Najlepsze filmy o sztukach walki. Top 15 filmów, które warto obejrzeć

Filmweb autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Najlepsze+filmy+o+sztukach+walki.+Top+15+film%C3%B3w%2C+kt%C3%B3re+warto+obejrze%C4%87-138953
Najlepsze filmy o sztukach walki. Top 15 filmów, które warto obejrzeć
Imponujące szpagaty, zabójcze ciosy, spektakularne wyskoki, a do tego wszystkiego szczypta filozofii życiowej. Wyciągnijcie z szafy swoje stroje do karate i kung fu, rozciągnijcie mięśnie i rozgrzejcie stawy. Przed wami zestawienie najlepszych filmów o sztukach walki.


RANKING NAJLEPSZYCH FILMÓW O SZTUKACH WALKI
Sztuki walki kojarzą się oczywiście z Dalekim Wschodem. W naszym zestawieniu znalazło się więc całkiem sporo tytułów z Azji. Nie mogło zabraknąć filmów, w których wystąpili Bruce Lee, Jackie Chan i Jet Li. Historia kina zachodniego również pełna jest przykładów historii ze sztukami walki w tle. W naszym zestawieniu znalazło się miejsce dla paru filmów, w których imponującą sprawnością popisuje się Jean-Claude Van Damme. Nie zapomnieliśmy też o klasyce kina familijnego, jaką jest "Karate Kid".

Zapraszamy też do przejrzenia innych naszych rankingów: najlepsze filmy o boksie, najlepsze filmy o wampirach, najlepsze filmy azjatyckie.


15
plakat filmu Shaolin soccer
FILM
Siu lam juk kau
53 min.
2001
6,6 18 712 ocen społeczności
1 931 chce zobaczyć
Kung fu i piłka nożna raczej nie idą ze sobą w parze. No chyba że jesteś Stephenem Chow. Aktor, który doskonale zna tajniki kina walki, tu stanął po drugiej stronie kamery i przygotował widzom jedną z bardziej zwariowanych opowieści o kung fu. Nieposkromione szaleństwo, absurdalne sceny z pogranicza filmów o sztukach walki i slapstickowej komedii okazały się gwarantem dobrej rozrywki. Chow odniósł tym filmem na tyle duży sukces, że poszedł za ciosem i nakręcił "Kung Fu Szał", który to film również polecamy waszej uwadze.

14
plakat filmu Sztuka samoobrony
FILM
The Art of Self-Defense
44 min.
2019
6,1 4 291 ocen społeczności
1 509 chce zobaczyć
Sztuki walki to świetny sposób na życie. Uczą radzić sobie w różnych sytuacjach, pozwalają inaczej spojrzeć na świat. Trzeba jednak uważać, bo można trafić na lekcje karate, na których prezentowane będą dość kontrowersyjne poglądy tajemniczego mistrza. Świetny Alessandro Nivola w roli nauczyciela wypaczonej wersji karate. Doskonali Jesse Eisenberg i Imogen Poots. "Sztuka samoobrony" nie jest może typowym filmem o sztukach walki, mimo to warto po film sięgnąć.

13
plakat filmu Wielki szef
FILM
Tang shan da xiong
40 min.
1971
7,2 5 468 ocen społeczności
1 219 chce zobaczyć
Z całą pewnością Bruce Lee ma na swoim koncie dużo lepsze filmy. Być może jednak nie miałby okazji w nich wystąpić, gdyby nie "Wielki szef". Fabuła nie jest skomplikowana. Młody bohater trafia do fabryki lodu. Okazuje się, że jest to przykrywka dla kryminalnej działalności. Chłopak próbuje trzymać się z dala od kłopotów, te jednak go w końcu dopadają. Dzięki znajomości tajników sztuk walki bohater będzie w stanie stawić czoła kryminalistom jak równy z równym. Toporna fabuła i kiczowata akcja nie są w stanie przysłonić kunsztu, jakim popisuje się Bruce Lee. Oto esencja kina akcji.

12
plakat filmu Lwie serce
FILM
Lionheart
45 min.
1990
7,2 18 257 ocen społeczności
2 174 chce zobaczyć
Jean-Claude Van Damme w jednej ze swoich najbardziej kultowych ról. Wciela się tu w żołnierza Legii Cudzoziemskiej, który na wieść o śmierci brata dezerteruje. Choć bratowa nie chce go znać, postanawia pomóc rodzinie pozbawionej środków do życia. Zna się tylko na jednym - walce wręcz. Decyduje się więc wziąć udział w nielegalnym turnieju, a potem kolejnym. Jednocześnie musi unikać schwytania przez wysłanników Legii Cudzoziemskiej podążających śladem dezertera. "Lwie serce" powstało w czasie, kiedy Van Damme był u szczytu swojej popularności.

11
plakat filmu Klasztor Shaolin
FILM
Shaolin Si
35 min.
1982
7,3 2 667 ocen społeczności
1 411 chce zobaczyć
Shaolin w kinie jest synonimem sztuk walki. To tu trafiają bohaterowie, którzy uczą się, jak żyć i jak zabijać. Jednym z nich jest grany przez Jeta Li Chieh Yuan. Przybył on do klasztoru, by poznać tajniki kung fu. Dzięki zdobytym umiejętnościom zamierza dokonać zemsty na zdradzieckim generale, który zdetronizował prawowitego cesarza. Obraz imponuje scenami akcji, a dla Jeta Li stał się przepustką do sławy. Aktor popisuje się tu swoimi niesamowitymi umiejętnościami, dzięki czemu wpisał się na listę legend kina sztuk walki.

10
plakat filmu Ong-bak
FILM
45 min.
2003
7,3 22 982 oceny społeczności
3 604 chce zobaczyć
Najlepsze filmy o sztukach walki to nie tylko opowieści o mistrzach karate i kung fu. Jest też Muay Thai, którego ekranowym mistrzem jest Tony Jaa, o czym możecie się przekonać oglądając "Ong-Bak". Jest to historia młodego mężczyzny z prowincji, który dzięki pilnej nauce tajników sztuk walki jest w stanie odzyskać bezcenny posążek Bezgłowego Buddy. Film oferuje wiele świetnych scen walk czyniąc z "Ong-Bak" jedną z najbardziej znanych produkcji z Tajlandii. Nic też dziwnego, że powstało też kilka kolejnych części.

9
plakat filmu Policyjna opowieść
FILM
Ging chat goo si
45 min.
1985
7,3 7 949 ocen społeczności
1 638 chce zobaczyć
Absolutna czołówka najlepszych ról w karierze mistrza wschodnich sztuk walki Jackie Chana. "Policyjna opowieść" uczyniła z niego wielką gwiazdę kina. I nie ma się czego dziwić. W scenach walk popisywał się niebywałymi umiejętnościami. Do tego okazało się, że ma ekranową charyzmę i świetnie sprawdził się w roli policjanta, który musi ratować świadka koronnego, bronić się przed oskarżeniami o morderstwo i doprowadzić do skazania potężnego gangsterskiego bossa. "Policyjna opowieść" doczekała się kilku kontynuacji, a reżyserem drugiej części był sam Jackie Chan.

8
plakat filmu Pijany mistrz
FILM
Jui Kuen
51 min.
1978
7,4 35 060 ocen społeczności
3 508 chce zobaczyć
Jackie Chan w roli syna znanego mistrza sztuk walki. Pewnego dnia zostaje za karę wysłany na naukę do innego mistrza. Ten specjalizuje się w dość nietypowym stylu walki, którego istotną częścią jest alkohol. Czy ciągle pijany mistrz jest w stanie czegoś nauczyć młodego bohatera? Brawurowa komedia, w której nie zabrakło widowiskowych scen walk. Niektóre z nich były naprawdę niebezpieczne. Sam Jackie Chan o mało nie stracił oka.

7
plakat filmu Ip Man 2
FILM
Yip Man 2
48 min.
2010
7,6 31 222 oceny społeczności
5 097 chce zobaczyć
Druga z czterech części cyklu biograficznego poświęconego jednej z największych XX-wiecznych legend kung fu. Opowiada o czasach po II wojnie światowej, kiedy to mający problemy finansowej Ip Man postanawia zacząć uczyć tajników sztuk walki w Hongkongu. To prowadzi do konfliktu z innymi mistrzami, którzy od dawna mają monopol na dawanie lekcji kung fu w mieście. Znakomite kino, fascynująca historia, a w roli głównej Donnie Yen, jedna z największych legend kina akcji. Tego filmu nie można przegapić.

6
plakat filmu Karate Kid
FILM
The Karate Kid
6 min.
1984
6,7 32 875 ocen społeczności
1 819 chce zobaczyć
Jedna z najbardziej kultowych produkcji powstałych w latach 80. Dla całego pokolenia mistrz Miyagi był symbolem nieco upierdliwego mentora i przewodnika młodych ludzi w drodze ku dorosłości i zrozumienia tego, co naprawdę liczy się w życiu. Oryginalny "Karate Kid" to historia Daniela. Chłopak bardzo pragnie poznać tajniki karate, choć jego motywacja nie do końca jest szlachetna (urażona duma i świadomość upokorzenia na oczach dziewczyny, która mu się podobała, odgrywały najważniejszą rolę). Pod czujnym okiem Pana Miyagi nie tylko nauczył się karate, ale też zmienił swoją postawę na świat. Film doczekał się kilku kolejnych części, rebootu "Karate Kid" z 2010 roku, a ostatnio także serialowego sequela "Cobra Kai".

5
plakat filmu Nieustraszony
FILM
Huo Yuan Jia
44 min.
2006
7,6 21 092 oceny społeczności
5 890 chce zobaczyć
Film pokazuje narodziny legendy Huo Yuan Jia. Podczas jednej z walk bohater zabija swojego przeciwnika, co prowadzi do śmierci bliskich mu osób, a on sam udaje się na wygnanie. Po latach wraca i odkrywa nowe realia życia mieszkańców, dalekie od tradycji, w jakiej się wychował. Zakłada szkołę, postanawia też wziąć udział w turnieju. Obraz jest bardzo luźno inspirowany życiem Huo Yuan Jia, mistrza sztuki walki zwanej mizongyi. Akcję filmu przeniesiono jednak z II połowy XIX wieku na początek XX wieku. W głównej roli wystąpił mistrz kina akcji Jet Li.

4
plakat filmu Kickboxer
FILM
45 min.
1989
7,2 34 473 oceny społeczności
2 350 chce zobaczyć
Swego czasu "Kickboxer" był najpopularniejszym filmem w Polsce. Fabuła jest dość prosta. Jean-Claude Van Damme wcielał się w Kurta Sloane'a, który  zamierza wziąć udział w turnieju i stanąć do walki z niezwyciężonym Tongiem Po. Bohater chce w ten sposób pomścić brata, którego Tong Po przyprawił o kalectwo. Dzięki pomocy mistrza Xiana uczy się tajników tajskiego boksu, by stać się godnym rywalem dla budzącego grozę przeciwnika. W pamięci wszystkich pozostały scenki ćwiczenia szpagatu, "hartowania" nogi i finałowa walka.

3
plakat filmu Dawno temu w Chinach
FILM
Wong Fei Hung
14 min.
1991
7,5 4 015 ocen społeczności
2 426 chce zobaczyć
"Dawno temu w Chinach" jest jedną z najpopularniejszych serii filmów o wschodnich sztukach walki. Jej bohaterem jest legendarny mistrz Wong Fei-Hung żyjący na przełomie XIX i XX wieku. Gwiazdą cyklu jest megagwiazda kina azjatyckiego Jet Li. Po raz pierwszy wcielił się w mistrza wschodnich sztuk walki w 1991 roku. "Dawno temu w Chinach" to absolutna klasyka kina kung fu. Świetna przygoda, spektakularne sceny walk i szczodra dawka humoru.

2
plakat filmu Ip Man
FILM
Yip Man
46 min.
2008
7,9 71 442 oceny społeczności
20 964 chce zobaczyć
Na liście najlepszych filmów o sztukach walki nie mogło zabraknąć widowiska Wilsona Yipa "Ip Man". Obraz pokazuje narodziny legendy jaką był XX-wieczny mistrz stylu Wing Chun. Ip Man żyje sobie spokojnie w miasteczku Fuoshan. Niestety wkrótce w jego życie wkracza chaos. Japonia rozpoczyna inwazję na Chiny. Miasto, w którym żyje Ip Man, znalazło się pod obcą okupacją. Świetna choreografia scen walk i niezrównany Donnie Yen w głównej roli nadają temu filmowi wyjątkowej rangi.

1
plakat filmu Wejście smoka
FILM
Enter the Dragon
38 min.
1973
7,6 89 404 oceny społeczności
8 900 chce zobaczyć
Kiedy w Polsce ktoś mówi "karate" lub "kung fu", to pierwszym skojarzeniem jest Bruce Lee i "Wejście smoka". Nic dziwnego. W 1982 roku był to największy hit w naszym kraju. Kto mógł, ten oglądał ten film po kilka razy. Bruce Lee wciela się tu w mistrza kung fu biorącego udział w prywatnym turnieju gromadzącym najlepszych wojowników specjalizujących się w różnych sztukach walki. Bohater ma zdobyć dowody na kryminalną działalność organizatora. Chce też pomścić śmierć swojej siostry. Klasyk nad klasykami.