Najlepsze seriale o lekarzach na Netflix, HBO, Disney+ i Amazon. Top 15 seriali, które warto obejrzeć

Filmweb autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Najlepsze+seriale+o+lekarzach+na+Netflix%2C+HBO%2C+Disney%2B+i+Amazon.+Top+15+seriali%2C+kt%C3%B3re+warto+obejrze%C4%87-151717
Najlepsze seriale o lekarzach na Netflix, HBO, Disney+ i Amazon. Top 15 seriali, które warto obejrzeć
Macie ochotę na świetny serial o lekarzach? W tym rankingu postanowiliśmy wybrać najlepsze produkcje o tematyce medycznej w ofertach najpopularniejszych platformach streamingowych. Naszym kryterium wyboru, oprócz jakości, była dostępność danego tytułu - jeśli ten znajduje się na jednym z chętnie wybieranych serwisów, mógł także znaleźć się na liście. Z tego powodu zabrakło tu kilku pozycji, które miałyby duże szanse na czołowe miejsca. Niestety, choćby serial "KrólestwoLarsa von Triera jest niedostępny za pomocą streamingu dla polskiego widza.    

Seriale medyczne dostępne w ofertach serwisów pokroju HBO Max, Netfliksa czy Amazon Prime Video to oczywiście tytuły znane każdemu fanowi gatunku, ale również nowe propozycje. Jedno jest pewne - każdy z nich warto obejrzeć. Oto nasze wybory.

Sprawdźcie też inne rankingi. Wybieraliśmy w nich m.in. najlepsze filmy o policji, najlepsze seriale o narkotykach czy najlepsze seriale o więzieniach.

Wybieramy najlepsze seriale o lekarzach: Netflix, HBO Max, Disney+, Amazon Prime, SkyShowtime, Viaplay, Canal+ OnlineSerial dokumentalny "Szukając diagnozy" został stworzony na zlecenie platformy Netflix. Inspiracją do jego powstania jest wcześniejsza praca jego bohaterki, dr Lisy SandersLisa Sanders, która na łamach magazynu The New York Times dzieliła się trudnymi do rozpoznania przypadkami chorób ze swojej lekarskiej kariery opisywanymi na łamach gazety jako zagadki. W każdym z siedmiu odcinków serialu śledzimy historie diagnozy właśnie tych najbardziej tajemniczych chorób, które nierzadko udało się wykryć za pomocą zaangażowanych czytelników. Taka formuła opowieści zdecydowanie wyróżnia serial z grona produkcji o tematyce medycznej. Dr Sanders zainspirowała także inną medyczną produkcję, zostając konsultantką na planie serialu "Dr House".


Główną bohaterką serialu "Siostra Jackie" jest zagrana przez Edie Falco ("Rodzina Soprano") Jackie Peyton, pielęgniarka, która zmaga się z uzależnieniem od narkotyków. Używki mają być odskocznią od stresującej pracy na ostrym dyżurze w nowojorskim szpitalu, w rzeczywistości tworząc wyłącznie jeszcze intensywniejsze napięcie na linii życie zawodowe - konflikty osobiste. Amerykański komediodramat dostępny obecnie na platformie SkyShowtime był emitowany przez siedem sezonów, został nagrodzony 24 nominacjami do nagród Emmy. W obsadzie znaleźli się też m.in. Eve Best, Merritt Wever, Haaz Sleiman i Paul Schulze.


Ranking najlepszych seriali medycznych nie byłby kompletny bez jednego z najczęściej nagradzanych tytułów w historii telewizji i tej kategorii. "Ostry dyżur" przez 15 sezonów opowiadał o perypetiach załogi szpitala County General, którzy walczą o życie swoich pacjentów. Pierwszy odcinek został napisany przez Michaela Crichtona, autora powieściowego "Parku Jurajskiego" i byłego studenta medycyny praktykującego na ostrym dyżurze. Twórcy serialu kontynuowali początkowy zamysł, co odcinek przedstawiając nowych chorych, którymi musi zająć się personel medyczny. W obsadzie nie brakowało dzisiejszych gwiazd wielkiego i małego ekranu - lekarzy grali m.in. George Clooney, Angela Bassett czy John Stamos. Wszystkie 331 odcinków serialu jest dostępnych w ofercie serwisu HBO Max.


"Szpital New Amsterdam" to jedna z najnowszych produkcji na tej liście. Liczący sobie pięć sezonów tytuł opowiada o dr Maxie Goodwinie, lekarzu z ogromnymi ambicjami, który dołącza do personelu tytułowej placówki. Pomoc potrzebującym chce połączyć z wielkimi reformami, które pomogą najbiedniejszym w uzyskiwaniu odpowiedniej opieki bez strachu o szpitalne rachunki. Głównym bohaterem kierują w końcu prawdziwe uczucia - niezgoda na niesprawiedliwość systemu i potrzebę jego zmiany. Szlachetne pobudki to w końcu coś, do czego odwołują się opowieści o lekarzach z powołania, a najlepsze seriale medyczne wykorzystują je do pokazania ludzkiej strony swoich ciekawych bohaterów. Do obejrzenia na platformach SkyShowtime, Viaplay i Netflix.


W ostatnich latach Ryan Murphy stał się jednym z najbardziej rozchwytywanych twórców w amerykańskiej telewizji. Dwie dekady temu miała premierę jedna z jego pierwszych samodzielnych produkcji, która osiągnęła wielki sukces. "Bez skazy" to na tle pozostałych seriali z tego rankingu wyjątkowo osobliwa propozycja. Fabuła skupia się na klinice chirurgii plastycznej. Otworzyli ją dwaj przyjaciele ze studiów, dr Christian Troy (Julian McMahon) i dr Sean McNamara (Dylan Walsh). Obaj są od siebie zupełnie różni, ale dotychczas inne charaktery nie stawały na przeszkodzie w ich intratnym biznesie. Wewnętrzne i zewnętrzne problemy stawiają pod znakiem zapytania ich wspólną przyszłość. Serial mogą obejrzeć subskrybenci platform Amazon Prime Video i HBO Max.


Amerykański serial "Rezydenci" rozgrywa się w szpitalu Chastain Park Memorial Hospital w Atlancie. Jego główny bohater to Devon Pravesh (Manish Dayal), młody lekarz, który rozpoczyna pracę w służbie zdrowia. Od razu trafia pod opiekę rezydenta - dr Conrad Hawkins (Matt Czuchry) to błyskotliwy i utalentowany lekarz, który pokazuje nowemu nabytkowi jak w prawdziwym życiu wygląda walka o życie pacjentów. Ideowe zacięcie spotyka biurokratyczną niemoc generującą absurdalne sytuacje. Produkcja została skasowana w kwietniu 2023 roku po sześciu sezonach emisji. Dziś można obejrzeć ją w serwisie Disney+.


"Chirurgiczne cięcie" to kolejna dokumentalna produkcja dostępna na platformie Netflix. Serial opowiada o czterech wybitnych chirurgach specjalizujących się w medycynie płodu, neurochirurgii, transplantologii i kardiologii. Publiczność może zobaczyć, jak lekarze przeprowadzają innowacyjne operacje i zabiegi, kim są po opuszczeniu sali operacyjnej. Najbardziej innowacyjni lekarze na całym świecie są tu przedstawieni jako zwykli, jednocześnie niezwykle inspirujący ludzie. Opowieść o ich karierze i życiu potrafi pokazać codzienność pracy w salach szpitalnych, ale także odnieść się do tak szerokich kwestii jak cywilizacyjny postęp w poznaniu właściwości ciała.

Zobacz zwiastun serialu "Chirurgiczne cięcie"Nawet najlepsze seriale medyczne poszukują szczególnej dramaturgii, aby utrzymać uwagę widza i stworzyć opowieść godną jego czasu. "Szpital Lenox Hill" szuka takich momentów w pracy rzeczywistych pracowników tytułowego szpitala w Nowym Jorku. Ekranowymi bohaterami są chirurdzy i lekarze pogotowia, którzy muszą mierzyć się z przypadkami ratowania życia pacjentów. Dokumentalistki Ruthie Shatz i Adi Barash skierowali swoje kamery do wewnątrz szpitalnych murów - do miejsca, gdzie oprócz walki z ograniczeniami i ułomnościami ludzkimi objawiają się najbardziej człowiecze odruchy, prawdziwe uczucia wychodzą na światło dzienne.


Na początku XXI wieku powstały jedne z najpopularniejszych seriali podejmujących tematykę szpitalną. Akcja serialu "Hoży doktorzy" rozgrywa się w Szpitalu Świętego Serca, do którego załogi dołącza kilkoro praktykujących studentów. Produkcję reklamowano hasłem: dwa razy śmieszniejszy i dwa razy krótszy niż "Ostry dyżur". Rzeczywiście, to wyjątkowo komediowa historia, łącząca opowieść o wchodzeniu w dorosłość, slapstickowy humor i surrealistyczne wizje rozmarzonego Johna "J.D." Doriana (Zach Braff). Oprócz śmiechu, który często pokazują najlepsze seriale medyczne, w opowieści znalazło się miejsce na powagę i wzruszenia. Wszystkie odcinki dostępne na Disney+.


Shaun Murphy, tytułowy bohater serialu "The Good Doctor", od początku swojego życia musiał na każdym kroku udowadniać swoją wartość i walczyć o poważne traktowanie. Stwierdzony u niego autyzm i zespół Sawanta nie wzbudzają zaufania personelu w prestiżowym szpitalu św. Bonawentury w San Jose, który sceptycznie podchodzi do pomysłu zatrudnienia chirurga i jego umiejętności. Zagrany przez Freddiego Highmore'a młody chirurg musi pokazać, że choroba nie wpływa na profesjonalizm. Produkcja, która cieszy się ogromną popularnością dzięki niedawnej fali internetowych memów, jest wciąż emitowana i ma powrócić na ekrany z siódmym sezonem. Polska widownia ma stosunkowo łatwy dostęp do odcinków produkcji. "The Good Doctor" można oglądać na platformach Netflix, Amazon Prime Video, Viaplay i Disney+.


Seriale medyczne z długim stażem zaświadczają, że popularność i zaufanie widzów nie płowieje wraz z upływającym czasem. "Chirurdzy" rozpoczynali się prawie dwie dekady temu. Do dziś w stacji ABC (a w Polsce w ofercie platformy Disney+) można oglądać perypetie osobiste i zawodowe zespołu chirurgów w jednym z szpitali w Seattle. Obsada aktorska od samego początku składała się z wielu gwiazd. Oryginalną dziewiątkę lekarzy zagrali Ellen Pompeo, Sandra Oh, Katherine Heigl, Justin Chambers, T. R. Knight, Chandra Wilson, James Pickens Jr., Isaiah Washington i Patrick Dempsey. Na przestrzeni 18 lat serial Shondy Rhimes zdobył niezliczone nominacje do najbardziej prestiżowych nagród, w tym Emmy, Złotych Globów i People's Choice Award.


Film komediowy Roberta Altmana z 1970 roku okazał się frekwencyjnym sukcesem i pewnie do dziś pozostałby w pamięci kinomanów. W tym wypadku postscriptum do opowieści okazało się obszerniejsze od tekstu i wyrosło na wielosezonową historię. Serialowe "M*A*S*H", podobnie jak film, przedstawiało losy amerykańskiego szpitala polowego podczas wojny w Korei. Personel medyczny i chirurdzy dowodzeni przez lekarza o ksywce "Sokole Oko" (Alan Alda) umilają sobie żmudną codzienność na wiele sposobów, wliczając w to żarty, romanse i różne używki. Serial stał się prawdziwą legendą amerykańskiej telewizji. O jego fenomenie zaświadczają liczby - emisja ostatniego odcinka "M*A*S*H" do dziś pozostaje jedną z najbardziej popularnych transmisji w historii. Produkcję stacji CBS można oglądać na platformie Disney+.


Inspirowane prawdziwymi historiami "Będzie bolało" pokazuje służbę zdrowia bez upiększeń. Fabuła opiera się na książce Adama McKaya, byłego lekarza, który obserwował działanie niedofinansowanej szpitala na co dzień. Makabryczne opowieści z SOR-u i porodówki są podszyte dawką wyjątkowo czarnego humoru. Przewodnikiem przez kolejne kręgi piekła zwanego służbą zdrowia jest genialna postać głównego bohatera, w którego wcielił się Ben Whishaw. To jedna z tych zaskakujących i przewrotnych historii, jakich doświadczamy tylko w najlepszych filmach i serialach. Produkcja w ofercie Canal+ Online.


Obecnie na HBO Max możemy oglądać nowy serial w reżyserii Stevena Soderbergha, "Pełne koło". Na tej samej platformie wciąż dostępny jest zrealizowany przez tego samego twórcę serial "The Knick" Opowieść osadzona w nowojorskim szpitalu Knickerbocker na początku XX wieku pokazuje jak wyglądała medycyna nie tak dawno temu. Dr John Thackery (Clive Owen) zaczyna stosować własne, wtedy niecodzienne praktyki, jednocześnie zmagając się z uzależnieniem od kokainy. Młody zespół pod wodzą lekarza osiąga niebywałe sukcesy. Dla reżysera "Ocean's Eleven" i "Magic Mike" równie interesujące co medyczne nowinki wydaje się chęć, aby postawić diagnozę współczesnemu i ówczesnemu społeczeństwu, pełnemu napięć na tle rasowym i klasowym. Produkcję anulowano po dwóch sezonach, ale wciąż nie ucichły plotki o planowanej kontynuacji.


Złośliwy, cyniczny, niegrzeczny, ale niezwykle inteligentny lekarz, tytułowy bohater serialu "Dr House", przez lata szukał godnego konkurenta na małych ekranach. Najlepsze produkcje w tym gatunku nie dostarczyły jednak bardziej charyzmatycznej postaci niż aspołeczny bohater zagrany przez Hugh Lauriego. To specjalista od najtrudniejszych i najbardziej zagmatwanych przypadków; niczym wytrawny detektyw albo wręcz sam Sherlock Holmes musi zbierać poszlaki, aby samodzielnie lub z pomocą pozostałych lekarzy rozwiązać zagadkę. Pełen sprzeczności bohater prowadził produkcję przez osiem sezonów. Genialny gbur może zagościć na waszych ekranach za pośrednictwem Amazon Prime Video i SkyShowtime.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones