powoli zbliża się do setki. Jeśli przegapiliście którąś z poprzednich odsłon, koniecznie zajrzyjcie TU, TU i TU lub poszukajcie filmowo-serialowych inspiracji na sekcji #zostańwdomu. Trzymajcie się zdrowo!

***

"Bogowie" (Netflix)Niemoralne eksperymenty i chęć stawiania się na miejscu Boga czy wykorzystanie jedynej możliwości na uratowanie ludzkiego życia? Film Łukasza Palkowskiego nie jest kolejną pomnikową biografią, lecz historią człowieka z krwi i kości. Reżyser nie unika trudnych pytań ani niewygodnych faktów z życia swojego bohatera. Co jednak najbardziej istotne, nawet jeśli droga do sukcesu prowadzi przez pasmo porażek, Zbigniew Religa (Tomasz Kot) nie traci celu sprzed oczu. Serce nie sługa? Zobaczymy. 

Dla kogo? Dla tych, którzy tęsknią za czasami, kiedy można było palić w miejscach publicznych. 

*** 

"MASH" (Chili)Choć akcja filmu Roberta Altmana toczy się podczas wojny w Korei, nietrudno odgadnąć, że "MASH" jest komentarzem do przybierającego coraz bardziej tragiczny obrót konfliktu w Wietnamie. Swobodne obyczaje, jakie panują w tytułowym mobilnym wojskowym szpitalu chirurgicznym (ang. Mobile Army Surgical Hospital), przywodzą na myśl raczej hipisowską komunę niż praworządną jednostkę z dumą i oddaniem służącą ojczyźnie. Skutki walk na froncie, z którymi mierzą się Traper (Elliott Gould) i Sokole Oko (Donald Sutherland), obnażają absurd politycznych rozgrywek napędzających bezwzględną wojenną machinę. Chcąc zachować resztki zdrowia psychicznego, bohaterowie wykorzystują każdą okazję, by się rozerwać lub wyciąć komuś numer. Ale czy w tym szaleństwie jest metoda? 

Dla kogo? Dla tych, którzy czują, że tylko śmiech może nas uratować. 

***

"Siostra Jackie" (HBO GO)"Jak ocalisz jedno życie, jesteś bohaterem. Jak ocalisz tysiąc, jesteś pielęgniarką" — taką życiową prawdę można znaleźć na kartach jednej z powieści Stephena Kinga. Nazwisko mistrza grozy pada tu nieprzypadkowo, bowiem praca na ostrym dyżurze to istny horror. Mimo że ofiary wypadków i napaści, a czasem własnej głupoty wspomaganej alkoholem czy narkotykami, zmieniają się jak w kalejdoskopie, tytułowa bohaterka (prawie nigdy) nie traci cierpliwości. Dla (prawie) każdego znajdzie też słowa wsparcia i pocieszający gest. Jak bierze na to wszystko siłę? Cóż, dostęp do środków przeciwbólowych i pobudzających bardzo ułatwia sprawę... 

Dla kogo? Dla tych, którzy dążą do świętości, ale najpierw chcą się nacieszyć życiem.

***

"Dr House" (Prime Video)Każdy z nas ma swoje tajemnice, ale czy oddalibyśmy za nie życie? Wybitny diagnosta i jego błyskotliwy zespół są zdania, że tak. Zazwyczaj okazuje się, że budzące grozę objawy, z jakimi pacjenci trafiają do szpitala uniwersyteckiego Princeton-Plainsboro, mogłyby zostać zwalczone o wiele szybciej, gdyby w grę nie wchodził strach, wstyd lub chęć chronienia najbliższych. Przekonany, że cel uświęca środki, dr House nie waha się więc wchodzić z butami w nawet najbardziej intymne szczegóły życia trafiających pod jego opiekę osób, odkrywając ich sekrety i kłamstwa. Serial nie szczędzi trafnych obserwacji na temat ludzkiej natury, a przy okazji ogląda się go jak dobry kryminał.  

Dla kogo? Dla mistrzów ciętej riposty. I tych, którzy wiedzą, że kłamstwo ma krótkie nogi. 

***

"The Knick" (HBO GO)Wydaje się Wam, że kiedyś było lepiej? Waszego zdania z pewnością nie podzieliłby dr John Thackery, który w tragicznych okolicznościach obejmuje stanowisko kierownika nowojorskiego szpitala Knickerbocker. Na przełomie XIX i XX wieku, kiedy nawet najprostszy zabieg przypomina grę w rosyjską ruletkę, grany przez Clive'a Owena bohater jako jeden z pierwszych z sukcesami wykonuje skomplikowane zabiegi i projektuje nowoczesne narzędzia chirurgiczne. Za zaangażowanie w ratowanie ludzkich istnień płaci jednak wysoką cenę. "The Knick" nie tylko pokazuje historyczne początki współczesnej medycyny, ale dotyka też aktualnych do dziś problemów społecznych czy ekonomicznych. 

Dla kogo? Dla fanów dekadencji spod znaku fin de siècle'u.

***

"Dr Martin" (Netflix)Podobno najlepszym materiałem na lekarzy są... psychopaci (a w każdym razie osoby o niskim poziomie empatii) — nieczułe na widok krwi, potrafiące zdystansować się do leżącego na stole operacyjnym człowieka na tyle, by sprawnie przeprowadzić zabieg. Co by się jednak stało, gdyby ktoś taki niespodziewanie ujrzał w swoim pacjencie czyjąś matkę, brata czy przyjaciela? Dla dr. Martina Ellinghama objawienie to okazuje się początkiem końca błyskotliwej kariery londyńskiego chirurga. Postanawia przenieść się na prowincję i doczekać emerytury na etacie miejscowego lekarza rodzinnego. Jego sposób bycia początkowo nie przypada mieszkańcom do gustu, stopniowo przekonują się jednak, że ma on serce po właściwej stronie. 

Dla kogo? Dla fanów brytyjskiego humoru. 

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones